שתף קטע נבחר

אושר חוק ההסדרים: יותר מסים, יותר קצבאות

63 חברי כנסת הצביעו בעד חוק ההסדרים, אחרי כמעט 28 שעות של דיונים. בין הסעיפים שאושרו: הגדלת הקצבאות והטלת מסים חדשים, כמו היטל המים. במהלך ההצבעות ניסו הח"כים לבלבל זה את זה. קריאות "בעד" ו"נגד" נשמעו מכל עבר, עד שהיו"ר הכריז: "זאת הכנסת, לא גן ילדים"

מרתון הדיונים נגמר - בינתיים. אחרי כמעט 28 שעות של דיונים רצופים, אישרה הערב (יום ג') מליאת הכנסת את חוק ההסדרים בקריאה שנייה ושלישית. 63 חברי כנסת הצביעו בעד הצעת החוק, לעומת 45 שהתנגדו לה - ובהם מורדי העבודה, למעט ח"כ איתן כבל שלא נכח בהצבעה מסיבות אישיות. כעת נותר לממשלה לאשר את תקציב המדינה, שהדיון וההצבעות בו יחלו מחר.

 

משעות הבוקר הצביעו חברי הכנסת על סעיפי חוק ההסדרים - "התכנית להתייעלות המשק" בשמו הרשמי - שעבר לא מעט שינויים עד לאישורו הסופי. בין הסעיפים שאושרו, הגדלת הקצבאות, הטלת מסים חדשים כמו היטל המים, זכויות נוספות לעובדים והעברת האחריות על הטיפול בנפגעי תאונות דרכים מחברות הביטוח לקופות החולים. הרפורמות במינהל מקרקעי ישראל ובטלוויזיה המסחרית, וכן הקמת קופת חולים חמישית - הוצאו מהחוק.

 

פיליבסטר בכנסת - מרתון דיוני התקציב:

 

אחרי שעות ארוכות של דיונים והצבעות, נרשמו תקריות שנבעו ככל הנראה

מעייפות הח"כים במהלך הדיון הארוך הובכה הקואליציה פעם אחת, כאשר בטעות הצביעו חבריה בעד הסתייגות שהגישה האופוזיציה בעניין תחולה של קופות גמל. בעקבות זאת, נמשך הסעיף לוועדת העבודה והרווחה, שם אושר מחדש ולאחר מכן אושר שוב במליאת הכנסת.

 

במהלך ההצבעות נשמעו לא מעט פעמים קריאות "בעד" ו"נגד" - מכל מיני כיוונים - חלקם כנראה במטרה להטעות חברי כנסת מלהצביע על פי עמדת הקואליציה או האופוזיציה. "אנחנו נמצאים במליאת הכנסת, לא בגן ילדים", העיר באחת הפעמים יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין. "יש הטייה מפורשת. נאמר בכל תקנון 'לא יבלבל חבר כנסת חבר כנסת אחר'. כתוב גם שלא קשה לבלבל חברי כנסת".

 

לאור השעות הארוכות במליאה, התיר היו"ר ריבלין לחברי הכנסת באופן חריג לשוחח בטלפון הסלולרי במליאה, דבר שאסור בימים כתיקונם.

במהלך היום אושרה הסתייגות שהגיש ח"כ משה גפני, בה תמכה הקואליציה, אשר העניקה פטור לתעשיינים מהכפלת האגרה על פועלים זרים. הוצאת הסעיף מהחוק - בעקבות פטור קודם שניתן לקבלנים - התקבלה בתמיכת הממשלה ברוב גדול. 

 

מי שעשתה כאב ראש לקואליציה היתה ח"כ ציפי חוטובלי מהליכוד, אשר הצביעה עם האופוזיציה בנושאי חינוך. בשיחה עם ynet הסבירה חוטבלי כי "לדעתי יש להשקיע בחינוך בישראל, וכל שנה דוחים ישום חוקים למען החינוך בחוק ההסדרים, בין היתר לגבי חינוך הגיל הרך. אני יודעת שזה לא יפיל את הממשלה ולכן בחרתי נושא אחד שהוא עקרוני לי".


פורסם לראשונה 14/07/2009 18:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני ומופז בהצבעה. מפנים עורף
צילום: אמנון מרנדה
מליאת הכנסת. דיונים של שעות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים