שתף קטע נבחר

מנכ"ל משרד רה"מ: המילה דרוזים מהלכת אימים

בנאום בפני בכירי המגזר העסקי, הטיל מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, פצצה כשדיבר על בעיות שמעכבות הקמת תשתיות: "הדרוזים הפכו למילה שמהלכת אימים על משרדי הממשלה. אומרים, 'יש להם נשק ברישיון, אסור להתעסק איתם'". גבאי פרסם הודעת הבהרה: "דברי לא הובנו כראוי"

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, הדהים הבוקר (יום ה') את בכירי המגזר העסקי בנאום שנשא ובו הדגים את חוסר האונות של משרדי הממשלה. בין השאר, אמר כי "הדרוזים הפכו למילה שמהלכת אימים על משרדי הממשלה. אומרים, 'יש להם נשק ברישיון, אסור להתעסק איתם'". הוא דיבר בפורום המרכז הישראלי לניהול בתל-אביב.

 

לאחר הנאום, פרסם גבאי הודעת הבהרה, ובה מסר כי הדברים שאמר "לא הובנו כראוי, וכוונתו היתה כי יש מי שמתוך דעות קדומות מפחד ממגזר הדרוזים, ובמקום לדבר איתם הניח הנחות שגויות לגביהם". ממשרד ראש הממשלה נמסר ש"מיותר לציין שהמנכ"ל רוחש הערכה רבה לאזרחי ישראל הדרוזים ותרומתם האדירה למדינת ישראל".

   

גבאי נתן דוגמה כשדיבר על הצורך בהתקנת צינור שיוביל גז טבעי למפרץ חיפה. לדבריו, "באה חוות דעת סביבתית ואומרת שצריך להפחית פליטות. מבקשים ממפעלים להתחבר לגז טבעי. משרד התשתיות וחברת נתיבי גז רוצים

 להניח את הצינור, ואז מתברר שהוא עובר באדמה של דרוזים ואי אפשר להעבירו. יש כמה אכסיומות. אי אפשר לעשות כלום באדמות של דרוזים ואפילו במקומות שיש בהם קברים, אפילו מהתקופה הביזנטית. לכן למשל לא ממגנים את חדר המיון בבית החולים ברזילי באשקלון".

 

מנכ"ל המשרד התייחס גם לביקורו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בשפרעם ביום הראשון של שנת הלימודים. "השבוע הסתובבתי עם ראש הממשלה בבתי ספר והתחושה היתה שהתלמידים והמורים חושבים, שזה האיש שיפתור בעיות, זה האיש שיגיד בבוקר מה לעשות ואחר הצהריים זה ייקרה. ראש הממשלה נכנס לבית ספר, ראה שנורא חם ושהילדים סובלים. הוא אמר שצריך להתקין מזגן. מנהל בית הספר חושב - אם הוא אמר את זה בבוקר, זה ייקרה אחר הצהריים. אבל אז מתברר שבשביל זה צריך הסכמה של הפקידות במשרד בחינוך, ולא רק של המנכ"ל, אלא של חמישה סמנכ"לים".

 

גבאי הרחיב על הביורוקרטיה הישראלית. "כל אחד מהם צריך לבדוק שזה לא יוצר בעיה בסדר העדיפויות. למשל אם אין מקום יותר חם שמחכה למזגן או מגזר שהחליטו לשים עליו דגש מיוחד. אחר כך צריך לקבל אישור ממשרד האוצר, ולמעשה מדובר בשני סעיפים תקציביים שונים שכל אחד מהם כרוך באישור ממונה על התקציבים. "נניח שבשפרעם יש שני מתקיני מזגנים, אז צריך לעשות מכרז וזה לוקח חודש. אחר כך, ליתר ביטחון, צריך לקבל אישור של יועץ משפטי, אבל הוא מסרב להגיד חוקי או לא חוקי, ובמקום זאת כותב מגילה שמסתיימת במשפט הלא ברור - ראוי לבדוק אם ההחלטה עומדת בעיקרון השוויון. לשם כך יש לספור את הילדים הדרוזים והצ'רקסים בכיתה ולהשוותם לאלה שבכיתה ממוצעת באום אל-פחם".

 

"מחליט רק על שכר וחדרים"

על תפקידו שלו, הוא סיפר: "מסתבר שמנכ"ל משרד ראש הממשלה הוא לא אדם עם כל כך הרבה סמכות. החוק מגדיר את הסמכות שלי במשהו כמו להחליט על שכר וחדרים ליועצי ראש הממשלה. החוק מגדיר את סמכות ראש הממשלה לקבוע את סדר יום ישיבות הממשלה ולפטר שרים, אבל ראש הממשלה כמעט ואינו מפטר שרים, גם כשהם אינם נשמעים לו, כי אנחנו במשטר קואליציוני".

 

הוא גם תקף את שיטת קבלת ההחלטות: "במשרדים יש אווירה שמי שעושה וטועה משלם, אז אנשים מפחדים לקחת אחריות. יש מנגנון ממשלתי של עובדים בהסכמים קיבוציים שאסור לפטר ואם המנכ"ל מחליט החלטה שמנוגדת לאג'נדה של הפקידים, ספק אם היא תצא לפועל. לכן מהתקופה שבה השר ספיר היה כותב פתק והמדינה היתה עושה, הגענו למצב שהכי נוח פשוט לא לעשות. כשבכל זאת צריך לקבל החלטה, אז מקיימים ועדה ולוקחים שופט בדימוס. זה לא סביר שבכל פעם שצריך למנות מנכ"ל תרופת הפלא היא שופט בדימוס שמעולם לא ניהל. כשבחרו מנכ"ל לבנק הפועלים לא ראיתי שלקחו שופט בדימוס שיחליט".

 

גבאי, שכיהן בעבר כמנהל רשות החברות הממשלתיות בתקופה בה נתניהו שימש כשר אוצר ומילא שורת תפקידים ממשלתיים בכירים נוספים, אך עזב את תפקידו לפני שנתיים, אמר

 כי עם שובו לממשלה נדהם לגלות שתפקודה הידרדר פלאים. עם זאת הוא הוסיף בנימה חיובית יותר כי "השרים החדשים הם נמרצים. אני רואה שרים מתוסכלים שאומרים - תקח ממני את המשרד, אני לא מתפקד. היועצים המשפטיים לא נותנים לי לעבוד. אבל צריך לתמרץ אותם, צריך לתת להם לפעול ולעודד אותם, כי הם התקווה שדברים יזוזו".

 

הוא דיבר גם על התוכנית לקיצור כהונתם של פקידים בכירים, ואמר: "אני לא בעד שכל הפקידות תתחלף עם השר, אבל צריך לרענן אותם כל שש או שמונה שנים. אסור שהם יתקבעו".

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אייל גבאי. "אסור להתעסק איתם"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים