שתף קטע נבחר

מלחמת בזק בדפי זהב: נדחתה בקשה לצו זמני

בזק ביקשה צו שימנע מדפי זהב לעשות שימוש במאגר שלה למודיעין טלפוני מתחרה. הבקשה נדחתה, אך החלטה סופית בעניין תתקבל במשפט. אין זה "סוף פסוק", כותב השופט אבי זמיר

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה את בקשתה של חברת בזק לצו מניעה זמני, שיאסור על דפי זהב לעשות שימוש במאגר הטלפונים שלה על מנת להקים שירות מודיעין פרטי מתחרה באינטרנט.

 

בחודש יוני ביקשה פנתה בזק לבית המשפט וביקשה את הצו , במסגרת תביעה נגד דפי זהב. החברה טענה כי הנתונים של דפי זהב הושגו "תוך העתקה שלא כדין באמצעות פריצת מנגנוני האבטחה של בזק, ועשיית שימוש שלא כדין במאגר המידע ובנתונים המצויים במסגרת שירות 144".

 

כלומר, לדברי בזק, חברת דפי זהב פשוט נטלה את כל המספרים והשמות מהאתר שלה, כולל כאלה המכילים טעויות ושגיאות הקלדה.

 

דפי זהב מפעילה כרגע את שירות PhoneBook בפיילוט עבור חיפוש מספרים פרטיים באזור ירושלים בלבד, עד להשקה של חיפוש המספרים בכל הארץ. החברה טענה, מנגד, כי "מספרי הטלפון אינם רכושה של בזק, ודפי זהב אינה מפרה כל זכות של בזק ואין בפעולותיה משום הפרה של הוראות הדין".

 

"תובענה זו מציבה שאלות מורכבות בדיני זכויות יוצרים, דיני עשיית עושר, דיני עוולות מסחריות ודיני המחשבים", כותב בהחלטתו השופט אבי זמיר, "מורכבותה של מדיית האינטרנט מציבה בפני בתי המשפט בשנים האחרונות דילמות חדשות ומסובכות".

 

למי שייכים המספרים?

השופט זמיר מפרש את חוק זכויות היוצרים בעניין, ומציין בהחלטתו כי "ספק רב אם לבזק זכות יוצרים במאגר המידע של 144 (...) דפי זהב עושה שימוש, כך נראה, רק בנתונים הגולמיים, לא ב'פלטפורמה'. יתרה מכך, בזק לא הראתה כי במאגר מושקעת יצירתיות". 

 

עוד הוא כותב אם ספק אם יש פגיעה בפרטיות הלקוחות - כפי שנטען על ידי בזק, שכן מי שלא ביקש להיות חסוי, לוקח בחשבון שנתוניו יהיו נגישים. גם מי שביקש להיות חסוי, על פי השופט, יודע כי נתוניו יהיו זמינים במדריכים מודפסים אשר קלים לאיתור ובכל מקרה יוכל לבקש גם מדפי זהב להסיר את פרטיו.

 

לא סוף פסוק

השופט זמיר כותב בהמשך כי "אין לפסול על הסף את טענת ההגנה, שלפיה אם אכן לא מדובר בקניין של בזק, אלא מידע שנגיש לכל הציבור", אבל אומר כי הדעת אינה נוחה מהדרך בה נשאבו הנתונים, וכי עניין זה יתברר בדיון בתיק.

 

עוד מציין השופט זמיר בהחלטתו כי "האינטרס הציבורי, כאמור לעיל, הוא של פתיחת שוק ועידוד תחרות, בדרך של אי-פגיעה יתר על המידה בחופש עיסוקה של דפי זהב". לסיכום, פוסק השופט זמיר כי בזק תשא בהוצאות המשפט של דפי זהב בסך 50,000 שקלים + מע"מ, אך מציין כי "אין משמעותה של החלטה זו מתן 'הכשר' לדרך פעולתה של דפי זהב ואין היא בבחינת 'סוף פסוק'".

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
התחרות - אינטרס ציבורי
צילום: סי די בנק
מומלצים