שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תמונות קשות: התולעים כירסמו את הנמק מהכוויה

  עובד חברת החשמל סבל במהלך עבודתו מכוויה קשה, שהלכה והתפשטה ברגלו באיזור הסמוך לעצבים ולגידים. רופאי רמב"ם טיפלו בו באמצעות רימות תולעים אשר כירסמו את הנמק שנוצר. החולה: "מרגיש כמו בהישרדות"

  התמונות שתראו כאן, הן לא לבעלי קיבה חלשה, אבל הטיפול הזה שידוע עוד מימי קדם - מציל חיים. עובד חברת החשמל עבר אתמול (ג') בבית החולים רמב"ם בחיפה טיפול ייחודי בכוויה נרחבת שעל רגלו באמצעות רימות תולעים שנגסו בנמק שנוצר ברגלו וכך איפשרו לו לעבור השתלת עור.

   

  ד', בן 42 תושב חיפה, ספג כוויה נרחבת בעת שעסק בעבודת ריתוך במסגרת עבודתו בחברת החשמל. הכוויה הלכה והתפשטה ברגלו עד שגרמה לנמק באיזור הסמוך לעצבים ולגידים. רופאי המחלקה לכירורגיה פלסטית קבעו כי ניתוח להסרת הנמק לקראת השתלת עור עלול לגרום לסיבוך, וכי הפתרון הטוב הוא שימוש ברימות תולעים.


  התולעים בפעולה. תוך יומיים הן מותירות את האיזור נקי לחלוטין

   

  הטיפול בתולעים ידוע עוד מימי קדם אך כיום הוא נעשה תחת פיקוח רפואי: הרימות גדלות בתנאים מבוקרים בבית החולים הדסה בירושלים, הן נשלחות בתוך מבחנות אטומות לבתי החולים בהם הן נדרשות ומפוזרות על פצעים או כוויות בהם התפתח נמק.

   

  הרימות מטבען, מכרסמות בעור הנגוע ולא נוגעות ברקמות בריאות. כך הן מותירות את הפצעים נקיים לחלוטין. ד"ר אוהד פישלזון, רופא מהמחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים רמב"ם, פיזר מתוך מבחנה סטרילית כמה עשרות רימות לבנות על האיזור הנגוע בנמק שהתפתח בכוויה.


  הרופאים מפזרים את הרימות על הרגל הפגועה

   

  מיד אחר כך כיסו האח והאחות שסייעו לו את התולעים הקטנות שהתפתלו על הפצע בתחבושות. בעוד יומיים, כאשר ייפתח הפצע, צפויות הרימות לתפוח עד לגודל של זרת של אדם, בעוד הפצע יהפוך לנקי לחלוטין מזיהום ונמק ומוכן להשתלת עור. מה שנראה כטקס פרימיטיבי, הוא כאמור טיפול חדשני, המקובל כיום בבתי חולים רבים ברחבי העולם, ומחירו אף יקר למדי.

   

  "אני מרגיש כמו בהישרדות שם אוכלים רימות כאלו", אמר ד' כשהביט ברימות שזוחלות על הכוויה ברגלו, "הנגיסות העדינות שלהן מורגשות, אמנם בהישרדות אוכלים את התולעים, פה הן אוכלות ממני".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הרופאים עם נשק יום הדין - התולעים
  צילום: דוד רטנר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים