שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פרופ' סמוחה: המזרחים מקופחים, אבל לא בניזרי
  "יש פה לא רק ניצול פוליטי. המכתב של ישי הוא לא אחר מאשר מעשה מאוס ואפילו ציני", סבור חוקר השסע העדתי. "רוב המזרחים בארץ מקופחים על-ידי מערכת המשפט, אבל זה לא אנשים מהסוג של בנזירי"

  ארגונים למען שוויון חברתי למזרחים וגם חוקרים בכירים זועמים על השימוש שעשה סגן ראש הממשלה, השר אלי ישי, במילה "מזרחי" בבקשה לחון את שלמה בניזרי. עם זאת, הם מסכימים כי במערכת המשפט אין שוויון בין אשכנזים לספרדים.

   

  ישי כתב לנשיא: "כאיש ציבור, כבן עדות המזרח וכסגן ראש הממשלה, אני סבור שזו בקשת חנינה שאין מוצדקת ממנה". פרופ' סמי סמוחה, סוציולוג מאוניברסיטת חיפה שעסק רבות בשסע העדתי, אמר ל-ynet: "יש פה לא רק ניצול פוליטי. שליחת המכתב של ישי הוא לא אחר מאשר מעשה מאוס ואפילו ציני. מדובר כאן באדם שהורשע על מעשים, שהם בושה לאיש ציבור.

   השר לא היה אמור להתערב בזה. מדובר במפלגה פוליטית, שטוענת לייצג את החרדים והציבור המזרחי. במקום להגן על האינטרסים של השכבות האלו, היא מגינה על מישהו מהאליטה שלה. זה פשוט מעשה נבזה שאין לו שום הצדקה".

   

  לדבריו, יש אפליה במערכת המשפט. "אני אומר את הדברים, למרות שאני חושב שהבעייה העדתית חמורה ורק הולכת ומחמירה. רוב המזרחיים בארץ מקופחים על-ידי מערכת המשפט, אבל זה לא אנשים מהסוג של בנזירי. מקופחים בעיקר אנשים מהשכבות החלשות, לא מהסוג של האליטה של ש"ס".

   

  פרופ' סמוחה מדגיש כי במקרה זה בניזרי לא קופח: "התנהגות הזו היא דבר ציני ושפל. מבצעים עבירות של שחיתות ואחר כך עולים על הגל של הבעייה העדתית החמורה. זה פוגע בלגיטימציה של טענות צודקות וגם באפשרות לעורר את הבעיה העדתית בצורה אובייקטיבית ומשכנעת. אנשים שומעים את דבריו ואומרים שהן טענות מגוחכות, ואם כך אין בעיה כזאת חמורה של אפליה עדתית. אבל השד העדתי חי וקיים. אנשי ש"ס פוגעים באינטרסים של עצמם".

   

  "שימוש פוליטי לא נכון"

  מנהלת הקשת הדמוקרטית-מזרחית, נורית חג'ג', גם סבורה כי הצעד של ישי, שהשתמש במילה "מזרחי", הוא "נואש". "ישי משתמש בכל הקלפים האפשריים וזה מהלך בעייתי. אבל במהות הדברים, אין ספק שהוא עלה פה על נקודה נכונה. אין ספק שהמערכת המשפטית לא שוויונית בין מזרחים לאשכנזים. מרמה של פושעים קטנים ועד לרמה של פשיעה יותר רצינית. רואים את זה בדימויים של התקשורת, מתי נאמרים דימויים כמו בן טובים, מתי מתגייס שירותו הצבאי של הנאשם, מקום מגוריו וצבעו".

   

  חג'ג' הוסיפה: "מהבחינה הזו זה נכון שהמערכת המשפטית מפלה - אבל השימוש של ש"ס הוא שימוש פוליטי שאני לא מסכימה איתו. הוא עולה על נקודה נכונה. רק שהצורה בה הוא עשה את זה, לא תגרום לו להשיג את התוצאה המקווה. זה ישר יעורר התנגדות והתגוננות מצד המערכת. אל תהיה צודק - תהיה חכם". היא מתחה גם ביקורת על ש"ס: "הייתי מעדיפה שש"ס יפעלו בנושאים האלו באופן ברור, חד, עקבי ורדיקלי יותר, כמו לא לתמוך בהפרטת הקרקעות, שבהחלט לא מייצגת את קהל הבוחרים שלה".

   

  "חילול השם"

  גם רב ממוצא מזרחי הפעיל בארגון חברתי וביקש שלא להזדהות, מתנגד לצעדו של השר ישי. "אני חושב שאין לזה שום קשר לעדה. אין לזה שום קשר להיותו מזרחי. מה שאלי ישי עשה זה ניצול פוליטי,

   חשבונות שלהם בש"ס. עכשיו הם יתחילו במאבק כמו שעשו עם דרעי. אדם צדיק צריך להיבדל מעוול העולם, לאחוז בחותמו של האמת, לא לשקר לרמות ולהטעות וכל מי שלא נוהג בדרך הזאת לא יכול להיאחז בשד העדתי".

   

  כמו כן, גם הוא סבור כי יש אפליה עדתית: "יש אפליה עדתית מוכחת באופן כללי, אבל אני לא רואה את זה בהקשר לנושא הזה. פה יש דברים מוכחים, עובדות שבית המשפט קבע. זה פוגע במאבק שלנו. זה לא רק פוגע במאבק באפליה העדתית, זה גם תורם למצב השחיתות. כשאני בא לחנך אנשים לפי המסורת והם רואים איך אנשי מסורת כמו בניזרי מתנהגים - מה זה שווה? השימוש של אלי ישי זה חילול השם".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ישי. "כבן לעדות המזרח"
  צילום: גיל יוחנן
  פרופ' סמוחה. "ניצול פוליטי"
  מומלצים