שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  האם תקחי לך את הגבר הזה להיות לך יזיז?
  האם תבטיחי שלא להיות נאמנה לו ולא לקנא לו? האם תבטיחי שלא להיקשר אליו ולדעת שכל שיחה שלכם עלולה להיות השיחה האחרונה כי הוא ימצא מישהי רצינית? על סכנות מוסד היזיזות
  האם תקחי לך את הגבר הזה כיזיז? האם תבטיחי לו שלא להתעניין בשלומו, בבריאותו, בעיסוקיו, במשפחתו? האם תבטיחי לו שלא לשתף אותו ברגשותייך ובחוויותייך? האם תבטיחי שלא להיות נאמנה לו ולא לקנא לו? האם תבטיחי שלא להיקשר אליו, תבטיחי לדעת שכל שיחה שלכם עלולה להיות השיחה האחרונה כי הוא ימצא מישהי רצינית, או רחמנא ליצלן, אולי את תמצאי? האם תבטיחי שלא תישארי לישון?

   

  הטור של כרמל גרוסמן "מכל מלמדיי השכלתי ומכל מחזריי גמרתי" מתאר באופן מקסים את הקלות הבלתי נסבלת של מוסד היזיזות, אבל הסדקים בתיאוריה לא קשים לאיתור. נדמה שמישהי צריכה לשים את האמת על השולחן: כניסה למערכת יחסים יזיזותית הינה החלטה מושכלת שחייבת להילקח תוך מודעות מלאה לכל הסיכונים הכרוכים בכך. מה שנקרא, עוד סקס אחד כזה ואבדנו.

   

  אנחנו מכירים כבר כמעט חודשיים. בחודש הראשון פלירטטנו וירטואלית. ביום שנפגשנו שכבנו בפעם הראשונה. אחרי שבוע כבר התפרסמו קורותינו בערוץ זה ("לכל בחורה היה זאב בחיים"). אחרי שבוע נוסף בכיתי מולו בפעם הראשונה. אחרי עוד שבועיים היה הריב הראשון הרציני שלנו. זה מצחיק, נשמע כאילו אני מתארת בן זוג. והוא לא. הוא ממש לא. הוא מה שקרוי במחוזותינו "היזיז". אני כבר ילדה גדולה, ומטבע הדברים, היו לי סטוצים פה ושם, אבל רק באחרונה הרשיתי לעצמי להשתעשע ברעיון של מערכת יחסים יזיזותית. כשכל הקשר הזה ביני לבינו רק התחיל, חשבתי שאני אמיצה, שזה עובר לידי. אבל הנה, הגעתי לרגע האמת, שבו אני תוהה ביני לבין עצמי, אם אני באמת יכולה לנהל מערכת יחסים יזיזותית.

   

  היזיזות ה"קלאסית" והיזיזות "המשודרגת"

  עוד בטרם המבחנים שאת צריכה להעביר את עצמך בהחלטה אם להיכנס לקשר יזיזותי, חשוב להבהיר שישנם שני סוגים של יזיזות – היזיזות ה"קלאסית" והיזיזות "המשודרגת" (ותודה לידידי היקר אלף, שחידד את הנקודה הזו בפניי). היזיזות הקלאסית היא מערכת יחסים מבוססת סקס ב-ל-ב-ד. בין הצדדים המעורבים אין דבר וחצי דבר פרט למשיכה וזמן פנוי. אני לא מכירה הרבה בחורות שמנהלות כאלה קשרים, אבל מי שכן, אשריה, באמת. לעומת היזיזות הקלאסית נמצאת היזיזות המשודרגת, או כפי שמכנה אותה אלף "יזיזות+שיחות". יזיזות משודרגת זה עולם אחר לגמרי. מדובר בשני אנשים שנמשכים זה לזה מינית, אבל גם במידה רבה מנטלית. לכן, חוץ מסקס משובח יש גם שיחות, הומור ועניין, המהדרין אף צופים יחד בטלוויזיה.  

   

  לי, ואני מניחה שגם לרוב הבחורות שמתחזקות קשר יזיזותי, קל הרבה יותר להתחבר לסוג יזיזות שכזה. ראשית, מאחר שאצלנו, אולי יותר מאצל גברים, האזור המיני ביותר בגוף נמצא דווקא בין האוזניים, ושנית, במידה מסוימת, סוג קשר כזה מפחית מעט מייסורי המצפון הגלומים בקיום סקס ללא מחויבות. היזיז המשודרג הוא מונח בעייתי מעצם טיבו וטבעו. מדובר במוטציה דו-ראשית של ידיד וזין. מכיוון שכך, ומטבע הדברים, קשה לפעמים לאמוד את המינונים הרצויים של כל אחד מן הרכיבים. האם עכשיו הוא בכובעו כידיד? או כזין? ועכשיו?

   

  כעת, משהבנו את ההבדלים המהותיים, הרי שעל מנת לשקול ולהבין באופן מושכל את הכניסה למערכת יחסים יזיזותית משודרגת, יש להבין מראש את היתרונות והחסרונות הטמונים בחובּה. היתרונות ברורים: סקס מדהים (זה המקום להודות לו מקרב לב?) ועניין אינטלקטואלי. אני מכירה הרבה זוגות שיש להם פחות. לצד היתרונות, שלושת החסרונות המרכזיים, שהובהרו לי כבר בהתחלה, כדלקמן:

   

  1. היזיז המשודרג לא מתכרבל

  את לא נשארת לישון. פשוט לא. קחי מונית. גם אם היה לילה מדהים, גם אם נפתחתם ודיברתם על דברים אישיים (או שזה אולי היית רק את בעצם?) - קחי מונית. גם אם היה סקס מעולה, וגם אם יש בחוץ כפור אימים והשעה שלוש בלילה - קחי מונית. אני מודה, כשיצאתי מביתו לפנות בוקר משהו מוזר צבט בפנים, אבל אוקיי. בזה אני יכולה לעמוד. ממילא אני אוהבת להתעורר רק בבית שלי, לשמוע "החלונות הגבוהים" עם השמפו שלי, הקפה שלי והראי שלי.

   

  2. התאהבות ביזיז המשודרג

  סיכון משמעותי שעלול לחבל ביזיזות המשודרגת הוא שאחד הצדדים יתאהב, ואילו מושא האהבה ירצה להישאר בקשר יזיזותי גרידא. במצב דברים כזה, המאוהב יסכים להישאר בקשר מיני ולא מחייב עם מושא אהבתו, אך ורק כדי לקחת עוד שאיפה ממנו, עוד שלוק, עוד ביס. כשמושא האהבה ימצא קשר רציני, המציאות תטפח על פני המאוהב וליבו יישבר לרסיסי רסיסים.

   

  אז נכון, רציתי לבוא אליו הביתה, לראות את התמונות שבחר לתלות על הקיר ואת המצעים (המדהימים) שבחר לשים על המיטה. נכון, אני מסוקרנת ממנו וככל שאני מכירה אותו יותר, זה הולך וגובר, אבל, באמת ובתמים, בכל הכנות ובהן צדק, אני לא מאוהבת. אני יודעת שהוא, וגברים מסוגו, אינם בשבילי לטווח הארוך. לא תודה. העם היהודי כבר סבל מספיק. לא לחינם אני בטיפול כבר שלוש שנים. אני יודעת שהוא מחפש אהבה, ואין דבר שיותר ישמח אותי אם תהיה לו כזו. זה ייתן לי תקווה. הידיעה הוודאית הזו, שאין סיכוי שנהיה ביחד לעולם, כי אני לא ארצה, והוא בטח שלא ירצה, כפי שהבהיר לי שוב ושוב, שומרת עליי שלא לפתח ציפיות ביחס אליו. לא מאוהבת. נקודה.

   

  3. הפיכת היזיז המשודרג לתחליף אינטימיות

  הסיכון העיקרי, כפי שאני רואה את הדברים, ביזיזות המשודרגת, הוא שהיא עלולה להוות תחליף זול ועלוב, חיקוי לאינטימיות זוגית. מהר מאוד את עלולה למצוא את עצמך מחפשת רגש ואמפתיה במקום שהחוקים הברורים שלו הם שרגש ואמפתיה הינם מחוץ לתחום. זה כמובן יכול לקרות גם לגבר, אבל משהו בי אומר לי שהסטטיסטיקה תוכיח שלאשה זה יקרה ברוב המקרים. 

   

  והנה, אני, שדילגתי בקלילות מעל כל המשוכות לעיל, פה אני נופלת. הוא היה תחליף זול כשסיפרתי לו, בעיניים דומעות, על היום הקשה שהיה לי בעבודה, או כשמצאתי את עצמי בסוף היום משאירה את הפייסבוק פתוח, בתקווה שהוא יתחבר ויאחל לי "שינה נעימה עד מאוד". הוא היה תחליף זול כשגררתי אותו, יום לפני שקיבלתי מחזור, בטירופי ההורמונלי, לריב מלא אמוציות, ובדיעבד הבנתי שאני אפילו קצת מתגעגעת לריב פסיכי, טוב כזה, עם בן זוג. הדבר הכי נורא בכל הסיפור הוא, שאני תופסת ממנו ומעריכה אותו, מעריכה אותו ממש. זה עד כדי כך טראגי, שהדבר הראשון שאני הולכת לעשות בסוף כתיבת הטור הזה, ממש בעוד כמה שורות, הוא לשלוח לו אותו במייל, לשמוע את דעתו, הכנה באופן בלתי מתפשר, כמו שרק הוא יודע, על הכתיבה שלי.


   

  אז, אנא ממך, עוד לפני שמגיע החורף, ואת כבר חושבת על סידור נוח וחביב להעביר איתו את הקור שיש שם בחוץ, שאלי את עצמך, עם יד על הלב - האם תיקחי לך את הגבר הזה כיזיז? אולי את לא יכולה לעמוד בחום ופשוט כדאי לא להיכנס למטבח? אולי תמצאי את עצמך מבינה שלהיות בקשר אמיתי זה כבר הרבה יותר קל? ואולי בעצם לא.

   

  • מוקדש, ביזיזות רבה (ומשודרגת), למ'.

   

  האימייל של ג'סטין  פורסם לראשונה 02/10/2009 08:09

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים