שתף קטע נבחר

אחרי ההפסד: ר"מ יפן פרש מהנהגת מפלגתו

רבים ביפן רואים בטרו אסו כאחראי לניצחונה ההיסטורי של מפלגת האופוזיציה הדמוקרטית. ראש הממשלה הודיע כי הוא אינו מתכוון להתמודד מחדש לראשות מפלגתו: "צריך דם חדש"

ראש ממשלת יפן הודיע הבוקר (יום ב') באופן רשמי על פרישתו מהנהגת מפלגת השלטון בשל הפסדה ההיסטורי בבחירות לפרלמנט. טרו אסו שב והתנצל על חלקו בהפסד המפלגה הליברל-דמוקרטית בבחירות לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה.

 

כבר לאחר פרסום המדגמים בערב הבחירות, בהן דווח כי המפלגה הדמוקרטית זכתה ביותר מ-300 מושבים בפרלמנט, שבו 480 חברים, אמר אסו: "עליי לשאת באחריות למפלה הקשה". היום הוא פרסם הודעה, שבה נמסר: "אינני מתכנן להתמודד מחדש על התפקיד", אמר אסו. מפלגתו צפויה לבחור מנהיג חדש בתוך חודש. "המשימה החשובה ביותר שניצבת בפנינו היא להזרים דם חדש למפלגה".


עיתוני הבוקר מבשרים על נצחונו של הטויאמה בבחירות (צילום: רויטרס)

 

בחירות ביפן - סיקור נרחב ב-ynet:

 

ניצחון המפלגה הדמוקרטית בבחירות שנערכו השבוע ישים קץ לכחצי מאה של שלטון כמעט בלתי מעורער של המפלגה הליברל-דמוקרטית, ולקיפאון בפרלמנט, שבו כבר שולטות מאז 2007 האופוזיציה ובעלות בריתה בבית העליון. מנהיגי האופוזיציה הבטיחו שאם ייבחרו, יפנו משאבים לטובת הצרכנים, יקצצו בהוצאות ויצמצמו את כוחם של הביורוקרטים.


סוף לקפאון הפרלמנטרי? (צילום: רויטרס)

 

מנהיג המפלגה הדמוקרטית, יוקיו הטויאמה (62), נכדו העשיר של ראש ממשלה לשעבר, דיבר שלשום אל הבוחרים במונחים של שינוי ההיסטוריה היפנית.

הוא השתמש פעמים רבות במילה "שינוי" במהלך הקמפיין שלו, נושא שעלה גם בראיונות עם מצביעים בקלפיות.

 

כלי תקשורת במדינה העשירה דיווחו היום כי הטויאמה הקים צוות מעבר שתפקידו לבחור את חברי ממשלתו. מאחר שהמפלגה הדמוקרטית מעולם לא אחזה במושכות השלטון, הרוב המכריע של השרים החדשים צפוי להיות חסר ניסיון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נושא באחריות. אסו
צילום: AP
מהפך היסטורי. הטויאמה
צילום: AFP
מומלצים