שתף קטע נבחר

איך תקראו לרבנית קהילה? "רבה"

משתתפי כנס "קולך" התבקשו לבחור שם לתפקיד רבנית מוסמכת. השמות מהר"ת (מורת הלכה רוחנית תורנית), רב וחכמה זכו לתמיכה, אך הזוכה היה "רבה". יו"ר הוועד המנהל של קולך: "נפנה לאקדמיה כדי להפוך את המילה לרשמית"

האם אפשר להמציא שם למשהו שעדיין לא קיים? אפשר אם רוצים. פורום הנשים הדתיות קולך החליט השבוע לבחור שם עברי עבור אישה שקיבלה הסמכה לרבנות מהממסד האורתודוכסי, על אף שבארץ עדיין אין נשים בתפקיד זה. השם שנבחר ברוב קולות על ידי משתתפי הכנס הוא "רבה".

 

המשתתפים בכנס התבקשו להצביע עבור אחד משבעה שמות שהציע הארגון עבור אשה המוסמכת על ידי רבנות אורתודוכסית. לפני מספר חודשים הוסמכה בארה"ב אישה על ידי הרבנות האורתודוסכית, וזכתה בתואר מהר"ת (מורת הלכה רוחנית תורנית). בארץ החליטו להקדים שם לתפקיד מתוך תקווה שהימצאות השם תעודד נשים להמשיך בלימודי תורה מתוך שאיפה לקבל הסמכה לרבנות.

 

"מהפכת הלימוד של נשים כבר קיימת זמן רב", מסבירה ל-ynet רחל קרן, יו"ר הוועד המנהל של קולך, "נשים מתקדמות בלימוד תורה, אבל יש תקרת זכוכית שבולמת את התקדמותן. תקרת הזכוכית כבר נפרצה בקורס של יועצות הלכה ובנושא של טוענות רבניות, אבל היא עדיין לא נפרצה בכל הנוגע לתפקיד של רבנות ודיינות. זה נושא ראשון במעלה בחשיבותו. וקיים פה אינטרס משולש שהתקרה תנופץ -  

אינטרס של האשה שרוצה להתקדם ולזכות בהכרה, אינטרס חברתי ואינטרס של עולם התורה, שיהיו כמה שיותר לומדי תורה. בתחרות לבחירת שם רצינו לעורר את המודעות הציבורית לצורך הזה. חשבנו שהדיון הציבורי יעודד נשים להמשיך וללמוד".

 

ועכשיו, כשיש זוכה מאוש, מתכוונות נשות קולך לשבת ולדון על כך ברצינות עם נציגי האקדמה ללשון כדי להפוך את הבחירה לרשמית. בדיונים יעלו שמות נוספים שזכו בתמיכה גדולה של מצביעים והם מהר"ת, רב וחכמה. "שיתוף הפעולה עם האקדמיה ללשון מאוד חשוב", מסבירה קרן, "זו מילה שיש בה חוסר ותפקיד האקדמיה למלא את החוסר הזה. פנינו אליהם כעת והם מאוד שמחו על המהלך".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רחל קרן. "לפרוץ את תקרת הזכוכית"
מומלצים