שתף קטע נבחר

זירת הקניות

"כרמל כימיקלים" חזר לעבוד באופן חלקי

שבועיים לאחר שאילץ את "כרמל כימיקלים" לשבות מפעילות בגלל זיהום אוויר מסוכן, אישר המשרד להגנת הסביבה למפעל לשוב ולהפעיל מתקנים בהם תוקנו הליקויים. התושבים: אנו כבר מריחים את החומר הרעיל; המפעל: הליקויים מטופלים בקפדנות ובדייקנות תוך עמידה בלוח הזמנים עליו סוכם עם המשרד

שבועיים בדיוק לאחר שהפעילות ב"כרמל כימיקלים" בעתלית הופסקה בשל שלילת היתר הרעלים - אישר המשרד להגנת הסביבה למפעל להפעיל מחדש חלק ממתקניו. ל-ynet נודע כי בין המתקנים אותם אישר המשרד להפעיל נמצאים גם שלושה מתקנים בהם נעשה שימוש בפורמלדהיד - החומר המסרטן שבגלל הפליטות שלו הופסקה פעילות המפעל.  

 

האישור ניתן לאחר בדיקה שבוצעה בשטח המפעל לפני כשבוע, במסגרתה נבחנו פעולות האיטום שביצע המפעל במערכותיו. במכתב ששיגר לאחר הבדיקה להנהלת המפעל, כתב מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה שלמה כץ, כי הוא מאשר למפעל לחזור לפעילות במתקנים אלו - היחידים בהם הסתיימו פעולות האיטום. 

 

עם זאת, כץ ציין במכתבו כי לרשות המפעל עומד פרק זמן של שבועיים לביצוע בדיקות בארובותיו. בבדיקות אלה יידרש לוודא כי ריכוז הפורמלדהיד אינו עולה על התקן המותר. בדיקה זו, מציין כץ, תתבצע בנוכחות אנשי המקצוע של המשרד.

 

עוד על פרשת "כרמל כימיקלים":

 

על אף שמדובר בהחלטה מקצועית, בקרב תושבי עתלית יש מי שמותחים על כך ביקורת. בשיחה עם ynet ציינה דורית קניאגין כי פעילות המפעל מייצרת מטרדי ריח. "כבר משעות הצהריים המאוחרות אתמול (א') הורגשו בקרבת המפעל ריחות פורמלדהיד, בין השאר בסמוך לגן ילדים. תושבי עתלית כואבים את החלטת המשרד".

 

בחודשים האחרונים הקשיח המשרד להגנת הסביבה את עמדתו ביחס לפעילות המפעל, שבמשך יותר מעשור שנים גרם למפגעי סביבתיים שונים ואף הורשע בגינם בבית המשפט.

 

בבדיקות שביצעו אנשי המשרד התגלו חריגות גדולות בפליטת החומר המסרטן פורמלדהיד ממתקני המפעל, בין היתר מבריכת האידוי. המשרד הורה למפעל לרוקן את הבריכה ולפנות אותה, אך זה האחרון לא עשה זאת. בהמשך אסר המשרד על המפעל להמשיך לעבוד עם החומר הרעיל, אך הסכים לארכה שתאפשר למפעל לתקן ליקויים. משתם הזמן והליקויים לא תוקנו, שלל המשרד את היתר הרעלים של המפעל, ואילץ את ההנהלה לשלוח את העובדים לחופשה כפוייה.

 

"כרמל כימיקלים" מסרו בתגובה: "הנהלת המפעל מביעה סיפוק מהחלטת המשרד, על שגילה 'אחריות ציבורית' בכך שאיפשר את חזרתם לעבודה סדירה של עובדי המפעל. הליקויים מטופלים בקפדנות ובדייקנות תוך עמידה בלוח הזמנים עליו סוכם עם נציגי המשרד הממשלתי, הסכמה אשר קיבלה בזמנו תוקף של פסק דין".

 

מהנהלת המפעל נמסר עוד כי: "יחסי האמון שנוצרו עם המשרד תורמים לפתיחת היצור לאורך זמן, תוך עמידה בדרישות המשרד לטובת הסביבה והתושבים. במפעל מביעים תקווה כי לאחר שייבחנו השיפורים המתבצעים במפעל יוחלט במשרד להגנת הסביבה על מתן היתר לפעילות מלאה של המפעל".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בריכת האידוי ב"כרמל כימיקלים". ארכיון
באדיבות "כחול וירוק", ועד פעולה למען עתלית
מומלצים