שתף קטע נבחר

אייל גבאי ינהל המו"מ עם הדרוזים על צינור הגז

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, שיצא לפני חודשים אחדים נגד הדרוזים צפוי לגבש עד 1 בדצמבר הצעת פיצוי לבעלי הקרקעות שבשטחיהם יעבור צינור הגז. גורם בכיר: "הדרוזים יקבלו הצעה טובה שתכלול גם פיצוי כספי וגם החלפת קרקעות - אך היא תונח על שולחנם לזמן קצר בלבד"

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, ינהל בעצמו את המשא ומתן מול בעלי הקרקעות הדרוזים במערב עמק יזרעאל, על הנחת צינור הגז לחיפה ומתיחת רכבת העמק באדמותיהם. גבאי יגבש הצעת פיצוי לתושבים עד 1 בדצמבר. כך הוחלט אמש בפגישה שקיים גבאי עם שרי התחבורה, התשתיות והאוצר.

 

 

גבאי יצא לפני חודשים אחדים בחריפות נגד העדה הדרוזית בהתייחסו לכוונת הממשלה להתקין צינור שיוביל גז טבעי מהדרום לריכוזי התעשייה באזור מפרץ חיפה. "משרד התשתיות וחברת נתיבי גז רוצים להניח את הצינור, ואז מתברר שהוא עובר באדמה של דרוזים ואי אפשר להעבירו".

 

בנאום שנשא בעניין אמר כי "הדרוזים הפכו למילה שמהלכת אימים על משרדי הממשלה. יש להם נשק ברישיון, אסור להתעסק איתם". בהמשך אמר כי דבריו לא הובנו כראוי וכוונו נגד אלה שמתייחסים לדרוזים מתוך דיעות קדומות, אבל התבטאותו גררה מבול תגובות חריפות של דרוזים ולא דרוזים כאחד.

 

גורם במערכות הממשלתיות המעורה בנושא אמר ל-ynet: "הדרוזים יקבלו הצעה טובה שתכלול גם פיצוי כספי וגם החלפת קרקעות - אך היא תונח על שולחנם לזמן קצר בלבד, כדי לא לאפשר להם לבצע סחבת. במידה והדרוזים ידחו את ההצעה, תועבר הקמת התשתיות לשטח חלופי".

 

לטענת אותו גורם השטח החלופי יעבור בקריות בסמוך לצינורות הנפו והגז שמחזיקה כיום באזור תש"ן. מדובר בחלופה יקרה ומסורבלת יותר, אך ייתכן שהיא הכרחית אם לא יגיעו עם הדרוזים להסדר".

 

לדברי אותו גורם, השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, העלה אתמול את החלופה בישיבה  לאחר ששוחח על כך עם ראשי ערים בקריות שהביעו את הסכמתם. בישיבה שהתקיימה אתמול בערב (ג') הוחלט לא לקבל את החלופה כעת, אך לשמור אותה כאופציה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
אייל גבאי מנכ"ל משרד ראש הממשלה
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים