שתף קטע נבחר

קרית גת: נולד עם 14 אצבעות - ונותח בהצלחה

פעוט בן שנתיים מקרית גת נולד עם 14 אצבעות - ועבר ניתוח מורכב להסרת ארבע מהן בבית החולים קפלן. הורי הפעוט, המצפים לילד נוסף בעל אותו המום, מבטיחים: נדהמנו מהתוצאות, נעשה את זה שוב עם התינוק החדש

מום נדיר בתינוק תוקן בניתוח מורכב: פעוט בן שנתיים, שבשל מום תורשתי נולד עם 14 אצבעות, שבע בכל כף יד, עבר בתחילת השבוע בבית החולים קפלן ניתוח להסרת ארבע אצבעות. 

 

הוריו של התינוק, תושבי קרית גת, מספרים כי כי מדובר במום תורשתי המופיע במשפחה מזה שישה דורות. בבית החולים קפלן הסבירו שמכיוון שמדובר בניתוח שאורך ארבע שעות ומבוצע בהרדמה מלאה העדיפו לא לבצע אותו בגיל צעיר יותר. הניתוח נועד לאפשר לתינוק תנועה תקינה של האצבעות, ככל הילדים. 


לפני הניתוח. שלוש שעות בהרדמה מלאה (צילום: קפלן)

 

מקרה נדיר של עיוות מולד

אביו של הפעוט ציין כי למרות שבמשפחתו סבלו בדורות קודמים ממום דומה, לא היה עדיין במשפחתם מקרה שבו היו שבע אצבעות. "כבר במהלך האולטראסאונד ידענו שיש תוספת של אצבעות, וכשנולד ראינו שהוא שבר שיא חדש. הניתוח נקבע בשיתוף מלא של מומחי קפלן שעוקבים אחריו מאז שנולד, והוחלט שינותח עכשיו, גם בשל העובדה שמדובר בניתוח ארוך של למעלה משלוש שעות בהרדמה מלאה".

 

ד"ר אברהם הס, מנהל מחלקת כירורגיית כף היד בקפלן, ציין כי מדובר במקרה נדיר של עיוות מולד אשר הצריך ניתוח מורכב בהרדמה כללית. "המדובר בשתי אצבעות נוספות, זרת ואגודל, שהיו בתת-התפתחות בצד אגודל וזרת נורמליים ותקינים. השיקול המרכזי לביצוע הניתוח הנו הרגע בו אחת מהאצבעות הנוספות מתחילה לגרום להפרעה תפקודית".

 


אחרי הניתוח. ציפייה גדולה שיחיה חיי שגרה ככל הילדים (צילום: קפלן)

 

האם: "התוצאות מדהימות"

במהלך הניתוח נערכה כריתה תוך שמירה על הרקמות הרכות, כלי הדם והעצבים. "החשיבות הרבה בניתוח היא לשמור על יציבות תקינה של המפרקים שימשיכו לתפקד בצורה מלאה, וכן שיפור המראה האסטטי של כפות הידיים", הסביר ד"ר הס.  

 

האם סיפרה: "ראיתי את התוצאות המדהימות. אני בציפיה גדולה שהילד שלי יחיה חיי שגרה כמו כל הילדים בגן ובבית הספר. זו בהחלט תחושת הקלה גדולה". האם נמצאת בהריון נוסף, שגם בו נמצא כי לעובר יש תוספת אצבעות. היא ציינה כי אם תזדקק, תחזור לקפלן לביצוע ניתוח נוסף בתינוק הבא.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"שבר שיא משפחתי". יד הפעוט לפני הניתוח
באדיבות בית החולים קפלן
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים