שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פרס ספיר: מסתמנת פשרה עם הסופרים

  בעקבות ביטול הליך הבחירה של הפרס נפגשו הסופרים אלון חילו ואיריס לעאל עם הנהלת מפעל הפיס. דב אייכנוולד, מנכ"ל הוצאת ידיעות: "זו טעות קשה שהובילה לביזוי"

  מפעל הפיס פועל להגיע להסדר מול הסופרים שהגיעו לשלב הסופי בתחרות פרס ספיר לספרות, כך נודע ל-ynet. ביטול הליך הבחירה של הפרס בתחילת השבוע, בשל גילוים הקשורים בניגוד עניינים של שניים מחברי ועדת הפרס, הוביל למשיכת הפרסים הכספיים בשווי 25 אלף שקל לכל אחד מהמועמדים הסופיים ובנוסף סכום של 150 אלף שקל למחבר הספר הזוכה, "אחוזת דג'אני", אלון חילו.

   

  היום (ב') אחר הצהריים הגיעו חילו והסופרת איריס לעאל למשרדי הנהלת מפעל הפיס בתל אביב כשהם מלווים בפרקליטיהם. המועמדים הסופיים הנותרים - רונית מטלון, נורית גרץ ואמנון דנקנר - לא נכחו בפגישה. זהו למעשה המפגש הראשון בין הצדדים לאחר פרסום הפרשה העגומה. מקורות במפעל הפיס מסרו ל-ynet כי הפגישה תוכננה להתקיים מלכתחילה, ובשל ההתפתחויות הוחלט לזמן את הסופרים כדי להגיע להבנות שלא דרך אמצעי התקשורת. "זכיתי במועמדות בשל כשרוני הספרותי ולא בשל כשרוני לפתור בעיות", אמרה לעאל. "זו הסיבה שהגעתי לפגישה עם עורך דין שהוא מומחה לזכויות יוצרים". כשנשאלה האם הגיעו להבנות בנושא הפיצוי הכספי אמרה: "אני יכולה לומר שאני אופטימית אבל יש לא מעט מכשולים בדרך".


  איריס לעאל. אופטימית (צילום: תמיר שר)

   

  לטענת המועמדים, כספי הזכייה מגיעים להם בין היתר בזכות העמידה בהתחייבויות הכרוכות במועמדות, החל ביחסי ציבור, מפגשים עם קהל ועד קידום הפרס באירועים שנערכו בכל רחבי הארץ. במפעל הפיס אישרו את דבר המפגש אך סרבו להגיב לדברים. שלא לייחוס נמסר ל-ynet: "הפרסים לא יחולקו אבל בהנהלה לא מוציאים מכלל אפשרות סוג של פשרה". אלון חילו סרב להתייחס לדברים.

   

  מנסים לחפש אשמים

  בהוצאת "ידיעות אחרונות" הוחלט שלא להגיש מועמדים חלופיים לפרס. "מדובר באובדן דרך גמור של מפעל הפיס", אמר מנכ"ל ההוצאה דב אייכנוולד, "הם מנסים לחפש אשמים אבל לפעמים גם האמת היא אופציה לא רעה. כל חמשת המועמדים הסופיים שנבחרו היו ראויים. זו טעות קשה שהובילה לביזוי ואנחנו בהחלט שוקלים צעדים משפטיים. אנחנו חושבים שעם כל הבושה שנגרמה בראש ובראשונה לאלון חילו ולאחר מכן גם לנו כהוצאה, שחגגה את הזכייה בכל ככרות שבוע הספר, מגיע לנו פיצוי".

   

  אייכוונלד הוסיף כי בכל הנוגע להמשך השתתפותה של ההוצאה בתחרות פרסי ספיר עדיין לא התקבלה החלטה גורפת. "אני עוד לא יודע לומר, ימים יגידו. הפיס הוא גוף ציבורי שחשוב לכולנו וגם פרס ספיר חשוב ובסופו של יום טוב לספרות ולסופרים", אמר אייכנוולד.

   

  שאר הוצאות הספרים טרם קיבלו החלטה גורפת בכל הנוגע להגשת ספרים חלופיים לסיבוב השני של פרס ספיר לספרות. בהוצאת "אחוזת בית" בחר אמנון דנקנר שלא להגיש שוב את ספרו "ימיו ולילותיו של הדוד אווה". גם אהרון מגד בחר למשוך מן התחרות את ספרו "הזבובים", שהוגש לוועדת הפרס. לעומת זאת, ספרה של גייל הראבן, "השקרים האחרונים של הגוף", יוגש לסיבוב השני. בהוצאת "עם עובד" החליט הסופר, המשורר והעורך הספרותי שמעון אדף שלא להגיש את ספרו "פנים צרובי חמה". גם בהוצאת זמורה ביתן החליטו ללכת עם בקשות הסופרים ולכבד כל סופר שיבקש למשוך את ספרו. עד כה, נמסר מההוצאה, אף סופר לא ביקש לעשות כן.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דב אייכנוולד. מגיע לנו פיצוי
  צילום: איציק בירן
  לאתר ההטבות
  מומלצים