שתף קטע נבחר

הרב הצבאי, "כן" ראוי לעסוק בהומוסקסואליות

הרב רונצקי יצא נגד פרסום ראיון עם הומו דתי ב"במחנה". הרב רון יוסף מזמין אותו להיפגש עם חברי הו"ד וכותב לו: "לא ניתן עוד להתעלם מהתופעה של הומוסקסואלים דתיים, ואסור לחמוק מדיון בסוגייה הרגישה; יהדות היא אינה עניין של הכל או לא כלום והחברה הדתית יכולה להכיל אותנו בתוכה"

הרב הצבאי הראשי, תא"ל הרב רונצקי, הוא תלמיד חכם ואדם בעל זכויות רבות, הגדיר ב-ynet אמש את תפקידו של רב צבאי. יחד עם זאת במקביל, הוא משמיע דברי ביקורת על פרסום כתבה על קצין דתי הומו במגזין צה"ל "במחנה".

 

כותב הרב ב"אני מאמין" שפירסם: "אני רואה את הרב בעיני רוחי לא כ'מרצה אורח' שמגיע מדי פעם ליחידה, אלא כחלק בלתי נפרד ממנה" עוד הוסיף כי על הרב לשוחח עמם על הקשיים ולעודד את רוחם ועוד. ואכן, תפקידו של רב מסתכם לא רק בהיותו מורה הוראה אלא כאדם המחויב מבחינה אמונית ומוסרית להבין, בין היתר, את נפש המאמין ההומוסקסואל הדתי (ולא רק) ולהתמודד עם העניין באומץ ובגלוי כפי שאנו בארגון הו"ד עושים היום את היסודות על מנת למלא אותו במסגרת ההלכה ובהתאם לתורת ישראל והדרכת חכמינו ז"ל ומתוך האחריות לעם ישראל, תורת ישראל וארץ ישראל.

 

רבנים ואנשי חינוך חוששים שעצם הדיון בסוגיה הוא לא צנוע ועלול לתת לגיטימציה לתופעות כאלו ולא כך הדבר, מכיוון שאדם לא בוחר בנטייתו אלא בדרך ההתמודדות היומיומית אל מול גדרי ההלכה.

 

מתוך כך בורות ואי הבנה הם תופעה רווחת בחברה הדתית ואיתם באה לצערנו אווירה של דעות קדומות ושנאת חינם. החברה הדתית מתייחסת לנושא בסלידה שהיא מעבר לנצרך מבחינה הלכתית, לא ראינו סלידה שכזו ממחללי שבת, או אוכלי שיקוצים. אנשים שוכחים גם שהאיסור הוא המעשה בלבד, ותופסים את האנשים עצמם כמשוקצים ומתועבים ואת ההומופוביה הזו יש למגר.

 

התמודדותו של העולם הדתי עם בעלי הנטייה החד מינית וההכרה החברתית בהומוסקסואליות הקיימת בחברה הכללית היא מורכבת ביותר. מחד, העולם הדתי מנסה לשמר את המערכת הערכית והרוחנית שלו ואת המסורות הארוכות בנות מאות ואלפי השנים מול שינויי הזמן. מאידך, הוא מנסה להתמודד ולהכיר בתופעות אישיות וציבוריות שונות מאשר אי פעם בעבר. חלק מן ההתמודדות מתבטאת בפסקי הלכה פורמליים וחלק מתבטא בשינויים המתרחשים בפועל ללא הצהרה מנוסחת וכתובה.

 

לא התרת רסן מיני

חוסר הבנה של ההומוסקסואליות יוצר רושם שגוי על פיו מדובר בתופעה חיצונית הקשורה בהתרת הרסן המיני בלבד ולא בסוג של נטייה מינית וזהות אישית. מחד, הציבור האורתודוקסי מחויב לגבולות ההלכה ואינו מוכן לערוך בגבולות הללו שינוי רדיקלי. מאידך, הציבור הדתי הולך ונעשה מודע לעוול הגדול שנעשה לציבור ההו"ד שנמצא בתוכו.

הדבר מעמיד בפני הקהילה הדתית אתגר לא פשוט כלל.

 

אנחנו בהו"ד, שהוא ארגון דתי אורתודוקסי המחויב להלכה ולתורת ישראל, פועלים למען שיח תורני וציבורי מתוך אחריות והתמודדות כנה עם המציאות וקוראים לכל מנהיגי הציבור והרבנים לעשות כן.

 

עבודת ה' של ההומוסקסואל הדתי, עבודת המידות שלו והשאלות העומדות בפניו בהתמודדותו עם נטייתו שונות באופן מהותי וטכני-כמותי מהניסיונות שעומדים בפני אחינו ההטרוסקסואלים. ההתמודדות היא תמידית, אין ממנה מנוחה, אין זה שלב שיעבור. זו התמודדות לכל החיים. 'הקשבת חינם' ו'דיבור חינם' הם שיאפשרו את יצירתה וחשיפתה של אמת משותפת, פורייה ומקדמת ורק אלה יתקנו את החורבן.

 

חייב להימצא הפיתרון החברתי שיאפשר הכלה חברתית גם בהיעדר כל התשובות הלכתיות כעת. הפן ההלכתי הוא חשוב מאין כמוהו אך לא מספיק כשלעצמו, לא מספיק לסמן לאדם מטרה בלי להדריך אותו איך הוא יכול להגיע אליה.

 

האנושיות הפשוטה, צו המוסר והאחריות הציבורית במציאות ימינו קובעים, כי לא ניתן עוד להתעלם מהתופעה של הומוסקסואלים דתיים ומהיקפה, ואסור לחמוק מדיון בסוגיה כה רגישה וכואבת, שהשלכותיה על המעורבים בה ועל משפחותיהם, כה מרחיקות לכת.

 

יהדות אינה עניין של הכל או לא כלום,

"אדם אין צדיק בארץ אשר יעשה טוב ולא יחטא" ועל כל אחד להשתדל בעבודת הבורא באותו מצב ובאותה נקודה בה הוא נמצא. הקהילה היהודית שומרת המצוות, כשהיא מאמצת גישה מחמירה לבעיית קבלתם של אנשים רבים לחיקה מסתכנת בהרחקתם מכל מה שקשור בדת, הלכה ומסורת, פשוט משום שהם חשים שלכל אלו כבר אין עימם דבר וחצי דבר. נקיטת גישה לא סובלנית מהווה "שימת מכשול בפני עיוור", כי העדר חמלה והבנה אנושית יכול רק להרוס עוד יותר את מסירותו של אותו אדם ליהדות.

 

אנו מאמינים בחוסנה של החברה היהודית הדתית ובחוזק ערכיה ואמונתה, אשר רק בזכותם תתאפשר הכלתם של ההו"ד בקרבנו. לכן, אין בהכלה זו בכדי להוות איום של ממש ולערער את חוזק יסודות החברה הדתית וערכיה.

 

יש לעניות דעתי לקיים שיח הלכתי, ערכי ומוסרי רציני בעניין וצריכים שיתוף של רבני ומנהיגי הציבור הדתי יחד איתנו ונשמח להיפגש עם הרב הצבאי הראשי וכל רב אחר בכל עת.

 

הרב רון יוסף הוא מנהל ארגון הו"ד  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
הרב רונצקי
צילום: צביקה טישלר
הרב רון יוסף
מומלצים