שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סגן שר החוץ: האינטרס - למנוע משבר עם טורקיה
  יום לאחר שנודע על שיא חדש בחיכוך מול אנקרה - בדמות ביטול התרגיל האווירי המשותף - מנסים בירושלים להציג את מחצית הכוס המלאה. "רואים בטורקיה שותפה אסטרטגית חשובה לישראל", אמר ל-ynet סגן השר, דני איילון. מנגד, טוענים גורמים בכירים: "לעקוב אחר מעשי אנקרה, בבחינת 'כבדהו וחשדהו'"

  "האינטרס שלנו הוא לא להגיע לחיכוך או למשבר עם טורקיה. אנו רואים בטורקיה שותפה אסטרטגית חשובה לישראל, ועוגן של יציבות". כך אמר הלילה (יום ב') ל-ynet סגן שר החוץ, דני איילון, המבקש למתן את הבעירה בעקבות ביטול השתתפותה של ישראל בתרגיל האווירי הגדול - ובעקבות כך ביטול התרגיל כולו.

   

  מתיחות? טורקיה - היעד המבוקש בחגים

    

  למרות הדברים הללו, הדגישו גורמים בכירים בלשכות שרי הביטחון והחוץ, כי אין להמעיט בחשיבותו

  של ביטול התרגיל. "התקרית התרחשה. אין לקבל זאת, וצריך לשמור גם על הגאווה הלאומית. אנחנו צריכים לעקוב ולראות מה עושה אנקרה, בבחינת 'כבדהו וחשדהו'".

   

  גם סגן השר איילון רמז בעדינות יתרה שגם לטורקים יש מה להפסיד מהמהלך: "המחויבות לשותפות האסטרטגית הזו היא דו-צדדית. לשני הצדדים חשוב לשמר את הקשר האסטרטגי רב המשמעות, ביחסי ישראל עם הממשל הטורקי, שהוכיח מתינות רבה בעבר".

   

  דבריו של איילון משקפים את התפיסה של הצמרת המדינית בירושלים. באופן טבעי, גם בלשכת ראש הממשלה, לשכת שר הביטחון ולשכת שר החוץ לא מקבלים בברכה את ההתנהלות הטורקית בחודשים האחרונים, אלא שכעת מבקשים בכירים במערכת המדינית לצנן את הרוחות הלוהטות.

    

  איילון, שהביע דאגה מהתהליך שעוברת טורקיה ביחסה אל ישראל ואל המערב כולו, מוכן לדבר על כך בפומבי. ראש הממשלה, שר החוץ הנמצא בנסיעה לקזחסטן ושר הביטחון - שומרים על שתיקה בנושא הרגיש. לדברי אחד הבכירים בלשכות אלה, דווקא ההימנעות מאמירה פומבית, נועדה למנוע ליבוי התקרית האחרונה והרחבת העימות בין ירושלים ואנקרה.

    

  האיום האיראני מרחף מעל כולם

  בכירים בירושלים העדיפו לראות את מחצית הכוס המלאה, למרות ביטול התרגיל. לדבריהם, אין לשכוח כי טורקיה נותרה חברה ותיקה בנאט"ו וכי ממשלתו של רג'יפ טאיפ ארדואן ממשיכה במאמציה להצטרף לאיחוד האירופי.

   

  למצב זה מצרפים הבכירים תמונה של מערכת יחסים אסטרטגית

  עם ישראל, שלמרות הכל - עדיין שומרת על יציבות. מערכת זאת, כך הם מסבירים, בנויה על יחסי הדדיות ביטחוניים, מדיניים וכלכליים.

   

  בנוסף, מזכירים אותם בכירים, יש לזכור היכן האיומים האמיתיים נמצאים. "איראן היא לא רק איום על ישראל, ונאט"ו - וטורקיה בתוכה - מודעים לכך היטב. יש למצוא את הדרך להחזיר את היחסים לתקנם", הסבירו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים