שתף קטע נבחר

עדות המ"פ: הם פועלים בעזה, יש להם שיקול דעת

לקראת הגשת כתבי האישום נגד המעורבים בפרשת ההתעללות בשריון, חושף ynet קטעים מעדויות חלק מהמעורבים בפרשה. מפקד הפלוגה שמר תחילה על שתיקה, ואחר כך אמר: "האירועים קרו ללא אישורי וללא ידיעתי. אני לא מסכים להם ורואה אותם בחומרה, כי הם משפילים ופוגעים בכבוד האדם"

פרשת ההתעללויות בשריון - העדויות נחשפות: מפקד גדוד 74 הנוכחי והקודם לא ידעו דבר, מפקד הפלוגה שתק בחקירה הראשונה ואחר כך גינה. אחד הקורבנות מספר שאפילו קרוב משפחה לא הציל אותם מהאלימות הקשה. כתב ynet, שחשף את הפרשה, מפרסם כאן הערב (יום ג') לראשונה קטעים מתוך עדויותיהם במצ"ח של חלק מהמעורבים בפרשה. ביום חמישי צפויה הפרקליטות הצבאית להגיש כתבי אישום נגד המעורבים.

 

ההודעה על הגשת כתבי האישום מעידה על כך שהחקירה תמה, ורק שלושה מפקדים זוטרים יועמדו לדין, בעוד יתר המפקדים זכו רק לטיפול ברמה המשמעתית.


שומר על זכות השתיקה 

 

מפקד הפלוגה, סרן טל, שהודח ונשפט ל-30 ימי מחבוש, נחקר תחת אזהרה בפרשה, אך החוקרים החליטו שלא לעצור אותו. בחקירתו הראשונה ב-29 ביולי, שמר על זכות השתיקה, מעבר לפרטים אודות הרקע הצבאי שלו:

חוקר: כששירתת בפלוגה, נחשפת למקרי אלימות?

מ"פ: "אני שומר על זכות השתיקה"

חוקר: יש בפלוגה הבדלי צעירות ותיקות?

מ"פ: "אני שומר על זכות השתיקה"

חוקר: האם מקרי הענשת ותיקים על ידי צעירים ידועה לך?

מ"פ: "אני שומר על זכות השתיקה".


חיילים נכפתו והושפלו

 

החקירה הזו נגמרה בתוך זמן קצר. כעבור מספר ימים, נחקר הקצין השנית, הפעם החליט לדבר:

 

חוקר: האם בפלוגה יש הבדלי צעירות ותיקות?

מ"פ: "יש הבדלים מינוריים. לדעתי חייל שתרם יותר מגיע לו יותר. חייל ותיק בפלוגה ישמור פחות למשל...".

חוקר: האם אתה מכיר מקרי הענשה של צעירים על ידי ותיקים?

מ"פ: "לא".

חוקר: מה עמדתך בנושא בהכאת צעירים על-ידי ותיקים?

מ"פ: "לא מקבל את זה חד-משמעית. כל מה שקרה היה ללא ידיעתי או אישורי".

חוקר: בתחקיר אמרת כי נתת לחיילים מסגרת, למה התכוונת?

מ"פ: "בכל פלוגה שאני מכיר בשריון, יש טקס הענקת הענקת דרגות. הרס"פ א' ביקש ממני לעשות טקס של נתינת טפיחות על הגב... הבהרתי לו שהוא הדמות הבכירה ואם רואה חייל שלא רוצה להשתתף, אז הוא פוסל אותו...".

חוקר: האם הגדרת באיזה עוצמה נותנים טפיחה על הגב?

מ"פ: "לא... א' הוא מפקד מצטיין, סומכים עליו, אני חשבתי שהגבולות שהגדרתי לסיטואציה ברורים ואם סומכים עליו להפעיל טנק בעזה, אז ידע להפעיל שיקול דעת באירוע".

חוקר: האם אתה מכיר בסמכותם של ותיקים להעניש צעירים?

מ"פ: "אני לא מכיר שום סמכות או חסות לאף חייל בפלוגה להכות חייל אחר... כל האירועים שפורטו לי... קרו ללא ידיעתי, ללא אישורי... הם מאכזבים, מיותרים ואינם מקובלים עלי".


פרשת ההתעללות בגדוד 74

 

החוקר ממשיך ומספר למ"פ על שורת מעשי התעללות, וזה משיב לו: "כל האירועים קרו ללא אישורי וללא ידיעתי. על רוב האירועים שמעתי לראשונה בתחקיר המג"ד, חלק שומע ממך לראשונה, אני לא מסכים להם ורואה אותם בחומרה כי הם משפילים ופוגעים בכבוד האדם".

 

"הוא התחיל לתת לי אגרופים בבטן" 

ש', אחד החיילים שנפלו קורבן לאלימות בפלוגה סיפר בעדותו ב-21 ביולי כי התחצפות לחייל הוותיק א', עלתה לו במכות, למרות יחסי קרבה משפחתיים:

ש': "א' התיישב לי הבטן ושאל אותי 'למה אמרת שתפרק אותי בבית? איך אתה מדבר ככה לרס"פ שלך?', אמרתי לו שזה היה בצחוק, הוא אמר שאין דבר כזה בצחוק. כל זה אמר כשהוא מחייך ואני חייכתי כי אני מכיר את א' מהאזרחות, יש קרבת משפחה. ואז התחיל לתת לי צ'פחות באזור החזה, ש' (חייל אחר - ח.ג) נשך אותי ביד... הוא התחיל לתת לי אגרופים חזקים בבטן, אחרי 6-7 אגרופים חזקים ומהירים בבית הלב, העפתי אותם מעלי...".

חוקר: מה טיב היחסים בינך לבין א'?

ש': "טובים. הייתי רואה אותו באירועים משפחתיים, היינו חברי ילדות...".


ה"צעירים" ספגו השפלות בידי ותיקים

 

המג"ד היוצא, סגן-אלוף ניר, והמג"ד הנכנס, סגן-אלוף נרי, נתנו עדות במצ"ח, אך לא נחקרו תחת אזהרה. שניהם הציגו תמונה לפיה עד שלא הגיעה התלונה הראשונה, לא ידעו דבר על מה שהתרחש בפלוגה ז'.

 

סא"ל ניר: "התמודדתי בתחילת תפקידי עם סממנים של ותיקים צעירים, אולם לא מדובר באירועים אלימים או לא נורמטיבים... הגדוד זכה בפרס הרמטכ"ל על הישגיו... כל הבודקים שהסתובבו בגדוד לא שמעו מאף גורם שיש בעיה בין צעירים לוותיקים.... אני לא מקבל שום הענשה גופנית מכל סוג שהוא שהיא בין מפקד לחייל, זה לא ערכי ונוגד את רוח צה"ל".

 

סא"ל נרי: "קיבלתי טלפון מקצינת פניות הציבור שטענה שאמא פנתה אליה על כך שאירעו אירועים אלימים... אחרי מאמצים ושכנועים האם הסכימה לשוחח איתי...בתחילת הבירור עם החיילים, היה קשר שתיקה מוחלטת...". 

 

עורכי הדין עידן פסח ובני קוזניץ, המייצגים את אחד החשודים, אמרו כי "העדויות מחזקות את הטענה כי הדרג הבכיר בגדוד מתחמק מאחריות, ומטיל את האשמה על החיילים הזוטרים".

 

במקביל, הוחלט לשחרר אחד החשודים, המיוצג על-ידי עו"ד זרי חזן. החייל צפוי להישלח בהוראת שופט למעצר פתוח, בשל חלקו המצומצם באירועי האלימות. עו"ד חזן: "כפי שטענו מתחילת הפרשה, מרשי אינו לקח חלק באירועים האלימים ולכן שוחרר. כולי תקווה כי בפרקליטות יטמיעו את החלטת השופט ויפעלו בהתאם בהמשך הדרך". החייל לא שוחרר, לאחר שהפרקליטות הצבאית הודיעה שתערער ב-48 השעות הקרובות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסימנים שנשארו
הדרג הבכיר מתחמק. עו"ד בני קוזניץ
צילום: ירון ברנר
מטילים אשם בזוטרים. עו"ד עידן פסח
צילום: ירון ברנר
מומלצים