שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ר"מ טורקיה על ביטול התרגיל: זה היה רצון העם
  ארדואן הודה שוב כי ארצו ביטלה את השתתפות ישראל בתרגיל הצבאי בשל הפעולה בעזה, אך שיגר גם מסר פייסני יחסית. הוא דיבר על שיתוף הפעולה עם ירושלים, ועל נכונות ארצו לתווך בשיחות השלום עם דמשק: "השאלה אם לישראל יש אמון בנו"

  צפירת הרגעה מאנקרה? ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, הודה הערב (יום ד') שוב שארצו החליטה לבטל את השתתפות ישראל בתרגיל הצבאי שהשתיים היו אמורות לערוך עם ארה"ב ואיטליה, בשל מבצע "עופרת יצוקה" בעזה. עם זאת, ציין כי אנקרה מקיימת שיתוף פעולה נרחב עם ישראל, והבהיר כי היא מוכנה עדיין לתווך בשיחות השלום בינה לבין סוריה.

   

  בראיון לרשת "אל-ערביה" אמר ארדואן כי ההחלטה למנוע את השתתפות ישראל בתרגיל התקבלה על רקע רצונו של העם הטורקי. "לקחנו בחשבון את עמדת העם כשקיבלנו את ההחלטה, והעם שלי התנגד להשתתפותה של ישראל", הסביר ארדואן, שטען כי הוא עצמו "קול העם".

   

  "דנו בזה עם גורמים שונים, והחלטנו שכן, התרגיל הזה יתקיים, אך ללא השתתפות ישראל". ארדואן הסביר כי "יש שיתוף פעולה בין טורקיה לישראל בתחומי הצבא, המסחר, הכלכלה ועוד, אך יש כעת רגישויות דיפלומטיות שיש לקחת בחשבון".

   

  ארדואן הוסיף כי ארצו מוכנה להמשיך לתווך בשיחות השלום הבלתי-ישירות בין ישראל לסוריה, שהחלו במאי אשתקד, אך הושעו על רקע המבצע בעזה. "אם טורקיה תתבקש לפעול כמתווכת בין ישראל לסוריה, אנחנו תמיד מוכנים", הבהיר.

   

  ראש הממשלה הטורקי ציין כי "לסוריה יש תמיד אמון בתיווך שלנו,

  אבל אינני יודע אם זה המקרה עם ישראל... בכל אופן, אנחנו מוכנים לחדש את התיווך מהמקום שבו הוא נפסק".

   

  שלשום הודה שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטוגלו, כי המצב בעזה הוא הסיבה לביטול התרגיל המשותף עם ישראל. בתשובה לשאלת CNN השיב השר כי "במצב הנוכחי, ברור שאנחנו מבקרים את גישתה של ישראל".

   

  במקביל להתרחקות מישראל המלווה בטונים צורמים, הסתמנה אתמול התקרבות טורקית דווקא לשכנה מצפון, סוריה. השתיים חתמו על שורה של הסכמים להרחבת שיתוף הפעולה ביניהן, ולטענת דמשק, אף סיכמו על קיום תרגיל צבאי גדול משותף.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים