שתף קטע נבחר

החופש שאחרי - זה הזמן לנופש זול

אחרי ההיסטריה של יולי-אוגוסט, התקופה שבין סוף החופש הגדול לבין תחילת החגים היא חלון ההזדמנויות לכל מי שרוצה נופש זול במיוחד ובלי המוני ילדים. בכמה יירדו המחירים, לאן כדאי לנסוע, וכמה זה יעלה?

אילו סוכני הנסיעות היו יכולים להוציא השנה מהלוח את התאריכים 1 עד 16 בספטמבר, הם היו עושים זאת בשמחה. אחרי כמה חודשים רעים בענף התיירות היוצאת וגם בענף תיירות הפנים, חודש אוגוסט העלה הרבה חיוכים על פניהם של מנהלי משרדי הנסיעות, חברות התעופה והמלונאים, ורבים מסכימים כי גם אם ישראל לא ממש יצאה מהמיתון או מהמשבר הכלכלי, זה היה אחד מחודשי אוגוסט הטובים ביותר אי פעם בענף התיירות, אם לא הטוב שבהם. לפחות במספר היוצאים לחו"ל, אם לא ברמת ההכנסות והרווחים. "טפו טפו טפו‭,"‬ אמרו לנו אתמול כמה סוכני נסיעות, וציינו כי כבר חודשים שהם לא זוכרים היסטריה כזאת בקרב קהל הלקוחות ודרישה כזאת לנופש ונסיעות, בישראל אבל בעיקר בחו"ל, והכל ברגע האחרון.

 

בשבוע הבא הכל ישתנה בבת אחת. התקופה שבין 1 בספטמבר, שבו התלמידים חוזרים לבתי הספר ועובדי המדינה שיצאו לחופשה מאורגנת, ובכלל כל עם ישראל, שבים לעבודה, ועד 16 בספטמבר, שבו מתחילות למעשה חופשות החגים, היא אחת הרגועות ביותר של השנה. אז אולי סוכני הנסיעות היו רוצים למחוק אותה מהלוח, אבל לנו זו הזדמנות טובה לנסוע לחו"ל או לצאת לחופשה בישראל במחירים נמוכים בהרבה ממחירי הקיץ, מצד אחד, ומחירי החגים מצד שני.


כרתים: מ-949 דולר ל-499 לחבילת נופש (צילום: דני שדה)

 

ירידות המחירים תלויות כמובן ביעדים. שיא הירידות יהיה, כמו תמיד, לנופשונים שבאגן הים התיכון, ואילו ליעדי מערב אירופה או צפון אמריקה הירידות יהיו מתונות יותר, ויש לזה סיבה: בערים רבות מנצלים את חודש ספטמבר לעריכת ירידים, תערוכות, פסטיבלים, כנסים ואירועים שונים, שממלאים את בתי המלון וגורמים לכך שירידת המחירים מתונה יותר. אז בלונדון-פריז-רומאאמסטרדם לא בטוח שהמחירים יצנחו, אבל בטוח שהכל יהיה יותר נוח, רגוע ושקט. במוזיאונים יש פחות תורים, בתי הקפה פחות מלאים, בחברות ההשכרה יש פתאום מכוניות, אחרי תקופת הקיץ שאי אפשר היה למצוא אפילו גלגל אחד פנוי, והחנויות מתחילות במחירי סוף הקיץ.

 

יש אוכלוסייה לא קטנה שאוהבת במיוחד את התקופה שבין סוף הקיץ ותחילת החגים, שמתאימה לה מאוד, מסבירים סוכני הנסיעות. זה כולל את בני גיל הזהב, סטודנטים, זוגות נשואים שעדיין אין להם ילדים, או זוגות שהילדים כבר עזבו את הבית. ויש גם כאלה שיכולים סתם "לגנוב" סופשבוע ולטוס לנופש קצר. יהודה זפרני, המשנה למנכ"ל אופיר טורס, מציין שמרבית התנועה בתקופה זו היא של ועדי עובדים, ארגונים וקבוצות גמלאים. "זאת בנוסף לאנשי עסקים שחייבים לנצל את התקופה הזו, משום שבאוגוסט כל אירופה הייתה בחופשה, ועכשיו יש להם שבועיים מלאי עבודה שהם חייבים לנצל לפני שנכנסים לחגים‭."‬

 

אבי נחום, מנכ"ל כספי תעופה, מעריך כי הצניחה הגדולה במחירים לחו"ל תהיה בעיקר ביעדי טיסות השכר: "כל הצ'רטריסטים לקחו התחייבות על טיסות עד אחרי החגים, והם חייבים לדאוג שהמטוסים יהיו באוויר. אני יכול להעריך שמחירי הנופשונים יירדו בתקופה הזו ב- ‭150-100‬ דולר לאדם. אני גם מזהה התעוררות בכל הקשור לטיולים מאורגנים לאירופה הקלאסית, בקרב הקהל של בני 50 ומעלה‭."‬

 

מנכ"ל הדקה ה‭,90-‬ צביקה מושקוביץ, מעריך שתהיה צניחת מחירים של כ‭35%-30%-‬ גם לנופש בארץ וגם לנופש בחו"ל. "בחו"ל הירידה תהיה בעיקר לטורקיה, בורגס, ורנה (בולגריה‭,(‬ ורונה (איטליה) ועוד יעדים שאליהם יש טיסות שכר. אבל גם אל על מוציאה מבצעים חדשים כל הזמן‭."‬

 

דוד פתאל, יו"ר רשת מלונות פתאל, מעריך שבארץ המחירים יירדו בין ‭30%‬ ל‭40%-‬ לעומת מחירי הקיץ ומחירי החגים. בתקופה זו אין במלונות ילדים, וזו הזדמנות מעולה למי שרוצה נופש רגוע ופחות צפוף.


ברצלונה: מ-899 דולר ל-499 דולר לנופשון (צילום: רונה פפר) 

 

ואם אתם יוצאים בימים אלה לחו"ל, לחופשה שלאחר הקיץ, ומזמינים את הטיסות או חבילות הנופש במסגרת מה שאנחנו מכנים הרגע האחרון, כדאי שתבדקו היטב את כל תנאי הכרטיסים או חבילות הנופש שאתם מזמינים. העצה הזו טובה לכל עת, אבל במיוחד במצבים של הרגע האחרון, כשאתם רואים פתאום מחירים מפתים ולא חושבים פעמיים.

 

זאת משום שבין אם אתם מבצעים את ההזמנה באמצעות סוכן הנסיעות שלכם או באמצעות האינטרנט או הטלפון, אתם רוכשים כרטיסים וחבילות עם הרבה מאוד מגבלות. העיקרית שבהן היא שמרגע שביצעתם את ההזמנה, אישרתם אותה וגיהצו לכם את כרטיס האשראי – אינכם יכולים לבטלה כלל, במקרה הגרוע יותר, או שתשלמו קנסות כבדים מאוד אם תרצו לבטל, לשנות, לשדרג או לבקש להוסיף או לגרוע מהחבילה שרכשתם. שכן בכל הקשור לתיקון לחוק הגנת הצרכן המתייחס למכר מרחוק, וזה כולל את האינטרנט ואת שיחות הטלפון, אתם מבצעים את העיסקה בפרק זמן של פחות מ‭14-‬ ימי עבודה ואפילו, במקרים רבים, פחות משבעה ימי עבודה, ולכן חלות עליכם הרבה מגבלות, ובכללן דמי הביטול המלאים.

 

כדאי מאוד, לפני שאתם חותמים על אישור ההזמנה, לבדוק היטב את כל השורות הקטנות, האותיות הקטנות והמגבלות, ולא להסס לשאול שאלות ועוד שאלות עד שהכל ברור לחלוטין.


מחירי חבילות נופש

מחירי חבילות נופש
היעד החבילה המחיר בשיא הקיץ המחיר עכשיו
אנטליה טיסה ו-4 לילות במלון קרמלין על בסיס הכל כלול 849 דולר 399 דולר
בודרום טיסה ו-4 לילות במלון בליציה על בסיס הכל כלול 699 דולר 388 דולר
ורנה טיסה ו-4 לילות במלון הוואנה על בסיס חצי פנסיון 609 דולר 333 דולר
בורגס טיסה ו-4 לילות במלון חריזנטמה על בסיס חצי פנסיון 649 דולר 388 דולר
רודוס טיסה ו-4 לילות במלון 5 כוכבים על בסיס חצי פנסיון 649 דולר 377 דולר
כרתים טיסה ו-4 לילות במלון 5 כוכבים דה-לוקס על בסיס חצי פנסיון 949 דולר 499 דולר
ברצלונה טיסה ו-4 לילות במלון 3 כוכבים על בסיס לינה וארוחת בוקר 899 דולר 499 דולר
ברלין טיסה ו-4 לילות במלון 3 כוכבים על בסיס לינה וארוחת בוקר 799 דולר 549 דולר
רומא טיסה ו-4 לילות במלון 3 כוכבים על בסיס לינה וארוחת בוקר 799 דולר 599 דולר
לונדון טיסה ו-6 לילות במלון 3 כוכבים על בסיס לינה וארוחת בוקר 1,195 דולר 895 דולר
פריז טיסה ו-6 לילות במלון 3 כוכבים על בסיס לינה וארוחת בוקר 1,150 דולר 875 דולר
ניו-יורק טיסה באל על, קונטיננטל או דלתא, ו-6 לינות במלון 3 כוכבים, לינה בלבד 1,995 דולר 1,650 דולר

 

אירועי סוף הקיץ בחו"ל

ניו יורק, 10 בספטמבר עד 29 בנובמבר

תערוכת ציירים הולנדים במוזיאון המטרופוליטן. הרייקמוזיאום באמסטרדם משאיל לתקופה של קצת מעל לחודשיים את אחת מיצירות המופת של הצייר ין ורמיר, "מוזגת החלב‭,"‬ בנוסף לעוד ארבעה ציורים של האמן שהם חלק מאוסף המוזיאון. בתערוכה יהיו גם עבודות של ציירים הולנדים אחרים, בהם פיטר דה הוק, גבריאל מטסו ועמנואל דה ויטה. אם אתם בניו יורק, אל תחמיצו.

 

דאנסוויל, ניו יורק, 3-7 בספטמבר

פסטיבל הכדורים הפורחים של מדינת ניו יורק, הנערך במרחק של כ-120 ק"מ דרומית מזרחית לבופאלו, בהשתתפות יותר מ-70 כדורים פורחים ססגוניים ומסוגננים.

 

לונדון, 5 בספטמבר

המרוץ הגדול - משט ותחרות בינלאומית ענקית שהיא בבחינת "המרתון של התמזה‭."‬ אחד המרוצים הססגוניים ביותר באנגליה, עם סירות דרקון סיניות, סירות קאנו, סירות משוטים, מפרשיות, סוגים שונים של סירות ויקינגים ועוד. שווה צפייה.

 

לונדון, 6 בספטמבר

כליזמרים בפארק - אירוע הנערך מדי שנה בפארק ריג'נט, חמש שעות של מוזיקה יהודית וריקודים ממזרח אירופה, בהשתתפות שבע מלהקות הכליזמרים הטובים ביותר בבריטניה.

 

ברלין, 4-5 בספטמבר

פירונאלה, תחרות בינלאומית שבה משתתפים צוותים במופעי זיקוקים מרהיבים. נערך באיצטדיון האולימפי.

 

ברלין, 4-6 בספטמבר

וויסקי סתווי - אירוע בינלאומי לאוהבי וויסקי עם מגוון עצום של משקאות מרחבי העולם וגם מוזיקה.

 

ברלין, 5-13 בספטמבר: פסטיבל הג'ז הבינלאומי של פוטסדאם, שמביא שורה ארוכה של אמנים מרחבי העולם לברלין ולפוטסדאם.

 

בון, 4 בספטמבר עד 10 אוקטובר

פסטיבל בטהובן. מוקדש לבנה המפורסם ביותר של העיר, לודוויג ואן בטהובן. הפסטיבל מתמקד במוזיקה של המלחין וכן באירועים שהיו בתקופתו בבוהמיה.

  

ונציה, 2-12 בספטמבר

פסטיבל הסרטים הבינלאומי ה-66. אחד מפסטיבלי הסרטים הוותיקים בעולם הנחשב לאחד האירועים הנוצצים של עונת הקיץ.

 

מונזה, איטליה, 11-13 בספטמבר

מרוץ פורמולה 1 מגיע לאיטליה וזוכה כאן לצבע וחגיגיות מיוחדים נוכח קרבתו לצוות של פרארי.

 

צרמט, שווייץ, 4-20 בספטמבר

פסטיבל מוזיקה קלאסית בו משתתפים מוזיקאים ותזמורות מהשורה הראשונה בעולם, כמו הפילהרמונית של ברלין, שתנגן יצירות של באך, הנדל, רוסיני וגרשווין. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניו יורק. 300 דולר פחות
צילום: AP
מומלצים