שתף קטע נבחר

ירושלים: אלפי ילדים חרדים צעדו "למען השבת"

העדה החרדית מעתיקה את קרב החניון בשבת לימי חול ואחר הצהריים קיימה את "מחאת התשב"ר" (תינוקות של בית רבן) בכיכר השבת. אלפי ילדים צעדו במקום, נושאי שלטים וחלקם לבושים שק וקראו: "לא חרבה י-ם - אלא מפני שחיללו בה את השבת". המארגנים ל-ynet: המחאה תימשך בשבת

כמה אלפי ילדים חרדים מתלמודי התורה (בתי הספר היסודיים) של העדה החרדית בירושלים, הפגינו הערב (יום ד') בסמוך לחניון ספרא בעיר במחאה על חילולי השבת בבירה. ההפגנה החלה בצעדה שקיימו הילדים מכיכר השבת לעבר רחוב שבטי ישראל, כשהם נושאים שלטים נגד הפעלת חניון קרתא בסופי שבוע. חלק מהילדים היו לבושי שק והתלוו אליהם גם מאות מבוגרים.

 

  

מחאת התשב"ר (תינוקות של בית רבן) היא צעד ראשון ביישום החלטת רבני העדה החרדית להחריף את המאבק ולהעתיקו גם לימות החול. בתחילה שקלו בעדה לקיים עצרת המונים ברחבת כיכר ספרא בתחילת שבוע זה, אולם לבסוף בחרו במחאה סמלית יותר היום, ערב צום י"ז בתמוז – התאריך שבו החל המצור על ירושלים לפני חורבן בית המקדש השני. הילדים נשאו שלטים: "לא חרבה ירושלים - אלא בשביל שחיללו בה את השבת" ו"הצילו את ירושלים".


מצעד הילדים הערב (צילום: דודי ועקנין)

  

שמואל פפנהיים, מדוברי העדה החרדית, אמר ל-ynet כי מבחינתה מדובר

ב"מפגן כוח" של הדור הצעיר – ילדי תלמודי התורה. הוא ביקש להתייחס גם לסקר שפורסם הבוקר ב-ynet ולפיו 70% מהחרדים סבורים כי ההפגנות משניאות או מחללות את השבת, ואמר: "ממתי סקרים קובעים את דרכי הפעולה שלנו? אם תשאל כמה אנשים חושבים שצריך ללבוש ציצית או לגדל זקן ארוך אני בטוח שתקבל את אותן תוצאות".


צועדים למען השבת (צילום: דודי ועקנין)

 

יו"ר הוועדה למען השבת בירושלים, הרב יוסף רוזנפלד, אמר כי בעצרת יצאה קריאה מצד רבני הבד"ץ להמשיך את המחאה השבת ובשבתות הבאות, "כשבחזית זקני ירושלים".

 

כזכור, בית המשפט המחוזי

בירושלים החליט לפתוח את חניון קרתא - שהוצע כחלופה לפתיחת חניון ספרא. חניון קרתא, הממוקם למרגלות שער יפו בעיר העתיקה, מכיל כ-800 מקומות ואמור לפתור את מצוקת החנייה בסופי השבוע בבירה. בית המשפט קבע שפתרון זה "הוא לטובת כלל הציבור בירושלים ואמור לתת מענה לעמדות ציבורים שונים בעיר, ולהביא לרגיעה ביחסים שבין אותם ציבורים".

  

העימותים בבירה פרצו בתחילת החודש שעבר, כאשר העירייה החליטה לפתוח לראשונה את חניון ספרא גם בשבתות. היוזמה לפתוח את החניון עוררה הפגנות אלימות של אלפי חרדים בעיר, שבהן נפצעו שישה שוטרים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצעד הילדים
צילום: דודי ועקנין
"הצילו את העיר"
צילום: דודי ועקנין
"בשבת הזקנים יובילו"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים