שתף קטע נבחר

מועצת הביטחון בניהול אובמה: נצמצם את הגרעין

יממה אחרי נאומו הדרמטי לפני העצרת הכללית של האו"ם, התכנסה מועצת הביטחון לדיון מיוחד בניהולו של הנשיא אובמה. חברות המועצה קיבלו פה אחד את הצעת ההחלטה האמריקנית, "לפעול במטרה למנוע את הפצת הנשק הגרעיני". זו הפעם הראשונה שנשיא אמריקני מנהל את הכינוס, מאז הוקמה ב-1946

מועצת הביטחון של האו"ם אישרה הערב (יום ה') הצעת החלטה היסטורית הקוראת לצמצום ארסנל הגרעין ברחבי העולם. את הישיבה ניהל נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, שקרא למדינות החברות לצמצם את מאגרי הגרעיני שברשותן. זו הפעם הראשונה שנשיא אמריקני מנהל את הכינוס, מאז הוקמה המועצה ב-1946. 

 

מנהיגי 15 המדינות החברות במועצת הביטחון, התכנסו בשולי כינוס העצרת הכללית השנתית של האו"ם בניו-יורק, כדי להביע עמדה נחרצת בסוגיית הגרעין. לראשונה, נערכה ישיבה בנושא זה ברמת המנהיגים הבכירים. 

 

חברות המועצה אימצו פה-אחד הצעת ההחלטה, שגיבש הממשל האמריקני, המכירה בצורך "לפעול במטרה למנוע את הפצת הנשק הגרעיני". בצעד יוצא דופן, אימצו גם רוסיה, סין וכמה מדינות מתפתחות נוספות  את ההצעה האמריקנית – ובכך העניקו לה משנה תוקף וגיבוי בינלאומי.

 

ההחלטה: איסור על ניסויים והפסקת ייצור

החלטה שאושרה הערב קוראת להגביר את המאמצים למניעת הפצה של נשק גרעינית, ולקדם התפרקות של מדינות מגרעין "כדי לצמצם את סכנת הזליגה לארגוני טרור". המהלך האמריקני כולל בין היתר התחייבת להפחתת ארסנל הגרעין, איסור על קיום ניסויים גרעיניים והסכם להפסקת ייצור החומרים הבקיעים המשמשים להרכבת פצצה גרעינית.


אובמה במועצת הביטחון, הערב (צילום: AFP)

 

המרכיב השני ביוזמה האמריקנית מתייחס למניעת התחמשות מצד מדינות שטרם מחזיקות בנשק גרעיני - ובעיקר צפון קוריאה ואיראן. הצעד כולל ניסיון ליצור שיתוף פעולה בינלאומי שיאפשר ניצול של אנרגיה גרעינית לצרכי שלום, והקמת "בנק תדלוק" בינלאומי, שימנע זליגה של גרעין לארגוני פשיעה וטרור.

 

"הסכמים צריך לכבד"

"ההחלטה ההיסטורית שאומצה הערב מעלה על נס את מחויבותנו לעולם נקי מנשק גרעיני", אמר אובמה מיד עם אישור ההחלטה, והוסיף: "ההחלטה מספקת מסגרת לפעולה משותפת לצמצום סכנת הגרעין, בעוד אנו חותרים למטרה זו". לדבריו, המאמצים הבינלאומיים נועדו "לאטום את כל הרכיבים הפגיעים תוך ארבע שנים".

 

אובמה הבהיר כי ההחלטה אינה מכוונת למדינה כזו או אחרת, אלא מספקת עמדה כללית שכל מדינה צריכה לציית לה. "אין פה ניסיון לבדל מדינה כזו או אחרת. החוק הבינלאומי אינו הבטחה ריקה מתוכן - הסכמים צריך לכבד", אמר. הוא חתם את הישיבה בקריאה נחרצת: "נעזוב את הישיבה בנחישות חדשה".


עולה לדוכן הנואמים, אובמה (צילום: AFP) 

 

הנשיא האמריקני מבקש לנצל את העובדה שארצו מכהנת כנשיאה התורנית של המועצה בחודש ספטמבר, כדי להוביל את נושא צמצום ארסנל הגרעין העולמי. אתמול נפגש אובמה עם מקבילו הרוסי דימיטרי מדבדב, והשניים העריכו כי ניתן יהיה לגבש הסכם ראשוני בין שתי המדינות עד סוף השנה. 

 

ומי לא הגיע? קדאפי

בישיבה באו"ם השתתפו בין היתר מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, וראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, מחמוד אל-ברדאעי. כל צמרת הממשל האמריקני - לרבות מזכירת המדינה הילרי קלינטון, היועץ לביטחון לאומי ג'ים ג'ונס וראש מטה הבית הלבן רם עמנואל - הגיעו כדי לתמוך. מי שלא הגיע לדיון במועצת הביטחון הוא שליט לוב, מועמר קדאפי, שנשא אתמול נאום ארוך עד אימה בפני העצרת הכללית. קדאפי נעדר מהישיבה, למרות שהבטיח לקחת בה חלק.

 

אתמול נאם אובמה לפני העצרת הכללית של האו"ם,

ואמר כי הגיעה העת לשינוי עולמי. בנאום דרמטי, במהלכו זכה למחיאות כפיים סוערות, הוא דיבר ארוכות על הצורך בשלום בין ישראל לשכנותיה. "אנחנו קוראים לפלסטינים להפסיק את ההסתה נגד ישראל ואנחנו ממשיכים להדגיש שארה"ב לא תקבל את הלגיטימיות של המשך ההתנחלויות של ישראל".

 

נשיא ארצות הברית קבע כי צריך לעצור את התפשטות הנשק הגרעיני בעולם: "ממשלות צפון קוריאה ואיראן - אנו מכבדים את זכויותיהם, אני מחוייב לדיפלומטיה שפותחת דרך לשגשוג אם מדינות אלה יעמדו במחויבויותיהם. אך אם יבחרו לשים את הנשק הגרעיני לפני היציבות העולמית והאזורית, אם הם ישימו אותו לפני הפירוז הגרעיני - הם יצטרכו לשאת בתוצאות. עלינו להתעקש שהעתיד לא יהיה שייך לפחד". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא אובמה. ניהל את הישיבה
צילום: AP
מומלצים