שתף קטע נבחר

המתנחלים: לעג לרש, כל המכרזים ישנים

פורום השישייה נתן אור ירוק לנתניהו להמשיך בתוכנית ה"הפשרה-הקפאה" של יחידות הדיור בהתנחלויות, אבל עבור ההתנחלויות הקטנות אין בכך בשורה. פנחס ולרשטיין: "אין מכרזים חדשים". אחר הצהריים יתקיים טקס סמלי להנחת אבן פינה לשכונה באזור E-1. המארגנים: שרים רבים יגיעו

שר הביטחון, אהוד ברק, יאשר בנייה של מאות יחידות דיור בהתנחלויות - לקראת הקפאה של הבנייה - אך ביהודה ושומרון אומרים ש"בפועל, שר הביטחון לא מאשר ולו בית אחד או חוזה חדש, ולא מוציא מכרז אחד חדש", כפי שאמר אמש (יום א') ל-ynet מנכ"ל מועצת יש"ע, פנחס ולרשטיין. "זה לא יכפר על נושא ההקפאה. לא מדובר במרכזים חדשים או באישור בנייה, אלא השלמה של אישורים ומסמכים שניתנו בעבר".

 

גורמים בלשכת רה"מ: עוד התקרבות מול ארה"ב

 

אמש נועד פורום השישייה בראשות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירושלים. השרים שמעו את העדכונים האחרונים שהביאו השליחים מולכו והרצוג מוושינגטון, ודנו בבניית כ-500 יחידות דיור בגושי ההתנחלויות הגדולים, כנראה באזור אריאל, מעלה אדומים וגוש עציון. פורום השישייה, למעט השר אביגדור ליברמן, השוהה בשליחות מדינית באפריקה, אישר את מתווה ראש הממשלה לאשר את הבנייה ולאחר מכן להקפיא את הבנייה בהתנחלויות כמחווה לנשיא ברק אובמה. 

 

בלשכת רה"מ הביעו אופטימיות באשר לסיכוי להגיע להבנות בנושא וציינו התקדמות נוספת שהושגה אמש. "נמשכת ההתקרבות בין ישראל לארה"ב, והפערים בשיחות עם מיטשל מצטמצמים", אמר ל-ynet מקור בכיר בלשכת נתניהו.


בנייה במחלוקת במעלה אדומים (צילום: AP)

 

גם לאחר אישורן של מאות יחידות הדיור, עבור ההתנחלויות הקטנות אין בכך בשורות טובות. על-פי ההערכה, יחידות הדיור לא ייבנו ביישובים הקטנים והמבודדים. בהתנחלות יצהר שבשומרון מתגוררות 170 משפחות.

דובר היישוב, יגאל אמיתי, מספר: "יש פה ביקוש אדיר. אם יבנו עכשיו 50-60 יחידות, כולן יימכרו בחודשים הקרובים. הביקוש גדול מול היצע קטן. רק לאחרונה נאלצנו לסגור חצי מהמרפאה ביישוב ולשכן במקום משפחה נוספת.

 

"הודעת ברק היא לעג לרש ובעיקר לעג לליכוד. בכל היישובים יש ביקוש אדיר ליחידות דיור נוספות, וכמה מאות יחידות בקושי עונות על הצרכים והביקוש של שנת 2007. הגיעה העת שאהוד ברק, עם שמונת המנדטים שלו, יפסיק להתל בליכוד ובממשלה כולה".

 

ההערכה היא שיחידות הדיור ייבנו רק בהר גילה, במעלה אדומים, בגבעת זאב או בגושים האחרים. גם בקרני שומרון יודעים שכנראה יהיו ב"רשימת ההקפאה". ראש המועצה האזורית קרני שומרון, הרצל בן-ארי: "ביישוב מתגוררים כ-7,000 נפש. שש שנים לא הייתה פה הפשרה של מגרש אחד. אני מאוד מקווה שברק יזכור את ההבטחה שלו למשפחה שכולה של גיבור ישראל בניה ריין שנפל במלחמת לבנון השנייה לבנות שכונה על שמו (42 יחידות דיור)". 

 

בן-ארי מספר כי בשכונת נווה מנחם בהתנחלות יש תשתיות ל-300 יחידות דיור וכבר מוכנים כבישים, מדרכות, חיבורי מים בכל מגרש וארונות חשמל. "הכל מוכן, רק צריך אישור למכרז. אין שום סיבה לעכב אותו, כי מדובר בתוכנית בניין עיר מסודרת. הכבישים, המדרכות, החיבורים, מחכים כבר 12 שנים רק להתחיל ולהציב את יחידות הדיור. המדינה לא צריכה שום הוצאה נוספת, רק לשווק ולתת כסף עבור השיווק". 

 

בן-ארי הוסיף כי בקרני שומרון צריך לפחות 500 יחידות דיור. "בכל שנה נרשמים זוגות שמבקשים להתחתן, בין 100-120 זוגות, ולא הייתה הפשרה של מגרש אחד".

 

שרים בכירים יגיעו לחנוכת שכונה ב-E-1 

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שאול גולדשטיין, אומר כי בהתנחלויות בתחומו זקוקים לכ-2,000 יחידות דיור. זו בושה וחרפה. ממשלת ישראל מכהנת על סמך 65 מנדטים של הימין, וצריכה להיות נאמנה למצע שלה ולאפשר בנייה בכל יהודה ושומרון. אני בטוח שלא זה מה שמכשיל את השלום. המחירים כאן מגיעים למיליון דולר. על כל בית שיוצא למכירה מתמודדות עשרות משפחות".  

 

אחרי ויכוח שהגיע לפתחו של בית המשפט העליון, הגיעו אמש עיריית מעלה אדומים ומשטרת ישראל להסכמה ביניהן בעניין הנחת אבן פינה לשכונה חדשה בשטח E1 שבתחום שיפוטה של העירייה. ההסכם הושג לאחר שמעלה אדומים עתרה לבית המשפט העליון, בדרישה שיורה למשטרה לנמק מדוע החליטה לאסור את קיומו של טקס הנחת אבן הפינה לשכונה חדשה. מדובר באקט מחאתי בלבד.

 

בשכונת "מבשרת אדומים" בשטח שבין מעלה אדומים לירושלים, מתכוונים לבנות 3,000 יחידות דיור. לטענת המארגנים, לאירוע צפויים להגיע השרים בני בגין, ישראל כץ ויולי אדלשטיין מהליכוד, אלי ישי מש"ס, עוזי לנדאו מישראל ביתנו ודניאל הרשקוביץ מהבית היהודי.

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפשיר את הבנייה. אהוד ברק
צילום: עידו ארז
רק מכרזים ישנים. פנחס ולרשטיין
צילום: גיל יוחנן
הבנייה תוקפא בקרני שומרון
צילום: צביקה טישלר
מומלצים