שתף קטע נבחר

נסגר תיק החקירה נגד השר ישראל כץ

אחרי חקירה של כשנתיים החליט היועמ"ש כי מחסור בראיות לא יאפשר להעמיד לדין את השר כץ בגין מרמה והפרת אמונים במשרד החקלאות, אך ציין כי התנהלותו היתה לא ראויה. ייתכן שיוגש כתב אישום נגד בכירים לשעבר במשרד

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, החליט היום (ד') לסגור את תיק החקירה נגד השר ישראל כץ בשל חוסר ראיות מספיקות. כץ נחקר בחשד בנוגע למינויים פוליטיים ולמעורבות בפעולות פסולות אחרות במשרד החקלאות ובגופים הקשורים עמו בעת שכיהן כשר החקלאות בין השנים 2003-2005. למרות סגירת התיק ציין מזוז כי התנהלותו של כץ כללה גם פעולות לא ראויות. את כץ ייצגו עורכי הדין יעקב וינרוט וגרשון גונטובניק.

 

יחד עם זאת, נמצאה בחומר הראיות תשתית ראייתית לכאורה נגד מעורבים אחרים בפרשות שנחקרו, ובהם: מיכאל אילון, אשר שימש בתקופה זו כיועצו הבכיר של כץ ומנכ"ל מועצת הצמחים, ונגד מרדכי הלפרין, מנהל מועצת הלול באותה תקופה. לשניים נשלחו הודעות על-ידי פרקליטות מחוז מרכז לפיהן נשקלת הגשת כתב אישום נגדם והזמנה לשימוע.

 

בעקבות דו"ח מבקר המדינה ממאי 2005 אשר כלל ממצאים שהעלו חשדות למעורבותו של השר כץ ושל גורמים נוספים במינויים פוליטיים ובפעילות פסולות אחרות במשרד החקלאות ובגופים הקשורים אליו, הורה מזוז על פתיחת חקירה פלילית נגד כץ. עיקרי החשדות עסקו בחשד למעורבות כץ במינוי עובדים עונתיים בעלי זיקה פוליטית ברשות לפיתוח חקלאי, ובמינוי מקורבים לתפקידים בכירים במועצת החלב, תוך דחיקת רגליהם של מי שכיהנו בתפקידים אלה קודם.

 

בנוסף נבדק חשד שכץ היה מעורב בביצוע סקר פוליטי בקרב חברי מרכז הליכוד על-ידי עובדים במועצת הלול, ושהשפיע על עובד המשרד לוותר על זכייתו במכרז כדי לאפשר את מינויו של המתמודד שזכה במקום השני. עוד נבדקו חשדות למעורבותו בפעולות של הסתרת מידע מהוועדה לבדיקת מינויים על הליכי אישור מינויו של אילון כמנכ"ל מועצת הצמחים.

 

מזוז: כץ התנהל באופו לא ראוי

לאחר חקירה ממושכת שערכה היחידה הארצית לחקירות הונאה, במסגרתה נחקרו עשרות מעורבים ונתפסו מסמכים רבים, העבירה המשטרה לפרקליטות ב-2007 את חומר החקירה.

כעת, לאחר שחומר החקירה נבחן באופן יסודי בפרקליטות מחוז מרכז, החליט מזוז, על דעתו של פרקליט המדינה משה לדור, לקבל את המלצת פרקליטת המחוז, לפיה יש לסגור את התיק בשל חוסר ראיות.

 

הקושי שהתעורר בפרשה זו לא היה בביסוס הראייתי של עצם המעורבות במינויים אלא ביכולת להכריע מה היו השיקולים שהנחו את כץ בפעולותיו, והאם יש בנסיבות אלו יכולת משפטית לבסס עבירה פלילית של מרמה והפרת אמונים.

 

לבסוף כתב מזוז בהחלטתו, כי אין ספק שהתנהלותו של השר כץ בתפקידו כשר החקלאות וכממונה על המועצות החקלאיות והגופים הקשורים במשרד החקלאות במסגרת הפרשות שנחקרו, "כללה גם פעולות לא ראויות ולא תקינות במעשה ובמחדל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר כץ. התנהלות לקויה
צילום: ניב קלדרון
מומלצים