שתף קטע נבחר

"אני לבורסה לא נכנס יותר"

מה עובר על המשקיעים הקטנים עם שובה של הבורסה לרמה שלפני הירידות הגדולות? טכנאי מזגנים, שמכר את רוב המניות בהפסד, אומר: "אני אוכל את הלב. לא מאמין יותר ליועצים". בעל עסק קטן שקנה מניות בשפל והרוויח: "לא פחדתי לרגע"

הבורסה לניירות ערך בתל-אביב סגרה אתמול (א') מעגל: במהלך המחצית השניה של שנת 2008 רשמה הבורסה - כמו כל הבורסות בעולם, ואף יותר - ירידות עזות, שהגיעו לשיאן לאחר קריסת בנק ההשקעות ליהמן ברדרס והלאמת ענקית הביטוח AIG. בחודשים האחרונים חזרה הבורסה לעליות חדות - ואתמול הגיעה לרף שבו עצרה עם קריסת ליהמן ברדרס.  

 

מה עבר במהלך השנה הזאת על המשקיע הקטן, בן המעמד הבינוני שרכש מניות בחסכונותיו?

 

"זאת הייתה שנה מבאסת, מפחידה וקשה", מספר יעקב שרון, טכנאי מזגנים מתל-אביב, שהוציא את מרבית חסכונותיו מהבורסה. שרון החזיק במניות בבורסה למעלה מ-100 אלף שקלים אך במהלך השנה האחרונה העביר 80% מהם לחשבון העובר-ושב שלו - בהפסד גדול. למרות זאת, הוא אומר כי אינו מתכוון להחזיר את הכסף לבורסה ולנסות להרוויח מחדש את מה שהפסיד.

 

"כבר לא מאמין לאף אחד"

"אני אוכל את הלב", אומר שרון, "היו לי מניות של טבע ושל חברות נוספות, ומכרתי אותן בהפסד של 10%. מכרתי בדיוק בשיא הירידות, בנובמבר. מאיפה יכולתי לדעת אם זה יחזור לעלות, ומתי? מכרתי גם דולרים בהפסד של 15%. הפסדתי עשרות אלפי שקלים, את רוב החסכונות שלי. בהתחלה העברתי לפק"ם, ואחר כך העברתי מהפק"ם לעובר ושב. קניתי רק קצת מניות של אפריקה ישראל, והן דווקא המשיכו לרדת גם אחרי שקניתי אותן".

 

למה קנית מניות של אפריקה ישראל, שנפגעה קשות בתחילת משבר?

 

"הן היו בריצפה, וחשבתי: כמה הן כבר יכולות לרדת".

 

התייעצת עם מישהו?

 

"התייעצתי עם כמה כלכלנים שמתיימרים להבין בהשקעות. הם אמרו לי: תישאר, אל תמכור, אבל כשראיתי שהבורסה ממשיכה לרדת, לא הקשבתי להם, ומכרתי".

 

ולא דיברת עם יועץ השקעות מקצועי?

 

"לא, לא, לא. הם כולם מטומטמים, לא יודעים שום דבר. הם מציעים לך לקנות מניות שקשורות אליהם. אני כבר לא סומך עליהם, לא מאמין לאף אחד מהם".

 

אתה בטוח שלא תחזור לבורסה בעתיד?

 

"אני לא בטוח, אבל נראה לי שלא. הפסדתי שם כל כך הרבה כסף, שאני לא רוצה שזה יחזור".

 

זו אינה הפעם הראשונה ששרון, כמו משקיעים קטנים רבים, מושך את הכסף בזמן הלא-נכון - ומפסיד. "זה קרה לי גם ב-1994", הוא מספר, "יועץ ההשקעות בבנק דחף לי מניות של כנפיים, וקניתי ב-100 אלף שקל. פתאום באו נפילות, ומכרתי אותן בהפסד, ועוד שילמתי ריבית. לא הרווחתי עליהן שום דבר".

 

"ראיתי הזדמנות וקניתי"

 לא כל המשקיעים הקטנים והבינוניים יצאו מהבורסה, ואלה שנשארו - מרוצים. נראה כי ההבדל בין מי שיצא ואוכל כעת את הלב ומי שנשאר הוא בעיקרו פסיכולוגי: מי שניחן בסבלנות ובקור רוח, ומצליח לשלוט ברגשותיו ולא לברוח מהבורסה כשהיא בתחתית - זוכה אחר כך לראות את כספו חוזר אליו, ואף גדל.

 

כך קרה לאלעד אלוני, בעל חברה קטנה למיחזור פסולת, שנכנס דווקא השנה לבורסה, לראשונה בחייו, וקנה באמצעות בתי ההשקעות גאון טרייד ואקסיומה מניות ואג"ח ב-100 אלף שקל בעיצומן של הנפילות. "אני טיפוס די סולידי עם הכסף", הוא מספר, "במשך שנים הוא ישב בפיקדונות סולידיים ולא נגעתי בו. אבל השנה ראיתי הזדמנות".

 

נכנסת לבורסה כשכולם ברחו ממנה?

 

"כן. זאת ההזדמנות הכי טובה. כולם התחילו לדבר עם הבעיות עם האג"ח הקונצרני, אז אמרתי, נשים שם כסף במקום שהוא ישב בבנק ויניב 0% ריבית. אפשר להגיד שהצליח לי: מאז שקניתי, הכסף ששמתי שם גדל ב-25%. קניתי גם מניות של סיטיגרופ, וגם הן עלו".

 

לפי מה החלטת במה להשקיע?   

 

"לפי המלצות של חברים. אני לא מבין בזה כלום".

 

המון אנשים שהתיימרו להבין בשוק ההון נפלו השנה, כולל הכלכלנים הדגולים של בנק סיטיגרופ, למשל. איך ידעת למי להקשיב ולמי להאמין?

 

"תחושת בטן. אגב, כל אלה שהמליצו לי הציגו לי את זה כהימור, וכך גם התייחסתי לזה".

 

לא פחדת?

 

"אפילו לא לרגע. אבל אני חייב להדגיש שזה גם בגלל שלא סיכנתי את רוב הכסף שלי. אם הייתי שם בבורסה, לא הייתי שקט".

 

אפשר להגיד שבורסה זה מקום לאנשים קרי רוח כמוך, ולא לכל אחד?

 

"כן, וזה גם מקום לאנשים עם כסף. מי שיש לו רק מעט כסף, שלא ישקיע את כולו בבורסה. הוא לא יישן טוב בלילות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יעקב שרון: "אני אוכל את הלב"
צילום: עופר בודינגר
אלעד אלוני: "פעלתי לפי תחושות בטן"
מומלצים