שתף קטע נבחר

אל המעיין: 5 המלצות לטיולים רטובים

מחפשים יעדים חדשים לטיולים שירעננו אתכם - לא רק בימי החמסין, אלא בכל השנה? הארץ שופעת מעיינות וצריך רק לדעת לאן לנסוע. קבלו הצעות מצפון לדרום, ואל תשכחו מגבת

רמת הגולן - עין אי"ה

בריכת מים יפהפייה עשויה בטון, 4.5 מטר על 4 מטר. עומקה כ-1.50 מטר. המעיין נובע כל השנה, המים צלולים ונקיים. המעיין משקיף על משולש הגבולות והנוף מרהיב. המקום שופץ לזכר סמ"ר אילון יעקב הורביץ ( ראשי תיבות אי"ה), ומתחזקים אותו חבריו מהיישוב נוב ומהיחידה שבה שירת בחטיבת גבעתי.

 

אם יתנו לי כל הכסף והזהב שבעולם בשביל נשימה אחת של אווירה הטמא של ארץ העמים, בוז אבוז להם, שכל העולם שווה בשביל רגע אחד של ארץ-ישראל.

(אגרות הראיה ב, קנד)


המעיין משקיף על משולש הגבולות והנוף מרהיב (צילומים: משה קוסטה)

 

איך מגיעים:

נוסעים על כביש מס' 92 מזרחית לכינרת, ובצומת כורסי פונים מזרחה (ימינה) לכביש מס' 789. בצומת אפיק פונים לדרום-מערב (ימינה) לכביש מס' 98, לכיוון מבוא חמה. לאחר כ-1 ק"מ פונים דרומה (שמאלה) לכיוון מיצר. חולפים על פני הפנייה למיצר, ממשיכים עוד כ-200 מטר ומגיעים לצומת T. פונים ימינה (ראו שילוט לעין אי"ה). לאחר כ-750 מטר פונים שמאלה (ראו שילוט לברקים). יורדים עם הכביש 1.2 ק"מ עד שמגיעים לשער ברזל מצד שמאל. כאן מחנים את הרכב.

 

עוברים את השער והולכים על בסיס השביל כ-400 מטר. קצת לפני עץ אקליפטוס גדול ישנו שביל שעולה צפונה. עולים עם השביל כ-100 מטר ומגיעים למעיין.

 

המלצות:
 • מומלץ להגיע בכל ימות השנה.
 • מתאים גם לימים חמים.
 • מתאים לשהייה ממושכת.
 • המים צלולים ונקיים.
 • לא לשכוח פק"ל קפה.

 

רמת קושי: בינוני

 

השומרון והבקעה - עין סוכות

נביעה קטנה של מים צלולים שזורמים בין הקנים לבריכת אגירה ענקית ויפה. הבריכה מוקפת קנים, ולידה סככה ופינת ישיבה.

 

ארץ ישראל איננה דבר חיצוני, קנין חיצוני לאומה, רק בתור אמצעי למטרה של התארגנות הכללית והחזקת קיומה החמרי או אפילו הרוחני. ארץ ישראל היא חטיבה עצמותית קשורה בקשר חיים עם האומה, חבוקה בסגולות פנימיות עם מציאותה.

 

ומתוך כך אי אפשר לעמוד על התוכן של סגולת קדושת ארץ ישראל, ולהוציא לפועל את עומק חבתה, בשום השכלה רציונלית אנושית כי אם ברוח ד' אשר על האומה בכללה, בהטבעה הטבעית הרוחנית אשר בנשמת ישראל, שהיא ששולחת את קויה בצבעים טבעיים בכל הארחות של ההרגשה הבריאה, ומזרחת היא את זריחתה העליונה על פי אותה המדה של רוח הקדושה העליונה, הממלאת חיים ונעם עליון את לבב קדושי הרעיון ועמוקי המחשבה הישראלית.

 

המחשבה על דבר ארץ ישראל, שהיא רק ערך חיצוני כדי העמדת אגודת האומה, אפילו כשהיא באה כדי לבצר על ידה את הרעיון היהדותי בגולה, כדי לשמור את צביונו ולאמץ את האמונה והיראה והחזוק של המצות המעשיות בצורה הגונה, אין לה הפרי הראוי לקיום, כי היסוד הזה הוא רעוע בערך איתן הקודש של ארץ ישראל...

(הרב קוק: אורת ישראל א')


נביעה קטנה של מים צלולים שזורמים בין הקנים לבריכת אגירה ענקית ויפה

 

איך מגיעים: משדמות מחולה נוסעים על כביש מס' 90 (הבקעה) לכיוון צפון. עוברים את המשקים של שדמות מחולה (ניתן לזהות לפי הרפת והחממות), ופונים ימינה לדרך עפר שמתחברת לכביש גדר המערכת. נוסעים כ-3 ק"מ ורואים משמאל גוש קנים ירוק. פונים שמאלה לדרך עפר ומגיעים למעיין.

 

המלצות:
 • מומלץ בכל ימות השנה.
 • מתאים למשפחות.
 • מתאים לשהייה ממושכת.
 • ניתן להגיע ברכב/באופניים עד למעיין.

 

רמת קושי: קל 

 

ירושלים והסביבה - עין כיסלון

המעיין נובע בתוך סלע חצוב וזורם דרך נקבה צרה היישר לבריכת מים קטנה ויפה. עומקה 1.35מטר, ומי המעיין נקיים. ליד הבריכה ניתן "לתפוס" פינה מוצלת להפסקת קפה.

 

איך מגיעים: נוסעים על כביש מס' 395 מצובה לכיוון צומת אשתאול. חולפים על פני היישוב רמת רזיאל ומגיעים לכיכר כיסלון. ממשיכים לנסוע על כביש מס' 395 לכיוון בית שמש. לאחר כ-1.3 ק"מ מגיעים לשמורת יער הקדושים ודרך כחולה מימין (לא פונים). ממשיכים עוד כ-200 מטר ופונים שמאלה לדרך עפר שיורדת דרומה לכיוון נחל רזיאל. מחנים את הרכב לצד הדרך (הדרך חסומה לכלי רכבים על ידי בולדרים). הולכים בשביל כ-5 דקות ומגיעים למעיין.


המעיין נובע בסלע חצוב וזורם דרך נקבה צרה היישר לבריכת מים קטנה ויפה 

 

המלצות:

 • בריכה מעוגלת יפה ומוצלת.
 • מומלץ להגיע בכל ימות השנה.
 • ניתן להגיע באופניים עד למעיין.
 • מתאים לשהייה ממושכת.

 

רמת קושי: קל

 

מדבר יהודה - עין נמר

מעיין הנובע בנחל צאלים בין גושי המפולת העצומים שבערוצו. המעיין נמצא בתוך מערה, ומימיו קרירים וטובים לשתייה. לרוב, הוא שופע במשך כל ימות השנה.

 

הנזיר מהדרום ושמעון הצדיק:

"אמר (רבי) שמעון הצדיק מימי לא אכלתי אשם נזיר טמא אלא אחד פעם אחת בא אדם אחד נזיר מן הדרום וראיתיו שהוא יפה עינים וטוב רואי וקווצותיו סדורות לו תלתלים אמרתי לו בני מה ראית להשחית את שערך זה הנאה אמר לי רועה הייתי לאבא בעירי הלכתי למלאות מים מן המעיין ונסתכלתי בבבואה שלי ופחז עלי יצרי ובקש לטורדני מן העולם אמרתי לו רשע למה אתה מתגאה בעולם שאינו שלך במי שהוא עתיד להיות רמת ותולעה העבודה שאגלחך לשמים מיד עמדתי ונשקתיו על ראשו אמרתי לו בני כמוך ירבו נוזרי נזירות בישראל"

(נדרים ט ע"ב) 


המעיין נמצא בתוך מערה, ומימיו קרירים וטובים לשתייה

 

איך מגיעים:

מעין גדי נוסעים דרומה על כביש מס' 90, ולאחר כ-11 ק"מ פונים מערבה (ימינה) לדרך שחורה אשר מתאימה לכל רכב (יש שילוט לנחל צאלים). נוסעים כ-3 ק"מ, עד אשר מגיעים לחניון נחל צאלים ושם מחנים את הרכב. יורדים בשביל השחור לנחל צאלים, ממשיכים ללכת עוד כ-2 ק"מ, על בסיס הנחל, עד למפגש עם דרך המסומנת בירוק. הולכים בדרך הירוקה עוד כ-1.1 ק"מ ומגיעים לעיקול, במפגש עם דרך המסומנת באדום. ממשיכים עוד כ-450 מטר בדרך האדומה ומגיעים לעין נמר.

 

המלצות:

 • מומלץ להגיע בכל ימות השנה.
 • בחורף ובעונות המעבר קיימת סכנת שיטפונות.
 • מתאים למיטיבי לכת.
 • משך ההליכה למעיין כ-3 שעות.
 • תקופה מועדפת - יוני-אוקטובר.

 

רמת קושי: מיטיבי לכת

 

דרום ים המלח - מעיין האהבה

מתחת לעצי דקל מתחבאת לה בריכה עגולה ומדהימה ביופיה. עומקה כ-1.20 מטר ומימיה מתוקים. מי המעיין נובעים בין שורשי הדקלים ויוצרים יופי ייחודי.

 

איך מגיעים: נוסעים דרומה על כביש מס' 90 מים המלח לכיוון צומת הערבה. כ-3 ק"מ לפני צומת הערבה פונים לדרום-מזרח (שמאלה) לכביש מס' 2499 לכיוון נאות הכיכר ועין תמר. לאחר כ-4.1 ק"מ מגיעים לבריכה אופרטיבית ממזרח (שמאל) לכביש. ממשיכים עוד כ-800 מטר ומגיעים לקבוצת דקלים (המעיין מסתתר בין הדקלים). מיד לאחר קבוצת הדקלים פונים שמאלה לדרך עפר ומחנים את הרכב (ליד בזנ"ט ופח ירוק). נכנסים בשביל מסודר בינות הדקלים ומגיעים למעיין.


מתחת לעצי דקל מתחבאת לה בריכה עגולה ומדהימה

 

המלצות:

 • מתאים לזוגות.
 • מומלץ להגיע בכל ימות השנה.
 • ניתן להגיע ברכב/באופניים עד למעיינות.
 • מעיין האהבה מתאים לשהייה ממושכת.

 

רמת קושי: קל

 

 • מתוך הספר "אל המעיין 2", ספריית הוצאת "בית אל"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עין אי"ה ברמת הגולן
צילום: משה קוסטה
עין נמר במדבר יהודה
צילום: משה קוסטה
מומלצים