שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  תכנית חדשה שיפרה מצבם של חולי אי ספיקת לב
  חולי אי ספיקת לב - המחלה המובילה באשפוזים מעל גיל 65 בישראל - זכו למעקב צמוד במרפאות ייעודיות של שירותי בריאות כללית, והפחיתו במספר ימי האשפוז, אשפוז חוזר, וביקורים במיון. בימים אלו מורחבת התוכנית והיא תכלול 57 אלף חולי אי ספיקת לב ב"כללית"
  חולי אי ספיקת לב בדרגה החמורה ביותר, שטופלו במרפאות ייעודיות של שירותי בריאות כללית, הפחיתו בשליש את האשפוזים החוזרים ובמחצית את ימי האשפוז, זאת בזכות מעקב צמוד במרפאה. כך לפי נתונים המתפרסמים לרגל יום בריאות הלב העולמי שיצויין השבוע בישראל ובעולם. 

   

  במסגרת התוכנית טופלו כ-500 חולי אי ספיקת לב בדרגה הקשה ביותר במרפאות קרדיולוגיות ייעודיות במשך שנה. לגבי חולים אלו נמצאה ירידה של 50% במספר ימי האשפוז, בהשוואה לשנתיים שקדמו להפעלת התוכנית. בנוסף נרשמה ירידה של 37% באשפוזים החוזרים וירידה של 12% במספר הביקורים במיון.

   

  קבוצת חולים אחרת, שדרגת ספיקת הלב שלה היתה חמורה פחות, טופלה על ידי אחיות במרפאה. בקרב קבוצה זו נרשמה ירידה של 30% במספר האישפוזים החוזרים, ירידה של 15% במספר ימי האשפוז ושל 8% במספר הביקורים במיון, בהשוואה לשנתיים שקדמו לטיפול.

   

  "המטרה - לפקס את החולים"

  "מהנתונים עולה כי בשנתיים טרם ההתערבות קיימת עלייה עקבית בצריכת שירותי רפואה, ואילו מרגע שהחולים נכנסו לתוכנית מעקב וטיפול נרשם היפוך ברור ומובהק של מגמה זו ושל מגמת ההחמרה של המחלה", אמר ד"ר רן בליצר, מנהל מחלקת תכנון מדיניות בריאות בכללית, מעורכי התוכנית.

   

  ד"ר תמיר בנטל, מנהל מכון לב במחוז השרון של שירותי בריאות כללית, טיפל בחלק מהחולים שהשתתפו בתוכנית. לדבריו, "המטרה היתה לשים את החולים האלו בפוקוס. אלו חולים שלא תמיד באו מספיק לרופא, לא טיפלו והזניחו עד שהיתה קטסטרופה. הכוונה היתה בתוכנית הזו לתפוס אותם בשלב יותר מוקדם, שלא יפלו בין הכיסאות ולמנוע הידרדרות במצב שלהם".

    

  במסגרת התוכנית קיבלו החולים ובני משפחותיהם הסבר על המחלה, והחולים קיבלו הדרכה באשר לנטילת התרופות ולבדיקות המעקב שעליהם לבצע. מטרת התוכנית היתה לשפר את היכולת התפקודית של החולים, להגביר את ההיענות שלהם לטיפול, להפחית גורמי סיכון לסיבוכים ולהוביל לעלייה באיכות החיים שלהם

    

  בימים אלו מורחבת התוכנית והיא תכלול 57 אלף חולי אי ספיקת לב ב"כללית". אלה יטופלו על ידי אחות ייעודית לנושא הקרדיולוגי במרפאה שלהם. 

   

  אי ספיקת לב הוא כל מצב שבו הלב לא מספק דם לגוף או לא מפנה דם מהריאות. "היא מתבטאת בעייפות, חולשה, קוצר נשימה ואישפוזים בשל בצקות בריאות", מסביר ד"ר  בנטל. החולים מטופלים על ידי צנתור או בניתוח או בטיפול תרופתי. אי ספיקת לב נחשבת לסיבת האשפוז המובילה מעל גיל 65, כאשר 30% עד 40% מהסובלים מהמחלה מתאשפזים בבתי חולים מדי שנה. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים