שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  כל המשפחה שנטבחה נקברה: "נרצחו בגלל כסף"

  מאות ליוו למנוחות את ששת בני משפחת אושרנקו שנרצחו בביתם, ותהו מה עמד מאחורי הזוועה. חבר מהימים באוזבקיסטן אמר: "כשהם שולחים, לא עושים חשבון גם על ילדים". שרת הקליטה: "רוצח אכזר קטע חיים של משפחה שלמה"

  בעוד חוקרי המשטרה מנסים לפענח מה התרחש בדירת משפחת אושרנקו מראשון-לציון בשבת לפנות בוקר, הובאו אחר-הצהריים (יום א') ששת בני המשפחה - הסב, אדוארד (56), אשתו לודמילה (56), בנם דמיטרי (32) רעייתו טטיאנה (28) והנכדים - רויטל (3) ונתנאל (בן 4 חודשים) - למנוחות בבית העלמין בגבעת-ברנר. 

   

  חבר של המשפחה סיפר ל-ynet על היכרות שנמשכה 36 שנים. "גדלנו יחד בסמרקנט שבאוזבקיסטן, נפגשנו לא מעט גם באירועים בארץ. את הוריה של טטיאנה אני מכיר טוב מאוד. היו להם מקומות מאוד פופולריים, עשו אירועים וכולם היו באים. זה רצח נורא". כשנשאל מה יכול להיות המניע השיב: "כסף. מה עוד יכול להיות"? ומי עומד מאחורי הטבח הבלתי נתפס? "כשהם שולחים, הם לא עושים חשבון, גם לא על ילדים", ענה החבר, ולא הוסיף.

   

  חברים אחרים שדיברו ביניהם המשיכו לתהות. "אני מאוד מקווה להאמין לאחת הגרסאות של המשטרה, שזה היה טירוף רגעי של אחד מבני המשפחה ולא חיסול בדם קר", אמר אחד מהם. 


  "מקווים שזה היה טירוף רגעי ולא חיסול בדם קר" (צילום: אבי מועלם)

   

  שישה ארונות הוצבו זה ליד זה, שניים קטנים וארבעה גדולים. רבים ממאות קרובי משפחה וחברים שהגיעו לבית העלמין מיררו בבכי וחלקם פרצו בזעקות שבר אל מול המראה המחריד. בין המלווים נראתה בוכיה גם יאנה, אחותו של דמיטרי. בני משפחה וחברים הספידו את הנרצחים, שנקברו בבית העלמין האלטרנטיבי, למי שאינם יהודים.


  "הרוצח לא ריחם אפילו על ילדים קטנים" (צילום: אבי מועלם)

   

  בין המשתתפים בלוויה היו שרת הקליטה סופה לנדבר ושר התיירות סטס מיסז'ניקוב - שהוא גם ידיד המשפחה. השרה לנדבר אמר ברוסית: "זו טרגדיה נוראית. רוצח אכזר קטע חיים של משפחה שלמה". לדבריה, "אנחנו עומדים מעל הקברים של המשפחה שעלתה לארץ, ובנתה את חייה כאן. הסכין של הרוצח לא ריחמה על אף אחד, אפילו לא על ילדים קטנים".

   

  "לא רציתי להאמין שמדובר בה"

  ידיד נוסף סיפר: "אני מכיר היטב את הסבא והסבתא. כל חודש אנחנו יוצאים כקבוצה לטיולים בארץ. ביום שבת טיילנו בצובה שליד ירושלים ואדוארד ולודמילה היו אמורים להגיע עם הנכדים. הופתענו מאוד שהם לא באו. כשהגעתי הביתה ושמעתי על המקרה הזדעזעתי".


   

  רבים לא עמדו במראה הקשה (צילום: אבי מועלם)  

   

  עשרות זרי פרחים הונחו מעל הקברים הטריים. רבים עמדו בתור כדי להתייחד עם זכרם של בני המשפחה,

   להניח זר, לבכות את מותם. אשה אחת עמדה בצד ומיררה בבכי. "לודמילה חברה שלי עוד מברית המועצות. בשבת בעלי שמע את זה ברדיו. לא רציתי להאמין שמדובר בה. אני לא מצליחה להבין ולעכל", אמרה ל-ynet.

   

  בינתיים, חוקרי המשטרה מנסים למצוא קצה חוט בתעלומה. בשעות הצהריים, כמה שעות לפני שבני המשפחה הובאו למנוחות, הגיעו שוטרים למעדניה שהיתה בבעלות הסבתא לודמילה, ברחוב אחד העם בראשון-לציון. הם פרצו למקום וחיפשו מסמכים. מאז הרצח מחפשים השוטרים גם בפחי האשפה בסביבת הבית ומנסים לאתר צילומי אבטחה של הרחובות הסמוכים.


  קטע חיים של משפחה שלמה. ההלוויה היום (צילום: אבי מועלם)

   

  המעדניה נמצאת במרחק של 100 בקו אווירי מבית המשפחה ברחוב נורדאו. בזמן שהשוטרים נכנסו למעדניה והוציאו מסמכים, המשיכו אנשי המעבדה לזיהוי פלילי לעבוד בדירה ולנסות לאתר ממצאים נוספים.

   

  גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס לרצח המזעזע. "אני מבקש

  להביע כאב וזעזוע עמוק מהרצח המחריד של בני משפחת אושרנקו. אני משוכנע שאני מביע את רחשי הציבור כולו", אמר בפתח ישיבת הממשלה.

   

  נתניהו ביקש מהשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', שיעדכן אותו על הצעדים לפענוח "המעשה האיום", כדבריו. הוא ביקש "לשלוח בשם הממשלה כולה את תנחומינו למשפחה וגם לחברנו, השר סטס מיסז'ניקוב, חבר המשפחה איתו שוחחתי כבר אמש".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מול שישה ארונות
  צילום: אבי מועלם
  צילום: אבי מועלם
  מודעות האבל ליד בית המשפחה
  צילום: אבי מועלם
  טטיאנה, דמיטרי והילדים רויטל ונתנאל
  צילום רפרודוקציה: אבי מועלם
  צילום: אבי מועלם
  לודמילה אושרנקו
  צילום: אבי מועלם
  צילום: אבי מועלם
  פורצים את דלת המעדניה
  צילום: אבי מועלם
  מומלצים