שתף קטע נבחר

הגירעון בתקציב - 18 מיליארד שקלים

הדו"ח התקופתי של הכנסות המדינה והוצאותיה מראה שהמיתון עדיין בעיצומו. הגירעון עדיין גדול פי שישה מהמותר בחוק והממשלה תיאלץ להיאבק על העלאת המע"מ והוספת מסים

הגירעון בתקציב המדינה במחצית 2009 עומד על כ-18 מיליארד שקלים, לאחר שבסוף חודש יוני נרשם פער שלילי של כ-7 מיליארד שקלים בין ההוצאות להכנסות. פרטים על ביצוע התקציב יתפרסמו מחר (ב') בדו"ח התקופתי של ההכנסות וההוצאות ברבעון השני.

  

הגירעון במחצית השנה עומד במסגרת התחזית השנתית המעודכנת, שנעשתה בראשית השנה בעקבות המשבר הפיננסי והכלכלי העולמי. עם זאת, לא מדובר בתקציב הריאלי שתוכנן ל-2009 שלא עבר בכנסת, אלא במתכונת על הבסיס של תקציב 2008.

 

משמעות הדבר היא, כי אף אם אין חריגה לרעה לעומת התחזית, המיתון בעיצומו ותהליך היציאה ממנו טרם החל, זאת למרות התחזיות האופטימיות (של שר האוצר ונגיד בנק ישראל) המבשרות על מפנה חיובי לקראת סוף השנה.

 

עד כה, עמדה תחזית הגירעון השנתי הצפוי על 40-36 מיליארד שקלים, כמעט פי 6 מהשיעור המותר בחוק (1% מהתוצר המקומי הגולמי). על בסיס האומדן המעודכן הזה נקבע הגירעון ל-2009 במסגרת התקציב הדו-שנתי, לשיעור החריג של 6%.

 

באגף התקציבים באוצר, נערכו לחריג הזה וגיבשו תכנית ליציאה מדורגת ממנו במתווה יורד במשך 6-7 שנים. הגירעון המתוכנן לסוף 2010 נקבע ל-5.5%. העובדה שבפועל אין עדיין שיפור במאזן – מחייבת את האוצר להתנגד לכל סטייה מהתקציב שהוגש לכנסת המבוסס על כיסוי זהיר והדוק של מסגרת ההוצאה.

 

כלומר, כל פיחות בתחזית ההכנסות, שנבנתה בין השאר על הגדלת המסים העקיפים (מע"מ, מס קניה ובלו) תחייב מיסוי חלופי ו/או קיצוץ רוחב מסיבי בתקציבי המשרדים כמו גם בסעיפים ספציפיים. צעדים בלתי נמנעים אלה נגד העמקת המשבר הכלכלי עלולים לערער את המערכת הפוליטית ואת הבסיס של ממשלת נתניהו.

פורסם לראשונה 05/07/2009 22:02

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
הגירעון עומד במסגרת התחזית
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים