שתף קטע נבחר

"חוק מופז" עבר בקריאה ראשונה; ריבלין נעדר

השר מיכאל איתן הצביע בעד, למרות התנגדותו לחוק. בעת ההצבעה הסוערת חבשו חברי קדימה מסכות מגן מפני זיהום - והוצאו. כשנתניהו הצביע "בעד", צעקו לעברו: "בושה". יואל חסון: "ריח רע עולה מהכנסת". הליכוד: "הגנון של קדימה לא משלים עם הכרעות דמוקרטיות"

הכנסת קיבלה הערב (יום ב') בקריאה ראשונה את החוק המכונה "חוק מופז", שיקל על סיעות להתפלג. 62 הצביעו בעד, 47 הצביעו נגד. ההצבעה השמית הופסקה, לאחר שחברי סיעת קדימה חבשו מסיכות מגן מפני זיהום אוויר, לאות מחאה על החוק. הם הוצאו מהמליאה על ידי היו"ר אלכס מילר (ישראל ביתנו), שניהל את הישיבה בהעדרו של יו"ר הכנסת ראובן ריבלין - שיצא מהמליאה לפני ההצבעה בשל התנגדותו לחוק.

 

לבקשת האופוזיציה, התקיימה הצבעה שמית על הצעת החוק, המאפשר לשבעה חברי כנסת להתפלג ממפלגה, לעומת המצב הנוכחי, המחייב שליש מהסיעה לנקיטת צעד כזה. כשנתניהו הצביע "בעד", צעקו לעברו חברי האופוזיציה: "בושה, בושה, בושה". לאחר ההצבעה התחוללה מהומה באולם, ומילר איים להוציא חברי כנסת. בסופו של דבר אספו הסדרנים את המסכות, והח"כים המוחים חזרו למליאה. כשקראו בשמו של ריבלין, צעק ח"כ נחמן שי מקדימה: "איפה ראובן ריבלין? איפה יו"ר הכנסת?". השר מיכאל איתן (ליכוד), שתקף את החוק בחריפות בעבר, הצטרף גם הוא לתומכים.

 

רגע לפני ההצבעה על חוק מופז נכנס ח"כ רוברט טבייב למליאה עם שקית ובה מסכות, שעליהן כתוב "נגד סירחון פוליטי", והעביר אותן לח"כ יואל חסון שחילק לחברים ששמו את זה על פניהם בצעד חריג ביותר. מילר הזהיר: "ח"כ חסון אתה ממש לא הולך לעשות את זה. אני מזהיר אותך". זה לא עזר, וחסון חבש את המסכה - כמו גם הח"כים טבייב, יוחנן פלסנר, אריה ביבי, אלי אפללו, נחמן שי, אורית זוארץ, שי חרמש ושלמה מולה. "ביזיתם את המליאה", צעק לעברם מילר. "או שתשבו או שתצאו".

 

"שמנו את המסכות האלה נגד הסירחון הפוליטי של ממשלת נתניהו", אמר חסון ל-ynet. נכון שזה אקט שאינו בבחינת כלי פרלמנטרי רגיל, אבל הסרחון הנודף מחוקי ההישרדות של נתניהו חייב צעד קיצוני שכזה. צריך שהציבור כולו יידע איזה ריח רע עולה היום מן הכנסת".

 

הצעת חוק נוספת שעברה מיד לאחר מכן בקריאה ראשונה - ברוב של 62 נגד 47 - היא חוק המסדיר את מימון ההמפלגות על פי התפלגות חוק מופז. ח"כ פלסנר (קדימה) צעק בציניות: "מה עם חוק סלומינסקי? זה גם היום?!".

 

גם ח"כ מולה תקף את החוק במלים בוטות: "החוק מסריח משחיתות. בי-ביזיון שובר את השיאים של עצמו בחוק דרקוני שמזמין שוחד וקניית ח"כים בכסף. השותפים למעשה בזוי זה הינם אנשים הטוענים כי הדמוקרטיה הישראלית היא בנפשם, כמו רובי ריבלין, דן מרידור, מיקי איתן ובני בגין - כמו גם חברי מפלגת העבודה הסמרטוטים".

 

מנגד, פירסם הליכוד הודעה: "התנהלות גנון קדימה, ובראשם לבני, היא התנהלות של מפלגה מפוחדת שמבזה את משכן הכנסת ופוגעת בדמוקרטיה הישראלית. חבל שדרך המחאה אינה מכבדת את הציבור ששלח את קדימה לאופוזיציה, מפלגה שאינה משלימה עם הכרעות דמוקרטיות". ח"כ אופיר אקוניס, יו"ר צוות התגובות של הליכוד, הוסיף: "זו אופוזיציה של גימיקים ותעלולים של פרסומאים. התנהלות חברי הכנסת של קדימה - בושה".

 

מופז לנתניהו: ישראל אינה קובה

מופז עצמו תקף לפני ההצבעה במילים חריפות את הכוונה להעביר עוד הערב את החוק, בדברים שנשא במליאה. "אדוני ראש הממשלה, אני רוצה להזכיר לך משהו שכנראה שכחת - ישראל היא מדינה דמוקרטית", אמר מופז. "אדוני לא חי בקובה ואזרחי ישראל אינם אזרחי צפון קוריאה. "אצלנו, ראש הממשלה מכבד את הכנסת, את חוקי המדינה ואת הציבור. הגיע הזמן שתתחיל להתנהג כמו ראש ממשלה ולא כמו אחרון העסקנים".

 

יו"ר קדימה ציפי לבני התקשרה לח"כ מופז ובירכה אותו על הנאום. "אני מעריכה את הדברים שאמרת, הם היו נכונים וחדים לגופם. הם מצטרפים לאמירה הברורה של קדימה והם חשובים לקדימה", אמרה לו.

 

השר גלעד ארדן השיב במליאה למופז: "יכול להיות שהוא נזכר במשפט 'ישועת השם כהרף עין', חשב שאם הוא יביע את נאמנותו העזה לסיעה שלו, אז אולי הציבור ישכח את מעלליו בנושא הזה בעבר. או שמא - וזאת האלטרנטיבה הפחות טובה - שוב התקנון הדרקוני שלפיו הוקמה קדימה, ולפיו סמכויות היו"ר הן כה גדולות, עד שהיא קובעת שם הכל מ-א' ועד ת', הילכו עליו אימים והוא נאלץ לעלות כאן ולהישבע אמונים".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופז. תקף את החוק
צילום: דודי ועקנין
צילום: עופר עמרם
מולה. "גם סמרטוטי העבודה"
צילום: עופר עמרם
מילר. "ביזיתם את המליאה"
צילום: אלכס קולומויסקי
ריבלין. "איפה הוא?"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים