שתף קטע נבחר

ההתעללות בשיריון: חבלות, דימום - וקשר שתיקה

יום לאחר החשיפה ב-ynet אודות ההתעללות מצד מפקדים בפלוגת שיריון - מתגלים פרטים נוספים בעדויות הלוחמים. אחד מהם סיפר כי האלימות וההשפלה היו טקס קבוע שנשמר בסוד: "כולם ספגו בשקט את המכות". לוחם אחר טוען כי התלוננו בעבר בפני מפקדים בכירים - אך דבר לא נעשה. גם תיעוד תוצאות האלימות נחשף כעת לראשונה: שריטות, צלקות ודימום

"כל החיילים עומדים בשורה, מרימים את מדי ה-ב' שלהם גבוה בזמן שהסגל צועק 'נמושות, אפסים, צעירים, אתם לא שווים כלום'. המפקדים בינתיים עוברים ומתחילים לתת מכות, סטירות והצלפות. אלה כאבים עזים ואיומים", כך סיפר היום (שבת) לוחם שריון שהיה קורבן ל"טקס" המזעזע שנחשף לראשונה ב-ynet. לוחם אחר סיפר כי כבר התלוננו בעבר בפני דרגים גבוהים על המנהג הפרוע - אך איש לא פעל.

 

כפי שנחשף, קבוצה של 20 חיילים שנקלטו בגדוד שריון בחטיבה 188 עברה מסכת התעללות במסגרת "טקסים", שבמהלכם אנשי הסגל ביצעו בהם מעשים משפילים ואף היכו אותם - בידיעת מפקד הפלוגה. מפקדי החטיבה והאוגדה הגיבו בחריפות לאחר שנודעו להם פרטי הפרשה. כל המעורבים נשלחו לעונשי מאסר ומפקד הפלוגה הודח מתפקידו.

 

"הטקס" האחרון בגדוד נערך לפני כעשרה ימים ללוחמים שקיבלו דרגת סמל. זמן קצר לאחר האלימות שספגו, תיעדו החיילים את העדות הקשה שנותרה על גופם ואחת התמונות מתפרסמת כעת לראשונה ב-ynet. "אתה לא יכול להגיד שכואב לך, כי אחרת יכאיבו לך עוד יותר", תיאר הלוחם את קשר השתיקה שאפף את הטקס.


העדות המזעזעת להתעללות בגדוד השריון

 

בעקבות פרסום האירועים בגדוד והטיפול יוצא הדופן של צה"ל נגד המעורבים, התקבלו במערכת ynet תגובות רבות מלוחמים והוריהם על אירועים דומים ביחידות אחרות בצבא. אולם "הטקסים" שהתרחשו באותו גדוד שריון עדיין נראים מהחמורים ביותר בשנים האחרונות - בעוצמתם ובהיקפם.

 

השפלה, מבוכה ומרמור

בינתיים, התמונה ממשיכה להתבהר - אנשי הסגל הסוררים נהגו לערוך טקס משפיל לחיילים לפחות בשני מקרים: בעת סיום מסלול ההכשרה והעלייה לגדוד - וכן עם קבלת דרגת הסמל. "זה היה ליד המגורים", תיאר הלוחם את מה שאירע לו ולחבריו, "המפקדים פשוט היכו אותנו במשך חצי שעה. אלה היו מכות איומות שצריך לספוג בשקט. אין מי שלא מקבל מכות, כי הם רוצים לראות דם".

 

לדבריו, אנשי הסגל היכו את החיילים לא רק בידיהם אלא גם באמצעות חפצים, במטרה שהמכות יותירו סימני חבלה על גופם. "לא יכולנו לראות, אבל הרגשנו שהצליפו בנו בכלי כלשהו".

 

בסוף "הטקס" האחרון נותרו לא פחות מ-20 חיילים עם העדות המזעזעת להתעללות שחוו מידי מפקדיהם: סימנים אדומים על הגב, כאבים עזים בכל חלקי גופם ובעיקר תסכול. הלוחם מספר כי בעת האירוע איש לא העיז לפצות פה, שכן "מי שאומר משהו מצטייר כחלש בפני כל הפלוגה. גם ברור שאף אחד לא יבקש מהמפקדים ללכת לחובש".

 

קשר השתיקה גרם לרוב חיילי הגדוד לא לספר לאיש על הסבל וההתעללות. אפילו הורים רבים לא יודעים מה עבר על בניהם. "הרגשנו מושפלים, מובכים וממורמרים מהיחס הנבזי", סיפר הלוחם על השיחות עם חבריו לאחר המכות שספג. "(אנשי הסגל) צחקו ולגלגו בזמן שהכו אותנו.

 

"באותו לילה שמעתי את אנחות הכאב של החברים שלי", שיחזר, "אבל בבוקר אף אחד לא העיז לומר שכואב לו - אבל הפנים אמרו הכל. קשה להאמין שמפקד עושה דבר כזה לחייל שלו". לדבריו, הוא וחבריו ניסו לשכך את הכאב בעצמם ומרחו על גופם משחות שונות, אך דבר לא עזר. "עד היום יש לנו סימנים על הגוף", הוסיף.

  

"בפעם הקודמת מישהו התלונן - אבל לא עשו כלום"

"הטקס" שנערך לפני עשרה ימים היה השני במספר שחוו הלוחם וחבריו מאז שהתגייסו בנובמבר 2007. לפני שנה הם ספגו מכות דומות מצד המפקדים. "בפעם הקודמת מישהו מהחיילים פנה למפקדים הבכירים, אבל לא עשו כלום", הוא סיפר, "הפעם נראה שטיפלו בזה טוב. המפקדים נעלמו באופן מוזר, לא הסבירו לנו כלום וקיבלנו מפקדים חדשים".

 

החיילים אמנם לא קיבלו הסבר על השינוי, אך הפעם הגיע הנושא לטיפול של מפקד אוגדת געש ושבעה אני סגל נשלחו לכלא. ביניהם היה גם מפקד הפלוגה, על אף שהוא עצמו לא לקח חלק בהתעללות. הוא נשלח ל-30 יום במחבוש, הודח מתפקידו וככל הנראה גם יסיים את שירותו בצה"ל.

 

גורמים צבאיים אמרו כי כאשר נודע על האירוע הוחלט לבדוק אותו עד תום,

ללא הנחות ולטפל בחריפות בכל המעורבים בדבר. "אין מקום לדברים כאלה בצה"ל", אמרו. "לא ניתן שדברים כאלה יחזרו על עצמם".

 

עבור הלוחמים, העובדה שמישהו עצר את הטירוף היתה הקלה גדולה. חלקם מודים כי מאז האירועים הם החלו לתהות שמא הם בכלל רוצים להמשיך לשרת בגדוד. "אני שמח שאנשי הסגל בכלא, כי מה שהם עשו עבר כל גבול. חשוב גם להעביר את המסר הזה הלאה בצבא", סיכם הלוחם החבול.

 

עם פרסום הפרשה נמסר מדובר צה"ל כי בעקבות חשיפת המקרים על ידי המפקדים בוצעו תחקירים מקיפים על ידי מפקד הגדוד ומפקד החטיבה - ואלה אושרו על ידי מפקד האוגדה. עוד נמסר כי "בהתאם לממצאי התחקירים ננקטו מספר צעדים יזומים מחמירים למיגור התופעה שראשיתם בטיפול משמעתי ופיקודי במסגרתו שפט מפקד החטיבה את המעורבים במעשים לעונשי ריתוק ומחבוש בפועל, וחלקם אף הורחקו מן החטיבה. מפקד הפלוגה בה התגלו התופעות הושעה מתפקידו ונשפט על ידי מפקד האוגדה למחבוש בפועל. בנוסף לטיפול המשמעתי הוקם צוות בדיקה בראשות סגן מפקד החטיבה על מנת למנוע הישנות תופעות דומות ביחידה ובצה"ל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תוצאות ההתעללות. אחד החיילים בפלוגה
מומלצים