שתף קטע נבחר

הביקורת על המגזר הציבורי - הסתה שקרית

המגזר הציבורי גווע. מי שייעד את חייו להיות שוטר או מורה, עובד סוציאלי או אחות, נידון למשכורות עלובות וקיתונות של בוז בחברה שמקדשת את עשיית ההון מצד אחד וכועסת על מי שמרוויח טוב במגזר הציבורי מצד שני

כמדי שנה יצאה התקשורת למסע ההסתה הקבוע נגד המגזר הציבורי, עם פרסום הנתונים על שיאני השכר במגזר הציבורי. נתונים אלה מספקים אמצעי להתקפה על המגזר הציבורי לכל מי שתומך בהפרטות, צמצום ההוצאה הציבורית וחיסול מדינת הרווחה. ובמסגרת ההתקפה, מוצגים שיאני השכר במגזר הציבורי כדוגמה לאופן שבו מגזר ציבורי מנופח שודד את המשק הישראלי.

 

 

עמודים ראשיים בעיתונות הכלכלית, מאמרי מערכת זועמים, הכל כשר כדי להציג באמצעות שכרם של אותם אחוזים בודדים בשירות הציבורי את השירות כולו כחבורה של גזלנים ששכרם המופקע ממומן כולו מכיסיהם של האזרחים.

 

רק לפני ימים ספורים נחתם הסכם שכר בין ההסתדרות והאוצר שבו יהיה שכרם של 60 אלף עובדי הציבור במגזר העירוני לראשונה גבוה משכר מינימום, באופן שיבטיח כי הם לא יזדקקו עוד להשלמת הכנסה. ידיעה זו על 60 אלף עובדים ולא כמה מאות, התפרסמה בצנעה.

 

הרי אסור להראות לציבור את המציאות האמיתית של המגזר הציבורי, את השוטר שמתחיל במשכורת של 4,000 שקל לחודש בלי שעות נוספות כשהוא עובד יומם ולילה. השוטר הזה, דרך אגב, מרוויח יותר מהמורה והעובד הסוציאלי, מהאחות והעובד הסיעודי, כולם משרתי ציבור שמקבלים את משכורתם מהמדינה.

 

העיתונות מעדיפה להציג לציבור מיעוט זניח של מקבלי משכורות גבוהות - חלקן הגדול מוצדקות לחלוטין, שהרי הן משולמות למומחים ממדרגה ראשונה ואנשי מקצוע שבמגזר הפרטי היו יכולים להרוויח יותר - מאשר לדון בעובדי הקבלן במשרדי הממשלה, המנקים והמאבטחים, עובדי המזנונים ועובדי הבינוי שעובדים בשכר רעב המשולם בידי המדינה.

 

מסע ההסתה השנתי לא מתרחש סתם, הוא מאורגן בידי מנהלי העתיד של החברות הפרטיות, אלו שלא רואים בעבודתם במגזר הציבורי ייעוד לכל החיים. אלו שלא עובדים שעות מטורפות במשמרות שלא נגמרות כמו שוטרים ואחיות, אלו שלא עובדים בשכר רעב כמו עובדים סוציאלים ובטח שלא כמו עובדי קבלן, אלו שלא מבינים את היעוד שבחיי המחקר של האקדמאי המקדיש את עצמו למחקר ולמדע ולא חושב רק על אופציות למניות ובונוסים של מנהלים. אלו שעד שהם מגיעים לשכר הוגן תמורת סיכון חייהם היומיומי כמו שוטרים וכבאים מוצאים עצמם מותקפים על בזבוז כספי ציבור.

 

מי שמפרסם את רשימות האלה בכדי להכתים את עובדי הציבור עושה זאת במטרה להסיט את הצדקנות והכעס ממי שתאוות הבצע שלהם חיסלה במינופים ולהטוטים פיננסים את כספי הפנסיה והחסכונות של העובדים.

 

העיתונים מפרסמים כתבות על הבזבזנות בשביל להסתיר את העצות לקנות עוד ועוד מניות ואגרות חוב קונצרניות, בכדי שלא לדון בבזבזנות של מנהלים בחברות ממונפות שלקחו לעצמם בונוסים ומשכורות עתק שלידם מחווירות המשכורות הכי גבוהות במגזר הציבורי בזמן שהעסקים שלהם רעדו מרוב חולשה כלכלית ריאלית.

 

ובינתיים גווע המגזר הציבורי, מי שייעד את חייו להיות שוטר או מורה, עובד סוציאלי או אחות, נידון למשכורות עלובות וקיתונות של בוז בחברה שמקדשת את עשיית ההון מצד אחד וכועסת על מי שמרוויח טוב במגזר הציבורי. האם עורכי הדין ורואי החשבון במגזר הפרטי מרוויחים שכר מינימום? כמו חלק ניכר מעובדי הציבור?

 

האם רופא פרטי שלוקח מאות שקלים על חוות דעת של עשר דקות צריך להרוויח יותר מרופא בבית חולים שעובד בשביל שכר עלוב שעות מטורפות? האם פסיכולוג פרטי שגובה מאות שקלים בשביל שעה של הקשבה לוקח את הכסף מכיס שאינו כיסו של משלם המיסים שמממן את משכורתו העלובה של עובד סוציאלי שמטפל בקורבנות המצוקה האלימות והעוני שהחברה יוצרת?

 

אין ספק - אותם אחוזים בודדים בשירות הציבורי שמרוויחים משכורות עתק צריכים להיבחן, רובם מקבלים משכורות בזכות חוזים שנחתמו בעידן שחלף ואיש לא ימשיך בעתיד לקבל משכורות כאלו, אבל מצעד הקלון של הטחת אשמה בשירות הציבורי כולו - עשרות אלפי עובדים שרק מאות מתוכם מקבלים משכורות עתק - הוא חרפה.

 

נוסף על כך, האם הרופא הבכיר או הבנקאי הבכיר בשירות הציבורי לא צריכים להיות בעלי משכורות שימשכו את הטובים יותר לתפקידים אלה? לפני שקונים את ההסתה המתחסדת של מגיני שלטון ההון, כדאי לקחת קצת אוויר ולחשוב גם על זה.

 

מי שמציגים סטטיסטיקה מזויפת זו הם אותם אנשים שהוציאו מחישוב עובדי המדינה את כל משרתי הציבור המופרטים שמרוויחים שכר רעב כמו העובדים הסוציאלים שמועסקים בעמותות, כמו עובדי הניקיון והאבטחה של משרדי הממשלה והאוניברסיטאות, כמו כולנו אם לא נפסיק להאמין להסתה הזו.

 

דוקטור גלעד נתן, מכון קבנר להיסטוריה גרמנית
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים