שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מבחן המנהיגות של אובמה: הקרב על הבריאות
  הלילה יתייצב ברק אובמה מול מצלמות הטלוויזיה ויישא בפריים-טיים נאום במטרה לשכנע את הציבור בנחיצות תוכניתו לרפורמה במערכת הבריאות. על רקע דשדושו בסקרים, הרפובליקנים מריחים דם וכבר יש מי שמכנה זאת "קרב ווטרלו של אובמה"

  עזבו אתכם ממזרח ירושלים, ברק אובמה עסוק בימים אלה עד מעל הראש בקרבות פוליטיים בתוך וושינגטון, שיקבעו די מהר אם הוא ימשיך לשלוט בתהליכים הפוליטיים בבירה האמריקנית או לא. אם הוא יוכל להמשיך בתוכניות השאפתניות שלו בתחום הכלכלה בכלל, וביטוח הבריאות בפרט, או שהקסם שיוחס לו יפוג.

   

  הלילה (יום ה') הוא ייצא לעוד מסיבת עיתונאים בפריים-טיים, שתועבר

   בשידור חי בשלוש הרשתות הגדולות ובערוצי החדשות בכבלים. אובמה ינסה לשכנע את הציבור שהמצב הקיים, שבו גדלים התשלומים החודשיים שלהם לביטוח הרפואי בעוד רמת השירות מתדרדרת, יחריף עוד יותר בשנים הבאות, אם לא תיערך רפורמה רצינית בתחום הבריאות.

   

  הנשיא אובמה אמר אמש לרשת CBS ש"כשחוק הבריאות יובא להצבעה בקונגרס, נוכל לומר בצורה חד-משמעית שהוא הולך להוריד עלויות ולהוריד את האינפלציה בעלות הבריאות. זה יהיה טוב למשפחות באמריקה, ויאפשר למערכת לפעול בצורה טובה יותר".


  החגיגה נגמרת? אובמה ובתו מאליה בבית הלבן, אתמול (צילום: AFP)

   

  אובמה מזהיר כי אם לא ייעשה כלום, תימשך האינפלציה השנתית של 8-10 אחוזים, ושבעוד עשר שנים יוכפל התשלום החודשי לביטוח הבריאות. מנגד, הרפובליקנים מפחידים והדמוקרטים חוששים, כמו הציבור בכללו, שהרפורמה בבריאות תעלה ביוקר, תכרסם באפשרויות של הרפואה הפרטית ותפקיר אותו לביורוקרטיה ממשלתית כושלת.

   

  גם הסקרים מתחילים להטריד. הציבור לא מאמין בכיוון שאליו צועדת הכלכלה בכלל וביטוח הבריאות בפרט. הבעיה הגדולה של אובמה עכשיו היא לא הרפובליקנים, אלא קבוצה של סנאטורים דמוקרטים במדינות שמרניות, שמאיצים בו לא למהר עם תוכנית ביטוח הבריאות שלו.

   

  קרב ווטרלו של אובמה

  הקרב הוא על תמיכת הציבור, שבלעדיה אובמה עלול לאבד את תמיכת הדמוקרטים וכך יהפוך הרוב בקונגרס לוירטואלי, חסר משמעות מבחינת הנשיא. לדמוקרטים יש רוב מוחלט של 60 סנאטורים, אבל הם אינם מונחים בכיס של הנשיא. 40 דמוקרטים שמרנים בבית הנבחרים מתנגדים לרפורמה בבריאות, שתגדיל את הגירעון ותאלץ להטיל מיסים.

   

  סנאטור דמוקרטי בכיר, סם בוקוס ממונטנה, המתנגד לתוכנית אובמה, גילה אתמול ב"וושינגטון פוסט" כותרת גדולה שחושפת בפני הציבור האמריקני את הסיבה להתנגדותו: הוא קיבל מיליון וחצי דולר למסע הבחירות שלו מתעשיית הבריאות. ההדלפה הזו היתה רמז לסנאטור בוקוס ולפוליטיקאים דמוקרטים אחרים, המופעלים על-ידי לובי של חברות המעניקות שירותי בריאות, שעליהן ליישר קו עם הבית הלבן.

   

  הקרב הפוליטי הזה מתנהל כאן ועכשיו. הנשיא אובמה

  מסרב לאפשר לקונגרס להתפזר לחופשת הקיץ מבלי לקדם את הנושא. אובמה מתבצר בעמדותיו. הרפובליקנים מריחים דם וסנאטור רפובליקני ג'ים דמאן מדרום קרוליינה הכריז כי הקרב על ביטוח הבריאות יהיה קרב ווטרלו של אובמה, על שם הכפר הבלגי שבו נחל נפוליון את תבוסתו הניצחת.

   

  טום דאשל, שהיה מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט ועכשיו יועץ קרוב לנשיא, אמר ל"ניו יורק טיימס" כי "זה יהיה מרכיב מרכזי בהגדרת נשיאותו, כי הוא הוא עשה מזה נושא כל כך גדול והשקיע בנושא הרבה זמן ומאמצים. יותר מתוכנית ההמרצה, או כל דבר אחר שהוא עשה עד כה, זה יהיה המדד ליכולתו להלום ולהצליח בשלב מוקדם. ובגלל שזה שלב מוקדם, הוא יקבע גם לשנים הבאות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים