שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הצינור שלא הוקם: למה גבאי מפחד מהדרוזים?
  מאחורי התבטאותו של גבאי עומד ויכוח ארוך בין הממשלה לעיריית עיר הכרמל והבטחה ישנה אחת לחילופי קרקעות, שהעניק לדרוזים שר התשתיות הקודם, בנימין בן אליעזר, והממשלה לא מצליחה להחליט האם היא רוצה לכבדה

  מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, הסעיר היום (ה') את המדינה בהתבטאות חריפה וחריגה נגד העדה הדרוזית. גבאי, שהופיע בכנס של המרכז הישראלי לניהול, הצהיר כי "הדרוזים הפכו למילה שמהלכת אימים על משרדי הממשלה. יש להם נשק ברישיון, אסור להתעסק איתם".  

   

  גבאי אמר את הדברים בקשר לכוונת הממשלה להתקין צינור שיוביל גז טבעי מהדרום לריכוזי התעשייה באזור מפרץ חיפה. כיום מגיע צינור הגז רק עד יקנעם. גבאי ציין כי: "משרד התשתיות וחברת נתיבי גז רוצים להניח את הצינור, ואז מתברר שהוא עובר באדמה של דרוזים ואי אפשר להעבירו". גבאי טען כי דבריו לא הובנו כראוי וכוונו נגד אלה שמתייחסים לדרוזים מתוך דיעות קדומות, אבל התבטאותו גררה מבול תגובות חריפות של דרוזים ולא דרוזים כאחד.

   

  גבאי אמר את הדברים כחלק מנאום שנשא על הסחבת, גרירת הרגליים ואי-לקיחת-האחריות המאפיינת את המדיניות הממשלתית בישראל, ולא בכדי: מאחורי ההתבטאות עומד ויכוח שנמשך כבר שנים בין מינהל מקרקעי ישראל לנציגי העדה הדרוזית, שהממשלה אינה מצליחה להביאו לידי הכרעה.

   

  "בממשלה יושבת חבורת שקרנים"

  משרדי התשתיות והתחבורה מתכננים במערב עמק יזרעאל שורה של פרוייקטים לאומיים, כולל מתיחת צינור הגז הטבעי מיקנעם למפרץ חיפה, הארכת כביש 6 מוואדי מילק צפונה, סלילתה מחדש של רכבת העמק, הקמת קווי מתח להובלת חשמל, ועוד. אלא שהשטח שעליו היו אמורים הפרוייקטים לקום הוא קרקע פרטית של משפחות דרוזיות, וכדי לקדם את הפרוייקטים צריכה הממשלה להפקיע את הקרקע. הדרוזים מתנגדים להפקעה, ובכך הם גורמים לעיכוב הפרוייקטים, שהיו אמורים כבר לצאת לדרך לטובת תושבי הצפון - כולל הם עצמם.

   

  לפני כשלוש שנים נפגש שר התשתיות לשעבר, בנימין בן אליעזר, עם ראש עיריית עיר הכרמל לשעבר, אכרם חסון, והבטיח לו כי בתמורה לכ-1,000 דונם בעמק יזרעאל יקבלו הדרוזים כ-1,000 דונם על הכרמל. "פניתי לפואד ואמרתי לו שלא יעלה על הדעת שכל הפרוייקטים הלאומיים יעברו רק באדמות של דרוזים, מספר חסון ל-ynet, "הרי מדובר באדמות פרטיות שלנו, מדורי-דורות. אנחנו לא קיבלנו מתנות מהמינהל כמו המתנות שקיבלה יקנעם, שכולה יושבת על אדמות מדינה".

   

  "אמר לי פואד: בואו נעשה הסכם שכולם ירוויחו ממנו: תנו לנו 1,000 דונם בעמק וקבלו בתמורה שטח זהה בהר. קיבלנו זאת, לא מתוך שמחה אלא בגלל שזאת הצעה יפה שניתנה מתוך רצון לפעול בניקיון כפיים, מתוך ג'נטלמניות. פואד היה יותר מבסדר. אבל כשפנינו למינהל לקבל את האדמות, נפנפו אותנו. אמרו לנו: אין לנו אדמה. חזרנו לפואד ואמרנו לו, אז הוא אמר שצריכה להתקבל החלטת ממשלה. פואד אכן ניסה להעביר החלטה, אבל עד היום לא קיבלנו תשובה. המינהל לא מסכים, ולוחץ על הממשלה, אז הם לא מוכנים. בממשלה יושבת חבורה של שקרנים וחדלי אישים".

   

  הממשלה לא קיבלה את ההחלטה עד היום. מחליפו של בן אליעזר בתפקיד, עוזי לנדאו, פנה לאחרונה לגבאי וביקש להעלות את הנושא שוב לסדר יומה של הממשלה. גורם במערכת הממשלתית אומר כי גבאי דווקא מנסה ללחוץ על הממשלה להעביר את הצעת חילופי הקרקע לטובת כל הצדדים - וייתכן שזאת הסיבה לתיסכולו, שהוליד את ההתבטאות האומללה. אבל את חסון זה לא בדיוק מרגיע. "הם לא עומדים במילה שלהם, ואז הם מעלילים עלינו ומאשימים אותנו באלימות? חבל שלא הייתי שם בכנס בתל-אביב. הייתי קם ומספר את הסיפור ומעמיד את גבאי במקומו".

   

  שלושת הפרוייקטים - צינור הגז, כביש 6 והרכבת היו אמורים כבר לקום, אבל בינתיים העבודות אפילו לא החלו. במשרד התשתיות מעריכים כי מחיר העיכוב באי-הנחת צינור הגז עומד על מיליון שקלים ליום. זאת בנוסף לנזק האדיר לבריאותם של תושבי אזור חיפה, הממשיכים לנשום אוויר מזוהם כיוון שהמפעלים במפרץ עדיין פועלים בפחם ומזוט - המזהמים עוד יותר מגז טבעי. ואם לא די באלה, פוגע העיכוב בהקמת רכבת העמק והארכת כביש 6 בפרנסתם של כל תושבי אזור העמקים, שמתקשים להגיע למקורות התעסוקה במרכז הארץ וממשיכים לנסוע במכוניות פרטיות בכבישים הישנים.

   

  "המינהל לא מסכים לחילופי קרקעות"

  ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "בישיבה שכונסה אצל מנכ"ל משרד ראש הממשלה, עם מנהל מקרקעי ישראל ומשרד המשפטים, הציגו מנהל מקרקעי ישראל ומשרד המשפטים עמדה משפטית לפיה חילופי מקרקעין אינם אפשריים ולפיכך לא ניתן לפעול במתווה זה. צוות בין משרדי הכולל את מנכ"לי משרדי הממשלה הנוגעים בדבר פועל במגמה לגבש מתכונת שתאפשר פתרון ראוי והוגן".

   

  ממשרד התשתיות נמסר בתגובה: "משרד התשתיות משקיע מאמצים גדולים במציאת פיתרון לבעיה שיאפשר את הנחת צינור הגז, ורואה בדאגה את העיכוב המשתמשך, גם בשל הנזק הסביבתי והפגיעה בבריאות תושבי מרכז חיפה וגם בגלל הנזק למשק". 

   

  בהכנת הידיעה השתתף רונן בודוני
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מנכ"ל משרד ראש הממשלה, איל גבאי
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: דורון גולן
  ראש עיריית עיר הכרמל לשעבר, אכרם חסון
  צילום: דורון גולן
  מומלצים