שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

מומחים על הקלטת: גלעד נראה עייף ובמצוקה

מה אומרות התמונות הראשונות של גלעד שליט בשבי? האם אכל מספיק? האם הוא מפוחד? ומה פשר החיוך על שפתיו? פסיכולוג, רופא ומומחית לשפת גוף מסבירים

מעבר למילים ולהתרגשות, הקלטת שבה נראה גלעד שליט מדבר לפני מצלמה, מאפשרת הזדמנות ללמוד על מצבו בשבי. האם הוא מפוחד? מבוהל? נרגש? מה מסתירים הבגדים אותם הוא לובש? ynet שוחח עם כמה מומחים - פסיכולוג, רופא ומומחית לשפת גוף, בניסיון להבין טוב יותר את התמונות המצמררות.

 

ד"ר דני דרבי, פסיכולוג קליני, סבור כי שליט נראה עייף ועצוב. "הכל נראה מבוים. הדיבור הוא מכני, המבט שלו נראה לרגעים מאוד מפוחד, אבל בעיקר מאוד עצוב. הוא כמעט לא בקשר עין עם המצלמה או עם מי שעומד מולו. רוב הזמן הוא בכלל לא בקשר עין - זה יכול להעיד על עצב או על פחד מהאנשים שנמצאים איתו".

 

עוד הוסיף דרבי כי "הדיבור של שליט מונוטוני, מכאני ואינו ספונטני. ייתכן שזה מעיד דבר על מצבו הנפשי, אך בעיקר נראה קשור למגבלות הסיטואציה. גלעד נראה מפוחד, עייף ובעיקר מדוכא, עיניו נראות כבויות. גם שהוא מדבר על החוויה עם משפחתו והביקור שלהם בגולן, ניכר שהדבר לא מעלה בו רגש". לדבריו, "קשה להגיד אם הוא נראה צלול. הוא היה מנותק מהדברים, לא היה מחובר לרגש".

 

ירד במשקלו, אך לא סובל מרעב קיצוני

הפסיכולוג דרבי מזכיר כי "חווית שבי מתמשכת ובידוד הם חוויות קשות מאוד. אנשים שחוו תקופות כאלו תיארו קשיים רבים מבחינה פסיכולוגית שכוללים פחדים קיצוניים, מעברים חדים בין תקווה לייאוש, דיכאון ונסיגה פנימה. למרות החוויות הקשות שגלעד עובר, לא ניתן לדעת מה יהיו ההשלכות של העניין להמשך חייו".

 

הרופא ד"ר איתי גל סבור כי לא נראים סימנים מובהקים של רעב קיצוני, אף שניכר כי ירד במשקלו בהשוואה לתמונות לפני גיוסו ובעת שירותו הצבאי. תקריבים של המצלמה על כפות ידיו הראו כי גם מצב הציפורניים שלו תקין, ולפיכך ניתן להעריך בכלליות כי התזונה שניתנה לו בחודשים האחרונים היתה תקינה והוא אינו סובל מחוסר משמעותי בוויטמינים ומינרלים. עם זאת, אחת האפשרויות לירידה במשקלו ניתן לייחס למצב הנפשי הירוד בשבי. מצבי דיכאון מביאים לחוסר תיאבון עד לחסר תזונתי משמעותי.

 

עור פניו של גלעד נראה נקי ומגולח, ללא פצעים, ללא חתכים וללא סימני דימום. מדובר בסימנים חשובים המעידים לא רק על מצב תזונתי, אלא ממצאים המרמזים גם כי סביר שאינו סובל מזיהומים ושלא סבל מזיהומים שונים. מבט חטוף גם על קדמת רירית הפה ועיניו מראים שאין סימנים של חיוורון או צהבת, אשר יכולים לתת רמזים גסים על מצב כללי תקין של מערכות חיוניות שונות בגוף, כמו הכבד הטחול ומערכת העיכול.

 

תנועת הגוף עצבנית, הקול שבור

אורנה ורניק, מומחית לשפת הגוף, סבורה כי גלעד שליט מקריא בטון דקלרטיבי, במדים מגוהצים, הודעה שהוכתבה לו מראש. לשתי דקות אנו פוגשים מחוות גוף המעידות על מצבו של הדובר - מבוכה, מצוקה ואפילו חיוך אמיתי. מימיקה ואינטונציה הן שתי הנקודות החשובות והבולטות ביותר בקלטת.

 

פתיחת הקלטת נעשית בטון יציב ונמוך. לאחר מכן טון הדיבור הופך להיות מקוטע, רועד ונבוך. יש פנייה מכוונת לרגשות צופי הקלטת היוצרת אמפתיה למצבו. גלעד שליט נשמע באופן שוטף כאשר נדרש לספק מידע לגבי תאריכים וסימנים מזהים. ככל שנכנסים לעומק הקלטת בולט הרגש בדיבורו, הנעשה מקוטע ושבור, מה שמעיד על מצוקת לבו.

 

כאשר גלעד אומר "ליום שבו אשתחרר", גלעד לוקח נשימה עמוקה, מזכיר את משפחתו ושוב נשימה עמוקה. ניכרת שליטה ברגשותיו, מאמץ וקושי רגשי בעצם אזכור המשפחה. "אחזור הביתה בקרוב", הוא אומר כשחיוך מריר נסוך על שפתיו. כשהוא מוסר דרישת שלום למשפחתו, תנועת הגוף עצבנית, הקול שבור, וכמעט כל גופו משתתף בדרישת השלום הבלתי נשלטת שהוא משדר.

 

כיווץ בלתי רצוני של הגבה - עצבנות

ורניק קובעת כי כשגלעד מספר על צילום הטנק בבסיס, הוא עצמו מרים גבה לגבי הדרישה ששוביו דורשים ממנו לציין. לו זה היה תלוי בו, הוא לא היה מזכיר זאת בקלטת שזרים ייצפו בה. ניכר בו שהעלאת הזיכרונות מהבית מביכה אותו וכמו כן חשיפתם לפני זרים קשה לו, דבר שמצביע על מופנמות.

 

היא מוסיפה כי גלעד שליט מגניב חיוך נבוך בזוויות הפה למראה הטקסט שעליו לקרוא. כיווץ בלתי רצוני של גבתו הימנית מעיד על היותו עצבני, מחוות גוף שהיא דליפה בלתי ניתנת להסתרה. הסיטואציה מעידה על רצונו לעמוד בדרישות שהוצבו לו לגבי סדר הפעולות. כאשר נאמרת על-ידו המילה "מוג'הידין" הוא בעצמו צוחק למקרא המילה.

 

הישיבה, הקימה, והחזרה לישיבה מצביעות על פעולות של רובוט המנסה לרצות מפעיליו.

גלעד שליט מגניב מבט מדי פעם אל העומד מולו כדי לבדוק "האם אני עומד בדרישותיכם? אני בסדר?". ניכר שגלעד במצוקה, אך מנסה להסתירה. לקראת סיום הקלטת, הברחת מבט לצד ימין הבודקת כנראה אישור מהאחראי על הפקת הסרטון.

 

"ניתן לראות כי גלעד נמצא במצוקה, מנסה להתגבר עליה ולהסתירה, אך בעין מקצועית ניתן לגלות פער בין המסר המילולי לבין תחושותיו האמיתיות. מי שלא הוזכרה בהרחבה בקלטת היא אמו, אביבה שליט. כנראה שזו נקודה מאוד רגישה, ושוביו הבינו שהוא עלול להתמוטט מול המצלמות אם יזכיר אותה", אמרה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלעד שליט. חיוך מריר
צילום: AFP
צילום: גבי מנשה
ורניק. פער בין המסר לתחושות
צילום: גבי מנשה
אזרחים צופים בקלטת
צילום: AP
מומלצים