שתף קטע נבחר

הרב עמאר, אל תשתיק את הנשים

הרב הראשי ביקש בכנס רבני צהר לגייס את הארגון למאבק בארגוני הנשים "שחצו את הגבול". רבקה לוביץ' תוהה לאיזה "גבול" הרב מתכוון - האם נשים לא יכולות להתבטא בעניינים הלכתיים? ומזכירה על מה חרבה ירושלים

הרב עמאר הגיע אתמול לכנס השנתי של רבני צהר רק כדי לומר לרבנים המכובדים כי ארגוני הנשים חצו את הגבול. על איזה "גבול" דיבר הרב עמאר? על הגבול הקובע כי נשים מסורבות גט לא צריכות לשדר מצוקה? על הגבול הקובע כי נשים לא יכולות להתבטא בעניינים הלכתיים? על הגבול הקובע כי נשים לא יכולות לדרוש שינוי במדיניות של בתי הדין הרבניים? אכן, אם הרב עמאר מדבר על הגבול הזה, המוכר לנו כל כך טוב, אשר משתיק את קולן של נשים, אז כן ... ארגוני הנשים כולם חצו את הגבול.

 

"לי הם לא שומעים", אמר אתמול הרב עמאר לרבני צהר "אולי לכם הם ישמעו". הראשון לציון נשיא בית הדין הרבני הגדול דואג על כך שלא שומעים לו. אבל הרי דייני בתי הדין משמיעים את קולם כל הזמן, וכולנו שומעים להם גם אם לא בחרנו בכך. הקול שלהם הוא הרי הדומיננטי והנורמטיבי ביהדות. הקול שלהם, המושמע לנו באמצעות פסקי דין בענייני נישואין גירושין וגיור, הוא הקול הקובע הן מבחינה הלכתית והן מבחינה חוקית. הקשיבו לי ואומר לכם בדיוק למי לא שומעים, ואת מי לא שומעים.

 

לא שומעים את הנשים העגונות החיות במצוקה מתמדת. לא שומעים את הנשים החילוניות, הדתיות-ציוניות, ואת החרדיות החיות במצב בלתי נסבל, בו אין להן אפשרות לקיים חיי משפחה נורמאליים. לא שומעים את הילדים של מסורבות הגט, החיים שנים רבות בכעס עצום על המערכת הדתית. ולא שומעים את משפחות הנשים העגונות אשר נאלצות לא אחת לתמוך בהן נפשית וכלכלית לאורך שנים רבות. לצערי, גם אם אני אלבש שק ואפר ואעמוד בשער בת עמי ואצעק יום יום ושעה שעה במשך שנה שלמה – עוד לא שמעתם מקצת מן המקצת של סבלן של הנשים העגונות.

 

אכן, ארגוני הנשים דורשים הרבה דברים... וקשה לעמוד בזה. הם דורשים יישום של הלכות מוכרות וידועות, אשר יכולות להביא מזור לנשים עגונות ומסורבות גט. הם דורשים בדק בית כללי בבית הדין הרבני והסתכלות מחודשת על הנעשה שם. הם דורשים לרענן את השורות של תופסי המשרות במערכת בתי הדין על מנת לשלב במערכת נשים ואנשים מתוך הצבור שאינו חרדי (מי אמר, לדוגמא, שרושם נישואין לא יכול להיות אישה?) אכן, הם דורשים להעלות שאלות עקרוניות על המדיניות ההלכתית הקיימת בבתי הדין הרבניים. ארגוני הנשים דורשים להתאים עד כמה שניתן, במסגרת הכלים ההלכתיים, את ההלכה עם זכויות הומאניות בסיסיות. חז"ל עשו את זה לא פעם. הרמב"ם עשה זה. גם אנחנו יכולים לדרוש זאת.

 

הניסיון של הרב עמאר לאסוף תחת כנפיו את רבני צהר על מנת שיתמכו בו להמשיך ולחזק את הקיים בבתי הדין הרבניים, ועל מנת לפגוע בארגוני הנשים לא יצלח. רבני צהר יושבים בתוך עמם, שומעים את הסיפורים, ומתחילים להבין את המתרחש בבתי הדין הרבניים. רבני צהר יודעים כי חרבה ירושלים מפני שהעמידו דבריהם על דין תורה. עד אשר לא יימצאו הדרכים ההלכתיות הנכונות והמכובדות להציל את מצבן של נשים – ירושלים לא תיבנה.

 

רבקה לוביץ' היא טוענת רבנית, העובדת ב"מרכז צדק לנשים", טל': 02-5664390

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עמאר. "הנשים לא מקשיבות לי"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים