שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הרב אלישיב לנשיא: "אסור לעלות להר הבית"

  הנשיא התארח הבוקר בסוכתו של הפוסק החרדי שהדגיש בפניו: "אסור ליהודים לעלות להר. מעבר לפן ההלכתי יש בכך משום התגרות באומות העולם שעלולה להוביל לשפיכות דמים". הנשיא השיב: "לעם יש אזניים, ועלינו לוודא שעמדתך מושמעת"

  נשיא המדינה שמעון פרס נפגש הבוקר (יום ה') עם בכיר הרבנים החרדים-אשכנזים, הרב יוסף שלום אלישיב, בסוכתו של הרב בשכונת מאה שערים בירושלים. פרס התארח במקום במסגרת סבב הפגישות שהוא מקיים בימי החג עם רבנים בכירים נוספים - הרב עובדיה יוסף והרבנים הראשיים לישראל, אך זו הפעם הראשונה בה הוא מבקר גם אצל המנהיג הליטאי. הנשיא הגיע לבית הרב כשהוא מלווה ברב הכותל והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ', ושוחח עם מארחו בין היתר על המתיחות הדתית השוררת בימים האחרונים במזרח ירושלים.

   

  בפתח פגישתם אמר הנשיא פרס: "באתי לברכך לרגל חג הסוכות. לישראל אתגרים רבים ואחד מהם הוא מניעת הידרדרות המתיחות בירושלים לכדי מלחמה על רקע דתי. בכל הנוגע לרגישות סביב הר הבית, המסיתים יכולים להעלות אש".


  הפגישה החמה (צילומים: יוסף אבי יאיר אנגל)

   

  בתגובה הדגיש הרב אלישיב בפני הנשיא כי על פי ההלכה אסור ליהודים לעלות להר – הן בגלל קדושתו והן בשל ההשלכות המדיניות של עלייתם. "הודעתי על כך בעבר ואני חוזר בשנית על הודעתי", הזכיר הרב, "מעבר לפן ההלכתי יש בכך משום התגרות באומות העולם שעלולה להוביל לשפיכות דמים וזו עבירה גוררת עבירה".

   

  בהמשך שיבח פרס את מארחו, ואמר: "קולך נשמע. אתה אדם גדול בתורה ומכובד על הציבור. עלינו לוודא שעמדתך מושמעת. לעם יש אוזניים ועליך להשמיע את קולך". הרב אלישיב נפרד ממנו גם הוא בברכה: "כנשיא אתה צריך ברכה מיוחדת כדי לנווט את המדינה בעת הקשה הזאת".

   

  בתחילת השבוע התארח נשיא המדינה בסוכותיהם של הרב עובדיה יוסף והרבנים הראשיים יונה מצגר ושלמה עמאר – וגם שם התייחס לנושאים שבכותרות.

  בסוכת הרב יוסף אמר כי הקלטת שמסר חמאס לישראל ערב החג ובה צילומי החייל החטוף גלעד שליט היא צעד חשוב, אך הדגיש כי הדרך לשחרורו עוד ארוכה. "אני מתפלל שגלעד יבוא הביתה במהרה בימינו אמן", הוסיף הנשיא, "צריך לעשות מאמצים ועבודה קשה מאוד". הנשיא הביע שביעות רצון מהידידות ארוכת השנים עם הרב עובדיה ואמר: "טוב שיהיו יחסים טובים כאלה בין כל חלקי העם. דתיים וחילונים, אשכנזים וספרדים".

   

  בביקורו אצל הרב עמאר ציין פרס לשבח את הרבנות הראשית, שכפי שפורסם ב-ynet החליטה להכיר במוות מוחי-נשימתי כרגע מותו של אדם ובכך למעשה עודדה תרומת איברים על פי ההלכה. "אני רוצה להודות לך על כך", אמר הנשיא למארחו, "עשית מצווה גדולה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הנשיא והרב בסוכה
  צילום: יוסף אבי יאיר אנגל
  מומלצים