שתף קטע נבחר

מהפכת עמאר החלה: אישר מחדש גיור שבוטל

בהתאם להחלטתו - שנחשפה ב-ynet, ולפיה ידון בעצמו בכל תיק העוסק בתוקפו של גיור - הפך הרב הראשי החלטה של בית דין אזורי ואישר את יהדותו של תושב הצפון, לאחר שבוטלה. המשמעות: מתן אור ירוק לחתונתו - הערב

חדשות טובות למתגיירים: הרב הראשי שלמה עמאר הפך אמש (יום ג') החלטה של בית דין רבני אזורי על פסילת גיור, ואישר את יהדותו של אדם - ערב חתונתו. מדובר ביישום ראשון של החלטת הרב עמאר, שנחשפה ב-ynet, לפיה ידון בעצמו - כנשיא בית הדין הגדול לערעורים - בכל תיק העוסק בתוקפו של גיור. ההחלטה התקבלה בעקבות פסילת גיור נוסף על-ידי הרב אברהם שרמן ונועדה למנוע מדיינים מחמירים כמותו לעסוק בנושא.

 

בפני הדיינים - ראש ההרכב הרב עמאר, והרבנים עזרא בר שלום וציון בוארון - הופיעו בני זוג שנרשמו לנישואים במועצה הדתית באזור הצפון, וקבעו את מועד החתונה להיום. ברבנות פקפקו בתוקף הליך הגיור שעבר החתן בקטנותו, ושלחו אותו לפתוח תיק אישור יהדות בבית הדין הרבני האזורי.

 

בתום בירור שערכו, קבעו הדיינים כי מכיוון שהחתן המיועד לא ניהל אורח חיים דתי כשהגיע לגיל מצוות - לא ניתן לאשר את יהדותו. נוכח זאת הוא פנה לבג"ץ, ששלח אותו שלשום למצות את ההליך המשפטי בבית הדין הרבני הגדול לערעורים. בשל הסמיכות לחתונה נקבע דיון מיוחד בעניינו של החתן כבר למחרת, ובפני הרכב בראשות הרב עמאר - בהתאם להחלטתו.

 

 

בית הדין הגדול פסק כי הוא יהודי לכל דבר, מכיוון שבהגיעו לגיל מצוות הוא לא מחה נגד גיורו. בהחלטה נכתב כי "המבקש הינו יהודי על פי ההלכה, וחייב בכל המצוות ככל איש ישראל, ורשאי להינשא בחופה וקידושין כדת משה וישראל".

 

יש פלאטה בשבת

הדיינים נימקו את פסק הדין בכך שהאיש למד בבית ספר דתי בשנים הראשונות לאחר הגיור, ניהל בילדותו אורח חיים דתי וקיבל על עצמו עול מצוות בהגיעו לגיל 13 - בהנחת תפילין, התעטפות בציצית,

עלייה לתורה, סעודת מצווה ונשיאת "דרשת בר-מצווה". הם נסמכו, בין היתר, על עדותו של הרב שהכין את החתן המיועד למעמד זה.

 

עוד נכתב בהחלטת בית הדין כי על פי עדויות ששמעו הדיינים, הגר הניח תפילין עוד לפני הבר-מצווה ו"גם לאחר מכן במשך איזה זמן". בנוסף נטען "היה שומר שבת ולא הדליק ולא נסע במשך זמן, ובכלל - בבית לא מבשלים ולא מדליקים בשבת - הכל מוכן בערב שבת ויש פלאטה".

 

אבי החתן סיפר כי אשתו נהגה לשמור על הלכות טהרת המשפחה ולטבול במקווה, ובנו הוסיף כי הכלה היא ממשפחה דתית וכי רצונם להתחזק בשמירת שבת, טהרה וכשרות – והדיינים השתכנעו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הרב עמאר. הפך את ההחלטה
צילום: גיל יוחנן
מזל טוב! אפשר להתחתן
צילום: גלעד קוורלצ'יק
מומלצים