שתף קטע נבחר

"חוק מופז" בדרך להכרעה: ריבלין לא יתמוך

יו"ר הכנסת מסתייג מהחוק שנועד להקל על פרישת חברים מ"קדימה", וגם בבית היהודי מערימים קשיים. מה מתכננים באופוזיציה? פיליבסטר, "או שניתן להם להתבזות"

עוד מקל בגלגליה של הקואליציה: אחרי המבוכה הגדולה לבנימין נתניהו השבוע בהצבעה על הפרטת הקרקעות, ביום שני הקרוב יובא להצבעה "חוק מופז" שאמור לסייע לנתניהו להגדיל את התמיכה בו באמצעות חברי כנסת מסיעת קדימה. יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין מהליכוד, אינו מתכוון לתמוך.

 

עדיין לא ברור אם ריבלין יצביע נגד, יימנע או ייעדר מההצבעה, אבל בכל מקרה אין בכוונתו להצביע בעד החוק. ריבלין ידוע בהתנגדותו ל"חוקי המשילות" שמקדמת הקואליציה, והוא אף הקפיא לאחרונה את ההצבעה על אותו חוק בעת החרם שהנהיגה האופוזיציה במשכן.

 

ריבלין אמר בשיחות סגורות כי "גם אם חוק מופז עומד במבחן החוקתיות, עדיין מדובר בחוק פגום מבחינה ציבורית, שאינו מתיישב עם המוסר הפוליטי. זהו חוק שנועד להשפיע על היחסים בין המפלגות, אשר בפועל משנה את כללי המשחק תוך כדי משחק, והדבר אינו ראוי. חוקים בעלי אופי כזה, אפשר לקדם רק על בסיס ההבנה שהם חלים מהקדנציה הבאה, ובשום פנים ואופן לא באופן מיידי".

 

קשיים נוספים מערימה סיעת הבית היהודי, שם מאיימים שלא יתמכו בחוק מופז אם "חוק סלומינסקי", שנועד לאפשר את חזרתו של ח"כ לשעבר ניסן סלומינסקי למשכן - לא יקודם.

 החוק שמאפשר התפטרות שר אחד מכל סיעה בכנסת לטובת הח"כ הבא ברשימה נמצא כעת בסכנה, בעקבות איומי ראשי הקואליציה להקפיאו בשל אי תמיכתה של סיעת הבית היהודי ברפורמה במינהל מקרקעי ישראל.

 

ח"כ זבולון אורלב אמר אמש (יום ה') ל-ynet כי "אם חוק סלומינסקי לא יובא לאישור סופי עד הפגרה - שלא יצפו שנתמוך בחוק מופז. נתניהו צריך להחליט האם ההסכם עם הבית היהודי תקף, ואם כן, לפעול לפיו".

 

חוק מופז המדובר - שנועד להקל על פרישה מסיעה בכנסת - אמור להיות מוגש לקריאה ראשונה במליאה עוד שלושה ימים. בקואליציה מתכוונים להשלים את הליכי החקיקה ולאשר אותו גם בקריאה שניה ושלישית עוד טרם היציאה לפגרה. זה יקרה ביום רביעי הקרוב, ערב ט' באב, ב-14:00, ולכן בידי הקואליציה פרק זמן קצר להשלמת ההליכים.

 אם לא יספיקו, הם נערכים גם לפעול כדי להעביר סופית את החוק במהלך הפגרה, עם כינוס ישיבה מיוחדת במקרה הצורך.

 

ומה מתכננים בקדימה? ח"כ יואל חסון אמר שהכוונה לאשר את החוק "באופן חפוז וללא דיון מעמיק" - היא "עוד עדות לזלזול הקואליציה בכנסת. הקואליציה הזו אינה יודעת גבול". לדבריו, בקדימה נשקלות מספר אפשרויות. "מצד אחד, אנחנו לא חוששים מחוק מופז, ומצד שני, יש פה שבירה של כללי המשחק תוך כדי משחק - ולכן הדבר חמור. טרם התקבלה בסיעה החלטה סופית האם לערוך 'פיליסבטר' בדיונים על הצעת החוק או לתת לממשלה להתבזות, ולהעביר את הצעת החוק בתוך זמן קצר תוך דריסת הדמוקרטיה ויצירת תקדים מסוכן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריבלין ונתניהו. חילוקי דעות
צילום: אלכס קולומויסקי
אורלב. חוק תמורת חוק
צילום: גיל יוחנן
חסון. "לא יודעים גבול"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים