שתף קטע נבחר

רב הטכניון: "ניאו-רפורמים? רפורמים לגמרי!"

הסערה שעורר נאומו של הרב יהושע שפירא לא שוככת. בהתייחסו לפרשה אמר הרב ד"ר אליהו זיני: "הרב שפירא אינו צודק - לא מדובר בניאו-רפורמים, אלא ברפורמים לגמרי". ובינתיים, מול ישיבת רמת-גן מתוכננת "הפגנת לימוד"

שבוע חלף מאז נחשפו ב-ynet דבריו של הרב יהושע שפירא על "ניאו-רפורמה" ציונית-דתית, והמאבק הדתי-חרד"לי עולה מדרגה: ראש ישיבת ההסדר בחיפה ורב בית הכנסת בטכניון, הרב ד"ר אליהו זיני, מחריף את ההתבטאויות כלפי נוקטי הקו הליברלי בציבור הדתי-לאומי, ומכנה אותם "רפורמים לגמרי". מנגד, יקיימו השבוע כמה ארגונים דתיים "הפגנת לימוד" מול ישיבת רמת גן, שהרב שפירא עומד בראשה, בה יקראו ל"תורה קשובה המכבדת את הבריות, ולשיח-תורני פתוח ואמיתי".

 

סערת ה"ניאו-רפורמיזם"

 • המתקפה החרד"לית: "צומחת אצלנו תנועה רפורמית"
 • הרב שפירא מבהיר: "הניאו-רפורמה עוד לא כאן"
 • אכן ניאו רפורמה/ פרופ' אשר כהן
 • קבלת האחר - גם אם הוא רב/ דב ליברמן
 • הפילוג כאן ממזמן/ הרב יואל בן-נון

   

  בשו"ת שפורסם באתר ישיבת "אור וישועה" בחיפה נשאל הרב זיני מה דעתו על "אישיות רבנית (הרב יובל שרלו - ק.נ) שמתירה לאשה שלא התחתנה ללדת ללא בן זוג, ולהתיר לזוג צעיר ללא ילדים כלל לדחות את הריון". השואל מציין כי "אותו רב" מתיר את תנועת בני עקיבא כמעורבת לכתחילה ומרבה לדבר ולהתעסק עם זוגות חד-מיניים הנתלים בו למתן לגיטימציה.

   

  בהמשך השאלה נכתב: "ישנו מכתב של מרן הגר"א שפירא עליו, שכינה אותו בשם 'רבעלך', שלא הגיע למדרגת פוסק, אך הנני רואה שרבים ערוצי האינטרנט שמביאים את דעתו ותשובותיו בספרי השו"ת שחיבר (שגם בהם לא מופיעים מקורות כלל) ויש לו השפעה תקשורתית רבה. השבוע הרב שמואל אליהו שליט"א והרב יהושע שפירא שליט"א התבטאו עליו בצורה חריפה נגד פסקיו ... האם ראוי לשמוע תורה מפי רב כזה?".

   

  הרב זיני השיב בחריפות רבה: "הרב יהושע שפירא אינו צודק - לא מדובר בניאו-רפורמים, אלא ברפורמים לגמרי. גישתם הניאו-מודרנית והפסאודו-מתקדמת אינה אלא חיקוי עלוב של מגמות ששטפו את כל המאה ה-19, וכבר הניבו פירות באושים שהרעילו את כל עמנו ... מן החובה הדחופה לבחון מה הביא אותנו עד הלום, ואיך חוסמים את שטף הדם הרוחני הזה".

   

  הרב הוסיף כי לדעתו, הנורא ביותר הוא הנזק שנגרם ממהלכים אלה לציונות הדתית ולעם ישראל כולו – "עוד התפוררות כזו ואינני יודע מה יישאר מאתנו".

   

  עם זאת, הרב זיני נמנע מלבקר את הרב שרלו במישרין, ואפילו משבח אותו על פרסום דעותיו: "הנני מסרב בתוקף לדבר על אישיות ספציפית זו או אחרת בציבור מבלי לנהל קודם כל שיחה איתה, ובוודאי שאסור לרב לקבוע עמדה מפאת עמדת רבנים אחרים - יהיה מעמדם אשר יהיה. על רב לבטא עמדתו הוא ולא עמדת אישים אחרים". לדבריו, יש לדון בדעות, בעמדות ובקביעות הציבוריות ולא לגופו של אדם.

   

  הפגנה ברמת גן

  פרט להתבטאותו של הרב שפירא, בשבוע שעבר הוחלט במכללת ליפשיץ בירושלים לבטל את מינויו של פרופ' שמואל גליק לנשיאות, נוכח התנגדויות רבנים. מהלך זה, הוסיף לקרע הדתי-חרד"לי וביום רביעי השבוע יתקיים "ערב התעוררות ולימוד" - מעין הפגנה - שייערך בגן הציבורי ע"ש אלי כהן, הסמוך לישיבת ההסדר ברמת גן שבראשה עומד הרב שפירא. במעמד צפויים להשתתף רבנים, מחנכים ואנשי ציבור ואקדמיה.

   

  בפרסומים שהפיצו לקראת האירוע תהו המארגנים: "ארגונים דתיים, מוסדות לימוד ותנועת נוער מעורבת מכונים 'ניאו-רפורמים'; רבנים חרדים-לאומיים משתלחים בפסיקותיהם של רבני הציבור הציוני-דתי; פרופסור דתי נפסל מלכהן בתפקיד אקדמי בשל לחץ רבנים - ואין איש מוחה בידם?!".

   

  אחד המשתתפים – נשיא המכון הגבוה לתורה באוניברסיטת בר אילן הסמוכה, הרב פרופ' דניאל שפרבר – הסביר ל-ynet את מטרת הכינוס: "הכוונה היא להביע מורת רוח מהדברים שנאמרו על ידי הרב שפירא ואחרים, שבעצם מכתימים את שמם של ארגונים שלמים. כל האורתודוכסיה המודרנית יוצאת מותקפת על ידי הדברים הללו שאמר הרב שפירא, וזה לא רק הוא - זה גם אחרים. המטרה שלנו היא להראות שלא מדובר ברפורמיסטים".

   

  לדבריו, ארגונים כמו 'קולך' הם דתיים לכל דבר. "הם ליברלים ופתוחים ורוצים להתקדם ויש להם דעות שלא מקובלות על מקצת הרבנים, אבל אי אפשר לומר עליהם שהם ניאו-רפורמים. הם מנסים בכל דרכם לפעול על פי ההלכה, ויש להם רבנים משלהם".

   

  שפרבר הוסיף כי "יש מחלוקות, ותמיד היו מחלוקות, אבל בדרך כלל היה כבוד הדדי – כמו בית הלל ובית שמאי שהתחתנו זה עם זה למרות המחלוקות הגדולות. ברגע שזורקים כינויים כאלה כמו 'ניאו-רפורמים' – מפירים את כללי המחלוקת לשם שמים".

   

  "יש קולות שפויים"

  משתתפת נוספת היא ד"ר חנה קהת, מייסדת ארגון 'קולך' שהוזכר בהקשר ניאו-רפורמי בדבריו של הרב שפירא. "מבחינתנו לא מדובר ממש בהפגנה אלא

  בהתכנסות של לימוד שמטרתה להראות לכולם שאפשר גם אחרת, שיש גם קולות שפויים אשר מקבלים ומכילים ולא רק משמיצים ופוסלים", היא אמרה ל-ynet. "דווקא לפני תשעה באב – כשידוע, על פי הגמרא, שרבנים קנאים החריבו את בית המקדש – צריך להזכיר שיש בתי מדרש סובלניים שחותרים לשלום ולא להחרמות, התבדלויות והקצנות".

   

  על ההחלטה לקיים את האירוע בסמוך לישיבת רמת גן אמרה ד"ר קהת: "במקום שמנסים לבדל ולסגור קהילה של בחורים ולומר 'אנחנו וזולתנו, ואפסנו עוד, כולם טריפה וניאו-רפורמה' - דווקא שם עלינו לתת הצצה למשהו אחר, שיש בו לא פחות ואולי יותר צדיקים".


 •  

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דודי ועקנין
  הרב שפירא. חולל סערה
  צילום: דודי ועקנין
  הרב שרלו. מבטא את עמדתו
  צילום: דב ירדן
  מומלצים