שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  תיק היד במטוס: הגודל כן קובע
  נוסעים לכמה ימים ולוקחים רק תיק יד? בדקנו איזו חברת תעופה לא מגבילה אתכם במשקל התיק שמותר להעלות למטוס, איזו חברה מתקמצנת - ולמה לרופאים מותר יותר

  גם אתם מצטרפים לרכבת האווירית של עמישראל? כדאי לדעת: מאז תחילת המשבר הכלכלי, חברות תעופה רבות גובות תשלום מיוחד עבור מסירת מזוודות לטיסה. בין אם מדובר במזוודה היחידה שאתם מוסרים ובין אם מדובר במזוודה נוספת. החברות גם מקפידות יותר מבעבר לגבות תשלום נוסף על משקל יתר (המשקל המותר נע בדרך כלל בין 20 ל-23- ק"ג).

   

  כל זה גורם לנוסעים רבים להעדיף נסיעה עם תיק יד בלבד. אז רגע לפני שאתם מתחילים לארוז ומנסים לדחוס כמה שיותר דברים בתיק היד, כדאי לבדוק מה המשקל והגודל של תיקי היד שמותר להעלות למטוס.

   

  בדיקת "ממון" בחברות תעופה שטסות מישראל מעלה כי המשקל המותר לתיקי יד רחוק מלהיות אחיד. בנוסף לכך יש חברות שלא מגבילות את המשקל באופן רשמי, כל עוד מדובר בתיק יד שניתן להכניס לתא שנמצא מעל ראשי הנוסעים ללא סיוע הדיילים. הבדיקה שלנו כוללת רק את מחלקת התיירים. נוסעי מחלקת עסקים או נוסעי זהב או פלטינום במועדוני נוסע מתמיד של חברות תעופה רשאים להעלות תיקים כבדים יותר, או אף יותר מתיק אחד.

   

  את המשקל הכבד ביותר של כבודת יד, 24 ק"ג, מצאנו בחברת אל-על. אבל משקל זה מותר רק לרופאים (ראו מסגרת). אל-על רוצה שרופאים יטוסו במטוסיה, משום שהימצאות של רופא בטיסה מתבררת לא פעם כדבר נחוץ. נוסעי מחלקת התיירים באל-על רשאים לשאת תיק יד אחד במשקל של עד 8 ק"ג ובממדים של 56-45-25 ס"מ. הנתונים מתייחסים לאורך-רוחב-עומק, והמדידה כוללת את הגלגלים והידיות – אם הם בולטים. תיק זה אמור להיכנס לתא המטען שמעל ראשי הנוסעים. בלופטהנזה וסוויס מותר תיק יד ששוקל עד 8 ק"ג ובגודל של 55-40-20 ס"מ.

   

  חברת התעופה הבריטית BMI לא רושמת את משקל תיק היד. אז מה מותר בכל זאת? אסור שגודל התיק יהיה יותר מ-55-40-23 ס"מ, וכל עוד התיק נכנס לתא שמעל הראש והנוסע יכול להניפו ללא סיוע הדיילים – זה בסדר. אם לא, הנוסע יתבקש לסור לדלפק ולמסור את התיק לתא המטען של המטוס. גם בריטיש איירוויס אינה רושמת הגבלת משקל אלא גודל של 56-45-25 ס"מ, וגם היא קובעת שהתיק צריך להתאים לתא מעל הראש ושהנוסע יוכל להכניסו לבד.

   

  באייר קנדה מותר לשאת למטוס תיק יד ששוקל עד 10 ק"ג ובגודל 55-40-23 ס"מ. באייר פראנס הצרפתית וב-KLM ההולנדית מותר תיק יד בגודל 55-35 -25 ס"מ וכן עוד תיק קטן של מצלמה או מחשב. התנאי: משקל שני התיקים לא יעלה על 12 ק"ג. באליטליה המידות דומות אבל המשקל המותר הוא הנמוך ביותר מאלה שבדקנו: 5 ק"ג בלבד.

   

  אייר בריסל מאפשרת תיק יד עד 8 ק"ג ובגודל 55-40-23 ס"מ ואוסטריאן איירליינס מתירה גם היא משקל של עד 8 ק"ג, אך בגודל של 57-54-15 ס"מ, ואילו

  דלתא וקונטיננטל איירליינס מאפשרות תיקי יד עד 18 ק"ג. בקונטיננטל מציינים שאסור שהתיק יהיה גדל-מידות, ובדלתא מציינים שאסור שסך מידות הגובה, האורך והרוחב יעלה על 115 ס"מ (להמחשה, מדובר בתיק שמידותיו הן בערך 56-36-23 ס"מ).

    

  למה לדוקטור יש אישור ל"אובר ווייט"?

  לרופאים שטסים בחברת אל-על מותר להעלות לתא הנוסעים שני תיקי יד במשקל מרבי של 24 ק"ג, ובלבד שהמשקל המקסימלי של כל תיק לא יהיה יותר מ-16 ק"ג. ההחלטה על כך התקבלה בהנהלת אל-על לפני כמה שנים, מתוך רצון שרופאים שטסים כנוסעים רגילים בחברה, יזדהו כרופאים בעת ביצוע ההזמנה לטיסה או בעת הבידוק לטיסה.

   

  מי שקיבל בשעתו את ההחלטה הסביר כי קורה לא פעם שאחד הנוסעים חש ברע ויש צורך ברופא. הדבר הראשון שנוהגים לעשות במקרה כזה הוא לעבור על רשימת הנוסעים כדי לבדוק אם יש רופא במטוס. אם אין ברשימה רופא, נוהגים לקרוא במערכת הכריזה של המטוס ולשאול בין הנוסעים אם יש רופא.

   

  כריזה כזו גורמת מיד ללחץ בקרב נוסעים רבים, ולכן החברה רוצה לעשות הכל כדי להימנע מכך. כשרופא מקבל את האפשרות לקחת תיקי יד כבדים יותר, סביר להניח שהוא מחזיק איתו גם ציוד רפואי בסיסי, וגם מודיע בעת הרישום לטיסה שהוא רופא. אם חלילה יש צורך בשירותיו, אפשר לעשות זאת מבלי להלחיץ את שאר הנוסעים.

   

  לא יותר מ-100 מ"ל

  למרות שבטיסה מישראל לא ממש עושים לכם בעיות אם אתם עולים למטוס עם בקבוק מים או בקבוקי בושם גדולים, הרי שבמרבית נמלי התעופה בעולם, בבדיקה הבטחונית שלפני החזרה לישראל לא יתירו לכם לקחת נוזלים בנפח של יותר מ-100 מ"ל לכל בקבוק. בנוסף לכך, לא יתירו לכם לקחת נוזלים וקרמים שסך הנפח שלהם עולה על כמות מסוימת, כשבדרך כלל מדובר על ליטר אחד.

   

  כל מארזי הנוזלים חייבים להיות ארוזים ביחד, בתוך שקית פלסטיק שקופה וסגורה הרמטית, ויש להוציאה מתיק היד בעת הבידוק הבטחוני. כדאי לדעת ולשנן היטב: אם על בקבוק בושם כתוב שהוא בנפח 150 מ"ל אבל הוא חצי ריק, מבחינת הבידוק הבטחוני מדובר בבקבוק של 150 מ"ל ופשוט יקחו לכם אותו בלי להניד עפעף.

   

  בנוסף, כדאי שתבדקו היטב את תיק כלי הרחצה שלהם. כל מיני פצירות, מספריים, קוצצי ציפורניים ודברים אחרים שנחשבים בקרב הבודקים הבטחוניים כנשק – יילקחו מכם.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "תיק היד במטוס: הגודל כן קובע"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים