שתף קטע נבחר

בר און: אתמול רצו לקצץ לביטחון, עכשיו מוסיפים?

שר האוצר לשעבר כועס על הקיצוץ הרוחבי שמתכנן מחליפו. לדבריו: "במשך שלוש שנים לא נגענו בחינוך וברווחה. הם פועלים מתוך היסטריה. האם לא כדאי לחכות ולראות אם הגירעון לא יהיה כל כך גדול לפני שמקצצים?"

שר האוצר הקודם, רוני בר און, מתקשה להבין את ההיגיון שמאחורי הקיצוץ הרוחבי שמציע לממשלה שר האוצר הנוכחי, יובל שטייניץ, ובעיקר את מה שעומד מאחוריו - הגדלת תקציב הביטחון. כך עולה מדברים שאמר בר און ל-ynet הבוקר (ג') בעקבות ההודעה על הקיצוץ.

 

 

לדברי בר-און: "אני פשוט לא מצליח להבין את האנשים הללו. רק לפני חודשיים וחצי שטייניץ אמר שצריך לקצץ מתקציב הביטחון 2.5 מיליארד שקל. עכשיו פתאום מוסיפים להם? זה נותן תחושה שזה לא תקציב עם היגיון כלכלי אלא תקציב פוליטי שנועד לרצות את אהוד ברק".

 

יש התפתחויות מדאיגות בחזית האיראנית. האם לא דרושה תוספת תקציב כדי להתמודד אתם?

 

"אין ספק שלצה"ל יש צרכים חיוניים שהוא צריך להתמודד אתם, אבל יש לו גם מקורות תקציביים שבהם ניתן לקצץ. גם לפני שלושה חודשים היו למדינת ישראל צרכים ביטחוניים. ומי שאמר אז שצריך לקצץ רוצה עכשיו להוסיף. מה קרה פתאום?"

 

"אמרתי שלא ניתן לגבש תקציב לשנתיים"

גם בלא קשר לדעתו על השאלה אם יש צורך בהגדלת תקציב הביטחון, בר-און אינו חושב שהקיצוץ הרוחבי הוא מחוייב המציאות, ושופך מים צוננים על הדרך שבו הממשלה מנסה להוציא אותו לפועל. לדבריו לדבריו: "בלי קשר לשאלה אם באמת צריך את ההוצאות הפתאומיות, ואני בספק בכך, אני לא מבין מה ההיסטריה לרוץ ולקצץ, וודאי לבצע קיצוץ בכל המשרדים בלי לפסוח על אף אחד. האם לא כדאי לחכות ולראות אם יש מקור תקציבי אחר"?

 

"אנחנו בתקופה שכל נתוני המאקרו-כלכלה משתנים נורא מהר, ואי אפשר לדעת מה יהיה מחר. אמרתי מראש שלא ניתן לגבש תקציב לשנתיים. אבל הם היו בפאניקה, ועכשיו הם ממהרים לשנות אותו. כשהתחיל המשבר הייתה תחושה אפוקליפטית, שפוליטיקאים שונים, ואנשים כמו שרגא ברוש ועופר עיני, ליבו אותה. חשבו שהולך להיות גירעון מטורף של עשרות מיליארדים מגביית מסים. בסוף התברר שלא כצעקתה, שהמשבר לא פגע בישראל בצורה קשה. האם לא כדאי לחכות עוד קצת ולראות אם הגירעון בגביית המסים לא יהיה כל-כך גדול כמו שחשבו ושיהיה מאיפה לקחת, לפני שמקצצים?"

 

אבל לגופו של עניין, ההתעקשות של הממשלה לשמור על מסגרת התקציב ועל תוכניות הורדת המסים, ולהמשיך לקצץ, אפיינה גם את הממשלה שלכם.

 

"אנחנו הצלחנו במשך שלוש שנים לשמור על מסגרת התקציב, ולא נגענו אפילו פעם אחת בחינוך, בבריאות וברווחה. נכון, קיצצנו, אבל לא על חשבון דברים חברתיים. הממשלה הנוכחית 'מוכרת' את הקיצוץ הזה כאילו שהוא תקדים היסטורי עולמי, כשבעצם הדבר היחיד שחדש כאן זה שהם מקצצים בהוצאות החברתיות החיוניות ומגדילים את תקציב הביטחון".  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוני בר-און: לא מבין את הממשלה הנוכחית
צילום: דודי ועקנין
מומלצים