שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עוד סיבה להתחסן לשפעת: מונעת התקפי-לב

  מתלבטים אם להתחסן לשפעת העונתית? הנה עוד סיבה טובה לרוץ לקופת-החולים: חוקרים בריטיים מצאו כי שפעת החורף גורמת לעלייה של עד 50% בשיעור התקפי הלב. הבשורה: אלה שהתחסנו כנגד השפעת היו מוגנים גם בפני התקפי-לב

  חיסוני השפעת הגיעו השבוע לישראל והנה עוד סיבה להתחסן: שפעת עלולה לגרום להתקף לב. חוקרים בבריטניה מצאו כי במהלך תקופת החורף עלולה השפעת לגרום לעלייה בשיעור התקפי הלב של 35 עד 50 אחוזים. מנגד מדווחים החוקרים כי החיסון לשפעת מונע לא רק תחלואה בשפעת, אלא גם התקפי לב. על הממצאים מדווח כתב העת Lancet Infectious Diseases.

   

  החוקרים מה- University College בלונדון סקרו 39 מחקרים שנערכו בין השנים 1932 עד 2008 ושבדקו את הקשר בין שפעת לבין תמותה ממחלות לב. כל המחקרים הראו עלייה במספר מקרי המוות בעתות בהן שיעור התחלואה בשפעת היה גבוה.

   

  צוות החוקרים מצא כי שיעור התמותה ממחלות לב כתוצאה ממחלת השפעת נעו בין 35 ל-50 אחוזים. ארבעה מחקרים הראו כי אלה שחוסנו נגד נגיפי השפעת היו בסיכון נמוך מאוד ללקות בהתקף לב.

   

  שפעת-התקף לב: קשר של שנים

  הקשר בין התקפי לב לבין תחלואה בשפעת היה ידוע כבר שנים ארוכות. אחד ההסברים לכך הוא הסיבוך השכיח של שפעת - דלקת ריאות המגביר ככל הנראה גם את המעמסה על שריר הלב. אולם השערה נוספת היא שההדבקה בשפעת גורמת לתהליך דלקתי בכלי הדם הגורמת להצטברות רבדי שומן החוסמים עורקים. אם רובד שומני כזה מגיע לעורק המוביל אל הלב, הוא יגרום להתקף לב.

   

  מחקרים רבים בחנו את השאלה מדוע גורמת השפעת להתקפי לב, אולם אין עדיין בידי מדע הרפואה תשובות מוחלטות. מה שכן ידוע כאמור, הוא שהשפעת מגבירה את הסיכון להתקף לב. המחקר החדש המסכם מחקרים של השנים האחרונות מספק נדבך נוסף למסקנה הברורה שהחיסון עשוי להציל חיים.

   

  ואצלנו קופות החולים החלו במבצע חיסונים נגד שפעת החורף. מבוטחים בקבוצות סיכון יוזמנו טלפונית להתחסן. חלק מהמבוטחים קיבלו לביתם גלויות המזמינות אותם להתחסן. החיסונים ינתנו ללא תשלום באמצעות פנייה לקופת החולים הקרובה אליכם. החיסון ניתן מגיל חצי שנה ואילך.

   

  משרד הבריאות ממליץ לחסן בשפעת תינוקות וילדים מגיל חצי שנה ועד חמש, מבוגרים מעל גיל 50, נשים הרות, חולים במחלות כרוניות, צוותי רפואה וכל מי שבא במגע קרוב עם החולים בקבוצות הסיכון. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  התקף-לב. החיסון יצמצם מספרים
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים