שתף קטע נבחר

חיילים חרדים בקורס חשמלאים: רוצים להשתלב

בקורס חדש להכשרה מקצועית בחשמלאות שעורך התמ"ת לחיילים לומדים 10 תלמידים חרדים, שישה מהם נשואים עם ילדים. "הסביבה שלהם מתנגדת לגיוס ולקורס שהם עוברים", מספרת מנהלת הקורס, "אבל הם נחושים לעשות את הצעד"

סנונית ראשונה - או יוצא דופן? 10 צעירים חרדים שהתגייסו לפני כחודש לצה"ל, שישה מהם נשואים ואבות לילדים, החלו בשבוע שעבר ללמוד בקורס הכשרה מקצועית של משרד התמ"ת כחשמלאים מבניים המתקיים במרכז להכשרה מקצועית בחולון. החיילים החרדים ישרתו כחשמלאים בצה"ל, ויקבלו תעודה שתאפשר להם לעסוק במקצוע ולהתפרנס ממנו לאחר שחרורם. מדובר בחיילים שישרתו במסגרות צבאיות רגילות ולא בנח"ל החרדי.

 

"מדובר בחבר'ה שיכלו לבחור אם להתגייס או ללכת לכולל, לפי חוק טל", אומרת ל-ynet מנהלת הקורס, לידיה נבון, "אנחנו השקענו הרבה אנרגיה בלשכנע אותם לבחור בדרך הגיוס, ואני מאוד נרגשת מכך שהפעם הצלחנו בכך. לפני שנתיים לא הצלחנו לגייס קורס, למרות ששלחנו מכתבים ועשינו טלפונים. נראה לי שזאת פריצת דרך".

 

הקורס אורך ארבעה חודשים, והחיילים נמצאים במהלכו במסגרת צבאית ומתגוררים בבסיס צה"ל בה"ד 6. בקורס לומדים כעת 30 חיילים, כולל 10 החרדים, ובקרוב הוא יפוצל לשתי קבוצות בנות כ-15 חיילים כל אחד, שאחת מהן תכלול את כל החיילים החרדים.

 

צה"ל והתמ"ת דאגו להם לליווי של רב צבאי שגם מעביר להם שיעורים מדי יום. כדי להתחשב ברגשותיהם דאגו שאת הקורס יעביר מדריך ממין זכר - אף שנבון וסגניתה מסייעות לו ומעבירות חלק מהחומר.

 

"מדובר בחיילים עם יכולות לימודיות טובות", אומרת נבון, "עם זאת, היינו צריכים להתאים את המיונים ואת הלימודים לצרכי התלמידים, כיוון שהם באים מרקע שאינו כולל לימודים חילוניים. בחנו רק את היכולות שלהם, ולא את הידע, כי אם היינו בודקים ידע הם לא היו מתקבלים. בחשמלאות נדרשת מתמטיקה ברמה של שלוש יחידות, והם צריכים ללמוד את המתמטיקה בעצמם. למרות זאת, הם נחושים לעמוד במשימה. המוטיבציה והמשמעת שלהם מרשימים: בזמן שהם מתפללים ולומדים אצל הרב התלמידים האחרים עושים שיעורי בית, אז הם ביקשו לעשות את שיעורי הבית מאוחר יותר".

 

מה המוטיבציה שלהם? מה הניע אותם להתגייס, ומה מניע אותם ללמוד?

 

"הם מבינים שהם חייבים לקיים את עצמם ולהתפרנס, ומלבד זאת - הם רוצים להשתלב. עשינו שיחת היכרות, שבה אחד מהם אמר: "אנחנו רוצים להתערות", וחייל אחר אמר: "אני רוצה להיות חלק מהחברה הישראלית". זה נועז מבחינתו". נבון מציינת שהחיילים גם אינם מגלים מבוכה רבה בנוכחותה ובנוכחות המדריכה השנייה. לדבריה, "הם מרימים את העיניים ושואלים שאלות בחופשיות".

 

כיצד הסביבה שלהם מתייחסת להחלטה שלהם, להתגייס ולהתפרנס?

 

"משיחות עם הרב שלהם עולה שהיחס מהסביבה די שלילי. הם חיים בחברה שמרנית, ולמרות בעיות הפרנסה הקשות יש עליהם לחץ ללכת ללמוד בכולל".

 

משרד התמ"ת מעביר מדי שנה במרכז להכשרה מקצועית בחולון הכשרות למאות חיילים אחרי טירונות, רובם מרקע של מצוקה חברתית, במטרה לאפשר לצה"ל לשבץ אותם במקצועות הנלמדים ולאפשר להם להשתמש בהם אחר כך, בחייהם האזרחיים. הקורסים נמשכים 4 חודשים, על חשבון הפז"ם של החיילים. הקורס שבו לומדים החיילים הללו הוא אחד מ-15 קורסים שנפתחו לאחרונה באופנה, תפירה, שרברבות, ריצוף, חשמל למכשירים ביתיים, נגרות, תחזוקת מבנים ועוד.

 

רק 30% מהגברים החרדים עובדים

הטענה הנפוצה שכל הגברים החרדים אינם עובדים היא הכללה והגזמה, אך מחקרים שנערכו בעבר מראים כי שיעור ההשתתפות בכוח העבודה של גברים חרדים הוא נמוך ביותר. לפי נתוני התמ"ת, רק 30.6% מהגברים החרדים בשנת 2007 עבדו או חיפשו עבודה - פחות מהגברים בכל חברה אחרת בעולם. עם זאת, מנתונים שנאספו על ידי התאחדות התעשיינים וגופים נוספים עולה כי שיעור השתתפותם בעבודה נמצא בשנים האחרונות בעלייה חדה של יותר מ-10%, וייתכן שהמצב היום טוב בהרבה מבזמן פרסום הנתונים.

 

מרבית המשפחות החרדיות מתפרנסות משכרן של הנשים - כאשר הטיפול בילדים מוטל על הסבתות והאחיות הבוגרות - מקצבאות ומתרומות של חרדים עשירים מישראל ומחו"ל. ממוצע השכר של החרדים העובדים - גברים ונשים - עומד על פחות מ-5,000 שקלים בחודש, בדומה לשכרן של הנשים החרדיות. כאשר לוקחים בחשבון את העובדה שלמשפחה חרדית יש בממוצע כשבעה ילדים, אין פלא שמדובר באוכלוסייה הענייה במדינה, שגם מורידה את רמת החיים במדינה כולה.

 

הממשלה משקיעה בשנים האחרונות מאמצים לא מעטים בעידוד גיוס חרדים לשוק העבודה. בין השאר, מסייעת הממשלה ליזמים שמקימים חברות בערים החרדיות ומעניקה קורסים ממוקדים של הכשרה מקצועית לגברים ונשים חרדיות.  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
על התורה ועל העבודה: חיילים חרדים בקורס הכשרה של התמ"ת
מומלצים