שתף קטע נבחר

אושרה הפחתה של 5% משכר רה"מ והשרים

ועדת הכספים אישרה הפחתה של כ-1,850 שקלים משכרם החודשי של השרים ושל כ-2,000 שקלים משכר רה"מ, עד סוף 2010. החיסכון לקופת המדינה: כמיליון שקל

ועדת הכספים של הכנסת אישרה הבוקר (ב') פה אחד להפחית ב-5% את שכר ראש הממשלה והשרים. ההפחתה תבוצע בהוראת שעה, החל מה-1 באוגוסט ועד סוף 2010. זאת, לפי הצעת שר האוצר, יובל שטייניץ.

 

 

בפועל, יופחת שכרו של כל שר בכ-1,850 שקל לחודש, ושל ראש הממשלה בכ-2,000 לחודש. בחישוב שנתי מדובר בהפחתה של כ-24,000-22,000 שקל. החיסכון הכולל לקופת המדינה עד סוף 2010 יהיה כמיליון שקל.

 

הוועדה נמנעה מלהרחיב את הצעת הקיצוץ גם על שכרם של סגני השרים למרות שעניין זה הוא בסמכותה. זאת, מאחר ששכר הסגנים זהה לשכרם של חברי הכנסת. כל עוד הכנסת לא החליטה ללכת בעקבות הממשלה, ולקבל את הצעת שר האוצר על ההפחתה בשכר, הוועדה לא רצתה להעמיד את סגני השרים בשכר נחות יותר לעומת הח"כים.

 

בסמכות הוועדה גם להחליט על השכר של נשיא המדינה והשופטים. הוועדה החליטה לפנות אליהם בהצעה להסכים מרצונם החופשי על הפחתת שכרם בשיעור דומה להפחתת שכרם של חברי הממשלה.

 

ח"כ חיים אורון (מרצ) טען בדיון כי הוא תומך בהחלטת השכר לגבי הנבחרים בלבד. הוא הזהיר שלא להתעמת עם נציגות השופטים ולא להתחיל איתם בשום מהלך של מו"מ, לאחר החלטה קודמת של הוועדה שלא לפגוע בשכרם.

 

השופטים הובילו בשעתם להחלטה זו, בטענה כי היא שכר שופטים נמוך בהשוואה למקובל בשוק הפרטי והפחתה של שכר זה תמנע גיוס אדם איכותי לשורותיהם.

 

אורון הציע במקום זאת, לקבוע מדרגת מס גבוהה לבעלי השכר הגבוה, אם מבקשים להפחית את שכר הנטו שלהם. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), אמר כי יש היגיון בדברים, אולם הצעה חורגת מסמכות הוועדה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רה"מ נתניהו
צילום: AP
שר האוצר, שטייניץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים