שתף קטע נבחר

העימות הפנימי מחריף: אבו מאזן הכריז על בחירות

ב-24 בינואר ילכו כל הפלסטינים לקלפיות, נקבע בצו נשיאותי מרמאללה. ההחלטה מעצימה את המשבר בין פתח לחמאס, שמסרב בינתיים לחתום על מסמך הפיוס שגיבשה מצרים. "נסכים לדחות את הבחירות ליוני", אומרים ברשות, "אבל רק אם חמאס יתרצה ויחתום". בעזה מתכוננים לבחירות נפרדות

אבו מאזן הכריז רשמית על בחירות - והוביל לעוד הסלמה במשבר הפנים-פלסטיני. נשיא הרשות הפלסטינית פרסם אמש (יום ו') צו נשיאותי הקורא לקיום בחירות לנשיאות ולפרלמנט הפלסטיני בעוד שלושה חודשים, בשטחי הגדה המערבית ורצועת עזה. בחמאס דחו את הצעד בטענה שאינו חוקי, ואף שוקלים לערוך בחירות משלהם ברצועת עזה - מה שייקבע עוד יותר את הפיצול.

 

אבו מאזן ציין בצו כי "העם הפלסטיני בירושלים, בגדה המערבית וברצועת עזה מוזמן להשתתף בבחירות הכלליות

לנשיאות ולפרלמנט ביום ראשון 24 בינואר 2010". הוא קורא לראש ועדת הבחירות המרכזית ולחברי הוועדה, וכן לכל הגורמים הרלוונטיים, לפעול ליישום הצו, שיצא "בהתאם לחוק היסוד לשנת 2003 ולחוק הבחירות מספר 1". לפי החוקה הפלסטינית, היה עליו להכריז על כך שלושה חודשים לפחות לפני מועד הבחירות.

 

החלטת אבו מאזן, שהתבשלה תקופה ארוכה - במיוחד מאז המשבר שפרץ בעקבות דו"ח גולדסטון - מהווה מכה אנושה למאמצי מצרים לתווך בין הפלגים הנצים, פתח וחמאס, שגם כך נתקלו בקשיים רבים לאור סירוב חמאס לחתום על מסמך הפיוס המצרי.

 

אבו מאזן קיים בימים האחרונים שורה של התייעצויות קדחתניות עם בכירי הרשות והפתח ועם שורה של מנהיגים ערבים, בראשם נשיא מצרים, חוסני מובארק, ומזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא. הוא עדכן אותם כי בעקבות המבוי הסתום אליו נקלעו שיחות הפיוס, בכוונתו לפרסם את צו הבחירות הנשיאותי.

 

"השטיח נמשך מתחת לרגלי חמאס"

ההודעה על הבחירות הקרובות מעידה על כך שברשות לא מאמינים עוד כי ניתן להגיע לפיוס עם חמאס. יחד עם זאת, גורמים ברשות אמרו ל-ynet כי מבחינתם מצרים יכולה להמשיך במאמציה, וכי אם חמאס תהיה מוכנה לחתום על המסמך בנוסח המצרי - ברשות לא יתנגדו לדחיית הבחירות ליוני כפי שנקבע שם. ועדיין, הגורמים הביעו ספק באשר לנכונות חמאס להתפייס.


פרלמנט הילדים בעזה גזר על אבו מאזן מאסר עולם (צילום: AFP)

 

ברמאללה טוענים שחמאס קיווה שהסערה שפרצה סביב הטיפול בזירה הבינלאומית בדו"ח גולדסטון על מבצע "עופרת יצוקה" של ישראל בעזה, תביא לפיצוץ מאמצי הפיוס. ואולם הרשות חזרה בה מעמדתה, והובילה לאימוץ הדו"ח במועצת זכויות האדם של האו"ם.

 

בעקבות זאת, אומרים הגורמים ברשות, נמשך השטיח מתחת לרגלי חמאס שמצאה את עצמה מול המסמך המצרי, נדרשת לחתום עליו כפי שהתחייבה. השבוע הודיעה מצרים שתסכים לכניסת משלחת חמאס לקהיר רק לצורך חתימה.

 

חמאס: "דקירה קטלנית"

בחמאס טענו כצפוי כי הצו החד-צדדי של אבו מאזן אינו חוקי, והזכירו את טענתם שתקופת נשיאותו הרשמית הגיעה לקצה כבר בינואר 2009. גורמים בתנועה אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס שהם שוקלים להכריז על בחירות מקבילות משלהם, רק ברצועת עזה. צעד שכזה יוביל להעמקה אולי סופית של הפיצול בין הגדה לעזה.

 

אנשי חמאס מיהרו לתקוף את אבו מאזן. דובר הארגון סמי אבו זוהרי כינה את ההכרזה "מכה אנושה למאמצי הפיוס, והעמקת המחלוקות".

 לטענתו, "אבו מאזן נכנע ללחץ האמריקני שלא להתפייס עם חמאס בלי שנסכים לתנאי הקוורטט". תנאים אלו כוללים הכרה בישראל והפסקת הטרור. בכיר חמאס מושיר אל-מסרי אמר שצעדו של נשיא הרשות מהווה "דקירה קטלנית" במגעים להסכם.

 

בארגונים הפלסטיניים שוררת תמימות דעים לפיה ההכרזה רק תקשה על הפיוס. בתגובה ראשונה מסר בכיר הג'יהאד האסלאמי, השייח נאפז עזאם, כי "העם הפלסטיני מחכה בקוצר רוח לפיוס והצעד של אבו מאזן רק יסבך את העניינים. אינני סבור כי ניתן לקיים בחירות ברצועה בצל הפילוג הנמשך".


פורסם לראשונה 23/10/2009 21:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אבו מאזן. אחרי התייעצויות קדחתניות
צילום: AFP
צילום: AFP
נשיא מצרים מובארק. הפיוס נכשל?
צילום: AFP
צילום: רויטרס
מושיר אל-מסרי. "דקירה קטלנית"
צילום: רויטרס
מומלצים