שתף קטע נבחר

האלימות ואתם: ספרו לנו על הפחד ברחוב

גם אתם ראיתם חבורת ביריונים נטפלת למישהו ללא סיבה? שיכורים אלימים שפחדתם להתלונן עליהם? שתפו אותנו

בשבועות האחרונים נרצחו בישראל עשרה בני אדם, אך המשטרה הצליחה לשים את ידה בינתיים רק על חשודים ברצח האחרון - הלינץ' בלאונרד (אריק) קרפ בחוף בתל-אביב. אבל הגל הזה הוא רק ביטוי קיצוני לתופעת האלימות והביריונות הפושה ברחובות.

 

חשים שאין מספיק שוטרים? אתם כנראה צודקים

 

באזורי בילוי וסביב מועדונים, במכוניות בכבישים, או כמו שראינו לאחרונה - אפילו סתם ברחוב בשכונה או בטיילת ליד הים.

 בכל מקום נתקלים תושבים תמימים בגילויי אלימות מצד חבורות צעירים, חלקם אנשי פשע מאורגן - אבל אחרים אולי סתם שתו יותר מדי ויצאו לחפש קורבנות.

 

מערכת ynet הוצפה במיוחד בסוף השבוע האחרון בתגובות של גולשים שתיארו פחד ברחובות, איתו המשטרה לא ממש מצליחה להתמודד. אם גם אתם נתקלתם במקרה של ביריונות ופחדתם להתלונן - או ששיערתם שלא ייצא מכך דבר - שתפו אותנו באמצעות מערכת התגובות. הבמה שלכם, בתקווה שהסיפורים יציפו את הבעיה הקשה ויובילו לשיפור המצב.

 

לקט תגובות: "מפחדת שהבת שלי תהפוך לערסית כמו כולם"

הגולש יוסי מספר על מאורת סמים, שצמחה תחת ביתו: "אני גר בדרום תל-אביב, ומתחת לבית יש פיצוציה שמוכרת אלכוהול לאלכוהוליסטים וזונות. כל לילה יש הסעות לנרקומנים לכיוון לוד לקנות סמים. כמובן זה כולל צעקות, קללות אלימות וכו'. נמאס לי להתקשר למשטרה כי הם לא באים ואפילו עונים בצורה מזלזת. בשביל זה נלחמנו למען המדינה?

 

מגיב שלא מזדהה מבקש שהאפשרות הזו תינתן גם לאזרחים שרוצים לדווח על מקרי אלימות. "אם משטרת ישראל אינה יכולה להגן על המתלוננים, אז יש לספק מספר טלפון אנונימי שבו כל המפחדים והחוששים להתערב יוכלו לדווח על מעשי אלימות ברחוב, על התעללות בילדים, על מעשי פשע של השוטרים עצמם - בהתחייבות של המשטרה שהם לא ירשמו את מספר הטלפון של המתקשר".

 

אחרים הזכירו ש"הכל מתחיל ונגמר בחינוך": "האלימות ברחוב, האלימות בדרכים, חוסר תרבות ודרך ארץ, נסיון השתמטות מהצבא ומשירות לחברה בכלל... צריך משרד חינוך חזק וחכם עם מורים טובים שרוצים לחנך ולא רק לעבוד בתור מורה".

 

"אמא מהמרכז" הזכירה "ילדים בני 8 שמתחצפים למורים, משתמשים בקללות שגרמו לדור שמעליהם להסמיק רק מעצם שמיעתן, בני נוער שמעשנים (לא רק סיגריות), ושותים לשוכרה כבילוי של ערב יום שישי... בבקרים כבר לא עושים 'מסדרי בוקר' בבתי הספר היסודיים ולא שרים את ההמנון, אין כבוד לדגל ולסמלי המדינה, אין אפילו תלבושת אחידה.

 

"הילדים האלה, שמקבלים כל מה שירצו מהוריהם, כולל גיבוי למעשי אלימות מילולית ופיסית כלפי חבריהם לספסל הלימודים ומוריהם המנוטרלים - הם העתיד שלנו. והעתיד שלנו לא נראה משהו. כאם לתינוקת אני פשוט חרדה מהיום שבו היא תתחיל להתנהג נורמלי, כלומר: בנורמה של היום - כמו פרחה/ערסית ממוצעת בהתאם לשאר בנות גילה", כתבה האם.

 

elit9812 מראשון-לציון נזכרת בעבר: "אני עוד זוכרת את הימים שדלתות הדירות היו פתוחות. כן, כן, לא נעולות. ירדנו למטה והשארנו בית פתוח ולא היתה בעיה. להערכתי, לפני כ-30 שנה התחילו הניצנים של הפורענות הנוכחית. ה'פורעים' הראשונים היו לרוב מסוממים שחיפשו מימון לסם. היו פריצות לרוב. לא זכורה לי בעיה של שיכורים, הומלסים וכו'. הפורענות המשתוללת היום היא ככדור שלג במדרון. מי יעצור אותו??? זה רלוונטי לכל שכבות האוכלוסיה, אבל בחומרה יתרה חשופים מבוגרים וקשישים שחוששים ברדת חשיכה לצאת החוצה, ובודקים סביבתם בצאתם מהרכב ועד לכניסה לביתם. אוי, אוי, לנו. לא לזה פללנו ונלחמנו".

 

אלימות בכביש

זיו סיפר על מקרה שאירע לו כשביקש להחנות את רכבו. "המתנתי בסבלנות על שרכב יצא מהחניה ואכנס במקומו. ברגע שהוא יצא הגיע רכב מאחורי ונכנס במקומי. צפצפתי לו וכמובן זה לא עזר. נסעתי אחורה ועמדתי במקביל אליו. אמרתי לו שהמתנתי לחניה שתתפנה. הוא לא הגיב. ביקשתי ממנו שיתן לי להכנס. הוא הסתכל עלי , כשתינוקת על ברכיו וקילל אותי ללא הרף, משהו בסגנון: 'מי אתה, עוף לפני שאני מפרק אותך'. אני מודה, הושפלתי, למרות שזה בסך הכל קללות, יחס כזה מאוד משפיל. באותו רגע כל כך רציתי שיהיו לי כוחות על, כמו בסרטים, שאצליח להתעמת איתו ולהחטיף לו קצת, על ההשפלה שעברתי. אבל היות ואני יודע מי הוא עמי, ספגתי את העלבון, וחיפשתי חניה אחרת".

 

גם גולש, שלא הזדהה, תיאר מקרי אלימות בכביש. "נסעתי אחרי מערבל בטון המטפס בדחילו ורחימו את העליה המפוטלת מהעמק לנצרת. מערבל הבטון השתעשע בלהוריד רכבים מופתעים היורדים מולו מהכביש. ממש צד אותם והם חמקו בקושי. התקשרתי למשטרה. התגובה הייתה בו לתחנה להתלונן... מה לבוא?! זה קורה עכשיו. תעצרו אותו בטרם אסון. אך הם בשלהם".

 

אותו גולש סיפר על מקרה נוסף בכביש: "נסעתי בכביש מצומת לעומר. נהג משאית לפני, כנראה שיכור, שומע מוזיקה בקולי קולות (עד אליי...) מנפנף בידיו בקצב המוזיקה, בשתיהן! אחת עם סיגריה. ומוריד מהכביש את כל הבאים מולו. התקשרתי למשטרה (כנראה שלא למדי לקח). בו לתחנה תגיש תלונה. לא עזר לי התיאור המסוכן המתרחש לנגד עיני. החלטתי לגשת לתחנה. המתנתי זמן רב עד שנלקחה ממני עדות. בסוף שלחו לי (כן, הם שלחו לי לבית!) הודעה שהתלונה בוטלה בגין חוסר ראיות!... הבנתם את זה?! אני על כל פנים הבנתי, הפנמתי ואת הלקח הפעם למדתי. אני לעצמי. המשטרה לעצמה. כל אחד לדרכו".

 

"מישהו" סיפר גם הוא על אוזלת ידה של המשטרה. "ב-2 מקרים נתקלתי בנשים מעשנות בקניון ביהוד. במקרה הראשון ביקשתי מהאישה לכבות את הסיגריה, היא סירבה, צילמתי אותה, התפתחו צעקות ואז בא בעלה ותקף אותי. במקרה השני - ביקשתי מהאישה לכבות את הסיגריה, היא סירבה, רציתי לצלם אותה, ואז באה הבת שלה, התחילה לצעוק עליי, התקרבה אליי פיזית ואיימה עליי. אח"כ שתיהן קיללו ואיימו עליי מול קהל של הרבה אנשים כולל המאבטחים. איומים בנוסח 'אתה תגיע לקניון על כיסא גלגלים' ו'צריך להרוג אותו'. ב-2 המקרים התלוננתי במשטרה. במקרה הראשון התיק נסגר, המקרה השני עדיין בחקירה, סביר להניח שגם הוא ייסגר. הערסים שולטים במדינה, והמדינה לא עושה כלום כדי לטפל בהם".

 

לאני מחולון גם יש טענות נגד מערכת אכיפת החוק. "חבורת שיכורים עולים חדשים תקפו את אח שלי ואת חבר שלו עם בקבוקים. הלכנו למשטרה הגשנו תלונה. קרה משהו? לא".

 

ולפעמים המשטרה גם באה לזירת האירוע. אהוד מהמרכז סיפר: "קרוב משפחה שלי הותקף בידי אדם חמוש בסכין, במזל הוא הצליח לברוח ולהזעיק משטרה. השוטרים באו אחרי רבע שעה כשהתוקף מזמן נעלם, אפילו לא טרחו לחפש ורשמו את זה כ'קטטה בין נערים'. מדובר באנשים בני 30+. אילולא קרוב משפחתי היה מצליח להדוף את הסכין שמקום להרוג אותו רק שרט לו את הבטן זה היה תיק רצח, וגם אז המשטרה היתה סוגרת מחוסר עניין לציבור. תזכירו לי למשה אנחנו משלמים מיסים?"

 

מסביב לעולם בטוח יותר?

טל מהצפון הגיב: "יש לי נשק ברישיון אבל אני מפחד אפילו לשלוף, כי אז אשב בכלא. מה שמפחיד הוא שאין משטרה, אבל אם רק אאלץ לשלוף את הנשק - רק להרתעה או מקסימום ירי באוויר - הרי מיד תגיע משטרה ואני אהפוך להיות הפושע המסוכן. יקחו לי את הנשק והרשיון ויגישו נגדי כתב אישום".

 

רבים התייחסו למצב בעולם. "בצ'ילה המצב פעם היה אותו דבר", כתב אחד המגיבים. "אבל אחרי הטיול האחרון שלנו שם ראינו איך המדינה מתנהלת ומתקתקת כמו שצריך!

 בכל פינת רחוב יש שוטרים, שלא לוקחים שוחד, שמבצעים את תפקידם ושומרים על הסדר והחוק. חובה גם בארץ - לאמץ את השיטה הצ'יליאנית לאלתר".

 

גולש מלונדון דרש להחזיר את שוטרי המקוף לשכונות. "כך זה אצלנו באנגליה. מסתובבים שוטרים בזוגות ברחבי השכונות, בייחוד שכונות בעייתיות - דהיינו - שכונות פשע, או שכונות בני מיעוטים (גם יהודים - כדי להגן על האוכלוסייה). זה משרה ביטחון, ומרתיע פושעים".

 

"ניו יורקי" טען שבניו יורק הוא מרגיש בטוח יותר מאשר בארץ. "שוטרים תמיד ברחובות ויש תחושת ביטחון. בארץ כולם חבובות - יודעים לתת רק דוחות חנייה", האשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת הרצח בחוף תל-ברוך
צילום: ירון ברנר
יפתח מור יוסף, הנער שנרצח ברמלה
מומלצים