שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  הישג: מדענים גרמו לחולדות משותקות ללכת
  באמצעות טיפול משולב - שכלל תרופות, זרמים חשמליים ואימון מתמשך על הליכון - הצליחו חולדות שסבלו מפגיעה בעמוד השדרה ללכת כאשר עמוד השדרה מעביר את השדרים לגפיים, מבלי שיהיה צורך לקבלם מהמוח

  הישג נדיר למדענים העובדים עם חולדות הסובלות מפגיעות בעמוד השדרה. טיפול משולב - שכלל תרופות, זרמים חשמליים ואימון מתמשך - גרם לחולדות לחזור ללכת, כשעמוד השדרה מפעיל את הגפיים מבלי לקבל הוראה לכך מהמוח.

   

  ynet מדע: לקריאה בכל כתבות הערוץ על ציר זמן   

   

  "מה שמרגש בהישג הזה, שהמדענים גרמו לראשונה לחולדות ללכת מבלי שהמוח העביר שדר לגפיים", אמרה סוזן האולי, סמנכ"לית קרן המחקר "ריב" שתמכה במדענים. "החולדות הצליחו לצעוד על הליכון ולשאת את משקל גופן - זהו הישג יוצא דופן".

   

  החולדות במחקר, שסבלו כאמור מפגיעה בעמוד השדרה, הונחו באמצעות רתמה על הליכון קטן. המדענים הזריקו להן תרופה בשם קוויפאזין (quipazine)

  המגבירה את המוליכות החשמלית של עמוד השדרה. לאחר מכן העבירו המדענים זרם חשמלי לחלל האפידורלי, המקיף את תעלת העצבים של חוט השידרה.

   

  קישור למאמר

   

  השילוב בין התרופה לזרם החשמלי גרם לעמוד השדרה להתחיל להעביר הוראות הפעלה לגפיים, והחולדות החלו ללכת. כעבור מספר שבועות של תרגול על ההליכון, הצליחו החולדות לייצב את גופן, להניע אותו קדימה, הצידה ואחורה וכל זאת מבלי שהמוח העביר שדרים לעמוד השדרה.

   

  "המחקר מראה שלחלק התחתון של עמוד השדרה יש יכולת ליצור מעגל חשמלי מספק להעברת שדרים אל הגפיים וחזרה", אמר החוקר רג'י אדגרטון. אם תוכיח את עצמה השיטה במספיק מחקרים, ניתן יהיה בעתיד לעבור לשלב הבא ולנסות ליישמה על בני אדם המשותקים כתוצאה מפגיעה בעמוד השדרה.  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים