שתף קטע נבחר

משפט רוצחי חלימי: צרפת תערער על גזרי הדין

שרת המשפטים של צרפת נענתה לקריאת ארגונים יהודיים והורתה לאנשיה לערער על גזרי הדין הקלים שהוטלו על חלק מנאשמי פרשת ההתעללות והרצח של הצעיר היהודי

שעות לפני מחאה מתוכננת של ארגונים יהודיים מחוץ למשרדה בפריז, נענתה היום (ב') שרת המשפטים הצרפתית לקריאתם והודיעה שתערער על גזרי הדין של חלק מחברי כנופיית "הברבארים", שעינתה ורצחה את הצעיר היהודי אילן חלימי ב-2006. זאת, הסבירה, משום שחלק מגזרי הדין קלים מדי.

 

השרה מישל אליו-מרי אמרה שהורתה לתובע בפריז לערער על גזרי הדין שהיו קלים מכפי שביקשו התובעים לגזור על הנאשמים. העונשים שהוטלו על 27 חברי הכנופיה נעו ממאסר עולם, דרך שישה חודשי מאסר ועד לזיכוי של שניים מהנאשמים בפרשה. מנהיג הכנופייה, יוסוף פופאנה, נידון ביום שישי לעונש המרבי לפי החוק הצרפתי: מאסר עולם, עם אפשרות לשחרור מוקדם אחרי 22 שנים.

 

דברי השרה באו על רקע קריאת ארגונים יהודיים לערוך הערב הפגנה מחוץ למשרד המשפטים בפריז. זאת בשעה שבבירה הצרפתית ייערכו מסיבות ציבוריות לרגל ערב ה-14 ביולי, שבו חוגגים את המהפכה הצרפתית. הארגונים קראו להחמיר את עונשם של המעורבים, כדי לשלוח מסר תקיף במטרה למגר את האנטישמיות בצרפת.


החשוד העיקרי בפרשה, כפי שצויר בבית המשפט (צילום: AFP)

 

לפני שאליו-מרי הורתה על הערעור, אמר התובע הראשי פיליפ בילז'ר שהוא סבור שגזרי הדין הוגנים. "לדעתי, גזר הדין הוא מופתי, כפי שהיו גם הדיונים והמשפט כולו", אמר לרדיו צרפתי. ואולם אמו של חלימי, רות, אמרה לאחר מתן גזרי הדין שהיא חשה שהצדק לא נעשה. "אני די מאוכזבת, שלא לומר מזועזעת", אמרה לרדיו "Europe-1". "אני לא רואה כיצד ניתן לראות בגזרי הדין האלה מופת".

 

הכנופיה שחטפה את אילן חלימי בן ה-23 ב-2006 ניסתה 

ללא הצלחה לסחוט כופר, ועינתה אותו קשות בטרם נטשה אותו ליד תחנת רכבת. הוא מת זמן קצר אחרי שנמצא. המקרה עורר הלם בצרפת ובישראל ומשך תשומת לב לאלימות האנטישמית הפושעת, בעיקר בפרברים העניים שבפאתי הערים הגדולות בצרפת.

 

אתמול קראה הלשכה הלאומית למאבק באנטישמיות בצרפת (BNVCA) קראה לערוך הערב הפגנה בפלאס ונדום, לא הרחק מהארמון הנשיאותי, במקום שבו שוכן משרד המשפטים. ואולן סגן מועצת הארגונים היהודיים של צרפת (CRIF), מאיר חביב, אמר היום ל-ynet כי בעקבות דברי השרה, הוחלט שבמקום הפגנה תיערך במקום אסיפה שקטה לזכרו של אילן חלימי.

 

בהכנת הידיעה השתתפה מירי חסון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: משטרת צרפת
אילן חלימי ז"ל
צילום רפרודוקציה: משטרת צרפת
צילום: איי פי
ראש הכנופיה, פופאנה, נידון למאסר עולם
צילום: איי פי
מומלצים