שתף קטע נבחר

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את השר ליברמן

צוות החקירה ממליץ להעמיד לדין את שר החוץ בעבירות של לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים וגם הטרדת עד. כעת יצטרך היועץ המשפטי לממשלה להכריע האם להעמידו לדין. ליברמן: "אם החשדות היו מבוססים אז החקירה לא היתה נמשכת למעלה מעשור"

החקירה נגמרה, עכשיו מגיעות ההמלצות: המשטרה ממליצה היום (א') להעמיד לדין את שר החוץ אביגדור ליברמן, בעבירות של לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים. ראש אגף החקירות במשטרה, ניצב יואב סגלוביץ', הגיש את ההמלצות לפרקליטות וליועץ המשפטי לממשלה.

 

 

במהלך החקירה ביחידת ההונאה של משטרת ישראל, התברר כי ליברמן על-פי חשד החוקרים ניסה לשבש אותה ואף הטריד עד, ולכן מבקשת המשטרה להעמידו לדין גם בנושא הזה ובשיבוש הליכי משפט. ניצב סגלוביץ' קיבל את מסקנות החוקרים בכתב, והעבירן למשרד המשפטים. ממשרד המשפטים נמסר כי חומר החקירה וממצאיה ייבחנו על-ידי צוות הפרקליטים מהמחלקה הכלכלית לשם הכנת חוות דעת, בטרם העברת החומר לעיון ולהחלטת היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה. אם יוחלט להגיש כתב אישום נגד ליברמן, הוא יזומן תחילה לשימוע.

 

פרקליטות המדינה הגישה לבית המשפט העליון הודעת עדכון בנוגע לעתירתו של ליברמן. בהודעה נכתב כי המשטרה סיימה את החקירה בעניינו של ליברמן, וסיכום החקירה הועבר לפרקליטות לעיון ולבחינה. לכשתגובש המלצת הפרקליטות היא תונח "בהקדם האפשרי" על שולחנו של היועץ המשפטי לממשלה.

 

לפני שבועיים וחצי נחשף ב-ynet כי חקירתו של ליברמן הגיעה לסיומה, וצוות החוקרים הגיע ללשכתו של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, על מנת לעדכן אותו. כבר אז הבהירו החוקרים כי יש בידם די ראיות להעמדתו לדין של ליברמן בגין עבירות חמורות. העונש המרבי על הלבנת הון הוא 10 שנות מאסר, שוחד - 7 שנות מאסר, קבלת דבר במרמה - 5 שנות מאסר, מרמה והפרת אמונים - 3 שנות מאסר, שיבוש מהלכי משפט - 3 שנות מאסר, הטרדת עד - 3 שנות מאסר.

 

מאז אותה פגישה הכין צוות החקירה, בראשותו של סגן-ניצב יורם נאמן, את הסיכומים הרשמיים. את הצוות ליווה באופן צמוד ראש יאח"ה, תת-ניצב שלומי איילון, שחתום על סיכום החקירה עם הראיות נגד שר החוץ.

 

ליברמן: מתנהל נגדי מסע רדיפה

ליברמן עצמו הגיב להחלטת המשטרה: "כבר 13 שנים שהמשטרה מנהלת אחרי מסע רדיפה, וככל שכוחי הפוליטי וכוחה של 'ישראל ביתנו' עולה - כך גם מחריפים הניסיונות לסלק אותי מהפעילות הציבורית. לא היתה סיבה אמיתית לפתיחת החקירה נגדי ואם החשדות היו מבוססים אז החקירה לא היתה נמשכת למעלה מעשור".

 

ליברמן מוסיף: "רק עתירתי לבג"ץ, שדרשה להפסיק את עינוי הדין שנגרם לי ולמשפחתי, חייבה את המשטרה לסיים את החקירה. אין כל בסיס להמלצת המשטרה וכפי שבמקרים אחרים המלצות המשטרה על העמדה לדין הסתיימו ללא כתב אישום או בזיכוי, כך צריך להיות גם במקרה הזה. אני מקוה שבניגוד למשטרה, גורמי אכיפת החוק האחרים ינהגו בהגינות, ללא שיקולים פוליטיים וללא דעות קדומות, ולא ינסו להצדיק בכוח את החקירה הפוליטית הארוכה בתולדות המדינה".

 

הוא מסכם: "במדינת חוק - אדם, גם אם הוא שר, הוא חף מפשע אלא אם נקבע אחרת בבית המשפט, ובית המשפט העליון הדגיש זאת במפורש בשבוע שעבר כשדחה את עתירתה של התנועה לאיכות השלטון בענייני".

 

חקירותיו האחרונות של שר החוץ החלו מיד עם כניסתו לתפקיד. אז הוא ביקש מהמשטרה להאיץ את החקירה, במאמץ למצות אותה בהקדם האפשרי.

לאחרונה נחקר במשך חמש שעות במשרדי היחידה לפשיעה הכלכלית, ובעקבות חקירה זו העריכו במשטרה כי בתוך כמה שבועות יועבר התיק לפרקליטות.

 

שר החוץ חשוד בקבלת שוחד דרך חברת ייעוץ שבה עבדה בתו מיכל. בנוסף, הוא חשוד בעבירות של מרמה, הפרת אמונים ועבירות על חוק איסור הלבנת הון. בהחלטת בית משפט המחוזי בתל-אביב ממרס 2008, שדחה את ערעורו של ליברמן על הרשאת השימוש בחומרים שנתפסו במשרדיו של עורך דינו, נכתב: "במעשי ליברמן דבק יותר מגוון פלילי". 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אביעד גליקמן ורוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המלצות לאישומים חמורים. ליברמן
צילום: גיל יוחנן
ההכרעה עוברת לפתחו של מזוז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים