שתף קטע נבחר

צהר: 'רוצים לרשום נישואין בעצמנו, כמו החרדים'

ל-ynet נודע: ארגון רבני צהר יוזם הקמת מערכת רישום נישואין עצמאית, על-פי המתכונת בה פועלים הבד"צים החרדים. היו"ר, הרב סתיו: "הרב מצגר אישר, אם זה לא יעבוד - נלך לבג"ץ". בכיר ברבנות מתנגד: "לבטל הסדר החרדים כדי למנוע פירצה"

כמעט שנתיים חלפו מאז ההתנגשות האחרונה בין רבני צהר לרבנות הראשית סביב נושא השמיטה. מאז נרגעו הרוחות בין הצדדים והרב הראשי שלמה עמאר אף הופיע בכנס הקיץ האחרון של הארגון. האם המתיחות מתחדשת? ל-ynet נודע כי בצהר דורשים מהרבנות לאפשר להם לנהל מערכת רישום נישואין עצמאית, כפי שנוהגים הבד"צים השונים. המטרה: "להלבין" עשרות רבנים פעילים בארגון שכיום אינם מורשים על ידי הרבנות לערוך חופות ולאפשר לזוגות הנישאים לעקוף את הבירוקרטיה בלשכות הרבנות המקומיות.

  

בישראל כמה בתי דין הפועלים בקהילות החרדיות השונות ומוכרים על ידי הרבנות הראשית לצורך רישום נישואין. הם מבצעים בעצמם את כל התהליך – מהרישום הראשוני ועד החתונה עצמה, גובים את האגרה במקום המועצה הדתית, ולבסוף רק מעדכנים את הרבנות המקומית בפרטי הזוגות שנישאו כדי שתנפיק את תעודת הנישואין הרשמית המוכרת על ידי משרד הפנים. 

 

בתקופה האחרונה מנסה יו"ר צהר ורבה של שוהם, הרב דוד סתיו, לקדם מול הרבנים הראשיים את היוזמה שתאפשר גם לארגונו להקים בית דין שכזה, ובשיחה עם ynet הוא טוען: "הגענו להסכמה". סתיו מדגיש כי מערכת רישום הנישואין שלו תפעל בשיתוף פעולה הדוק יותר עם הרבנות ובפיקוח רציני יותר מזה שקיים אצל הבד"צים. הוא העריך כי המהלך יבשיל וייצא לפועל כבר בימים הקרובים, והדגיש: "לא אנחנו ולא הם רואים בזה קריאת תיגר על הרבנות". לדבריו, "נמסר לנו על ידי נציגי הרב מצגר ועל פי שיחות אישיות איתו שהוא בעד. המסרים שקיבלנו ממנו הצביעו על תמיכה חד-משמעית, ועכשיו רק צריך להגיע להסכם עם רבנות עיר שתפקח ותיקח על זה אחריות".

  

"שלא יחכו שלוש שעות במועצה הדתית"

ומה המניע? "לא יכול להיות שמה שזכאי לו כל אדם במדינת ישראל - טיפול מהיר, הולם ויעיל בבד"ץ בבני ברק, ירושלים או אשדוד – לא יקבל גם זוג חילוני", טוען הרב סתיו, "למה רק הוא צריך לחכות שלוש שעות במועצה הדתית, עם כל הבירוקרטיה? אסור שתהיה איפה ואיפה! אם לרבנות הראשית לא אכפת שהרבנות בירושלים מגיעה לסיכום עם בעלז ובבני ברק מאשרים את בד"ץ 'שארית ישראל' - למה שיהיה לה איכפת לה שהרבנות ברמת גן או בשוהם תכיר בנו? אנחנו רוצים שכמו שחרדי יכול להירשם בבעלז – כך יוכל כל חילוני להירשם ב'בעלז של צהר'".

  

אם יאושר המהלך יוכל כל רב מטעם הארגון לערוך חופות – כולל אלה שכיום אינם מאושרים על ידי הרבנות הראשית. היו"ר מודה שיזם אותו "גם בגלל שעושים לנו בעיות עם אישורי רבנים", אך הדגיש: "לא ניקח כאלה שלא עומדים בקריטריונים של הרבנויות המקומיות שכן מאשרות את רבני צהר כבר היום". הוא הסביר כי ההנחיות שנקבעו העניין לפני כשלוש שנים אינן בהכרח מחייבות את כל רבני הערים: "אף אחד הרי לא בודק אם החתן בחופה שעורך האדמו"ר מבעלז הוא חסיד שלו או של בויאן – למרות שלכאורה זה בניגוד לנהלים, וגם לא אם תלמיד הישיבה שמחתן הרב שטיינמן הוא מפוניבז' או סלבודקא".

  

הרב דוד סתיו מזהיר כי אם הרבנות הראשית תמנע מצהר לרשום נישואין בעצמה – "נעתור לבג"ץ ומה שיקרה כאן תהיה מלחמה". לדבריו, התוצאה תהיה ש"מה שקורה היום עם כל רישום הנישואין בעולם החרדי ייפסק, ואף אחד לא רוצה להגיע לזה - לא אנחנו וגם לא הרבנות". 

 

אף שבצהר טוענים כי הרב הראשי יונה מצגר תומך בהצעה, ל-ynet נודע כי היא צפויה להיתקל בהתנגדות נחרצת ברבנות. כמה רבנים הביעו דאגה מהמשך המצב הקיים המעניק סמכות לבד"צים מסויימים, משום שהוא פותח פתח לדרישות דומות מצהר וארגונים אחרים שאינם מקובלים עליהם. 

 

בכיר ברבנות הראשית העריך בשיחה עם ynet כי האפליה בין בתי הדין החרדים לארגון הציוני-דתי לא תעמוד במבחן בג"ץ, והמליץ לבטל גם את ההסדרים עם הבד"צים הקיימים. "המסגרת נפרצה", אמר, "לא תהיה לנו שליטה על כך ולא ביטחון בזה שהנישואים נעשים על פי ההלכה הצרופה ועל ידי רבנים המוסמכים לכך". 

 

הרב רצון ערוסי, רבה של קרית אונו ויו"ר ועדת הנישואין ברבנות הראשית, אמר ל-ynet בתגובה: "היה רצוי שסמכות רישום הנישואים תישאר בידי הרבנים המקומיים, אך במידה שמעניקים אותה גם לאחרים מאו זה צריך להיעשות בצורה מבוקרת, מצומצמת ומוגבלת – אחרת זה מסוכן מאוד".

 

הרב הראשי, יונה מצגר, סירב להתייחס לידיעה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צהר. ארכיון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים