שתף קטע נבחר

ברקת הפסיק השירות לשכונות חרדיות: סכנת חיים

פרשת האם המרעיבה: ראש העיר ירושלים הורה להפסיק עד להודעה חדשה את כל שירותי העירייה בשכונות גאולה ומאה שערים, בעקבות ההתפרעויות והאיומים על עובדי הרווחה. במקביל, נעתר בית המשפט נעתר לבקשת פרקליטי האם וקיצר את מעצרה ביומיים

המחאה החרדית גואה, ובעירייה לא לוקחים סיכונים: ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, הורה אחר הצהריים (יום ד') להפסיק את שירותי העירייה באזור השכונות החרדיות גאולה ומאה שערים, "במטרה למנוע את סיכון חיי עובדי העירייה באזור". אתמול דווח כי עובדי הרווחה של העירייה נתונים לאיומים מצד העדה החרדית, בגלל "תרומתם" למעצר האם החרדית, החשודה בהתעללות והרעבה של בנה הפעוט בן השלוש. מוקדם יותר, קיצר בית המשפט את מעצרה של האם ביומיים, עד ליום שישי.

 

מהעירייה נמסר כי "השירותים לא יינתנו עד אשר יתאפשר מתן שירות ללא סיכון חיי אדם". עוד הודיע ברקת, כי העירייה "מצרה על הפגיעה הנכפית על תושבי האזור שאינם קשורים לאירועים המתרחשים כעת, ומקווה לחדש את השירות לתושבים בהקדם".


הפגנות בשכונת גאולה, היום (צילום: גיל יוחנן)

 

דובר העירייה, אביתר אלעד, מסר ל-ynet כי "לא יינתנו שירותי רווחה בשכונות החרדיות או שירותי ניקיון, תברואה ושיפור פני העיר. כלומר, כל השירותים העירוניים. עם זאת, כל מקרה חריג, למשל של מחסור במים או בעיות ביוב ייבחן לגופו. עיקר הפעולה היא אי-פינוי זבל ואי-ניקיון הרחובות. נחזור לשם ברגע שיירגעו הרוחות. עד כה משאיות אשפה נפגעו, אלו נזקים גדולים מאוד לקופת העירייה ויותר מכל סכנה לחיי עובדי העירייה".

 

מוקדם יותר נמשכו בירושלים התפרעויות של חרדים שהביעו מחאה על מעצרה של האם. שוטר מג"ב נפצע באורח קל בידו מיידוי אבן. הוא הועבר לטיפול רפואי. המפגינים הבעירו פחי אשפה ויידו אבנים, ו-15 מהם נעצרו.

 

נשקל: הצהרת תובע כבר ביום שישי

בית המשפט המחוזי בירושלים קיצר בצהריים ביומיים את מעצרה של האם, והיא תישאר במעצר עד ליום שישי הקרוב. הילד עדיין מאושפז בבית החולים הדסה עין כרם בבירה. מצבו, שהוגדר אתמול קשה, ממשיך להשתפר.

 

האם היתה אמורה לשהות במעצר עד ליום ראשון, אולם פרקליטיה, עו"ד ראובן בר-חיים ועו"ד דוד הלוי, ערערו לבית המשפט המחוזי על עצם המעצר וביקשו חלופת מעצר.

שופט בית המשפט המחוזי נעתר חלקית לבקשה וקיצר את המעצר.

 

בעקבות ההחלטה, דנים במשטרה ובפרקליטות בהחלטה, ונערכים להמשך. בפניהם מונחות כעת שתי אפשרויות: לבקש ביום שישי הארכת מעצר נוספת, או לבקש הארכת מעצר עד תום ההליכים ולהגיש הצהרת תובע לקראת הגשת כתב אישום. יש לציין כי האם ממשיכה לשמור על שתיקתה ואינה משתפת פעולה עם חוקריה.

 

פרקליטי האם מסרו בתגובה ל-ynet: "מרשתנו כופרת במיוחס לה. מדובר בילד חולה שמרשתנו טיפלה בו במסירות רבה. יודגש כי גם רשויות הרווחה מצדדות בשחרורה המיידי של מרשתנו ממעצר, ומתקבל הרושם כי מרשתנו מוחזקת בתנאים קשים, תוך בידודה, בניסיון לדלות ממנה הודאה במעשים שלא ביצעה".

 

עוד הוסיפו: "אנו סבורים כי המשך מעצרה של מרשתנו במצבה הרפואי, קרי אישה בהיריון בחודש חמישי הסובלת מבעיות רפואיות ומיחושים ברחמה, עלול לסכן באופן ממשי את מרשתנו ואת העובר".

 

החשד: ניתקה את צינורות ההזנה

על-פי החשד, האשה לוקה ככל הנראה בתסמונת מינכהאוזן - תסמונת נפשית, באמצעותה מבקש החולה לזכות בטיפול או ברחמים באמצעות גרימת נזק רפואי לעצמו או לאדם אחר. האשה, כך חושדים, ביקשה לזכות ברחמיהם של רופאים וקרובי משפחתה, באמצעות גרימת נזק לבנה.

 

האם מובאת לבית המשפט (מצילום: דודי ועקנין)

 

לפי החשדות, האשה התעללה בבנה בן השלוש ומנעה ממנו לאכול - עד שמשקלו הידרדר לשבעה ק"ג. מאז ספטמבר 2007 מאושפז הילד לסירוגין עקב תסמינים פיזיים שונים וירידה דרסטית במשקלו - עד כדי הגעה לתת תזונה. בבית החולים נעשו ניסיונות להאכיל את הפעוט באמצעות צינור הזנה, אולם הם נכשלו. הצוות הרפואי החל בהתייעצות והועלה החשד כי האם מחבלת במכוון בדרך הטיפול בבנה. כדי להפריך או לאשש את החשד, התקינו בבית החולים מצלמות מעקב ונחרדו לגלות כי האם ניתקה את צינור ההזנה שחובר לבנה ואף הכניסה לתוך הצינור חומרים שלא ברור עדיין מה טיבם.

 

בית החולים הודיע למחלקת הרווחה בעיריית ירושלים, שם התברר כי המשפחה אינה מוכרת למחלקת הרווחה. בשל ההתפתחויות במצבו של הילד, בתחילת החודש הוצא צו חירום על-ידי רשויות הרווחה. אחרי תלונה במשטרה התברר כי האשה משתייכת לקהילת נטורי קרתא.

במשטרה ביקשו תחילה לעצור את האם בבית החולים, אך הנהלת בית החולים סירבה לאפשר זאת. לטענת אנשי הרווחה, המשטרה ביקשה לעצור את האם באחת מלשכות הרווחה בעיר - ובעקבות לחצי המשטרה נאלצו עובדי הרווחה למסור למשטרה את מועדי הפגישה של האם עם העובדת הסוציאלית, ואז נעצרה.

 

לטענת חוקרי המשטרה, בימים האחרונים מאז הורחק הפעוט מאמו חל שיפור במצבו, הוא אוכל ואינו מקיא. בנוסף, הצוותים הרפואיים הצליחו להאכילו דרך הפה - ולא באמצעות צינור הזנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האם החשודה
צילום: דודי ועקנין
ברקת. "מצרים על הפגיעה בתושבי האזור שאינם קשורים"
צילום: גיל יוחנן
ההפגנות שבאו לאחר המעצר
צילום: גיל יוחנן
הבעירו פחים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים