שתף קטע נבחר

אבו מאזן: לא מעוניין להתמודד. זו לא מניפולציה

במסיבת עיתונאים מיוחדת הודיע הנשיא הפלסטיני כי אינו מעוניין להתמודד בבחירות הקרובות לנשיאות. הוא האשים את ישראל בנקיטת "מדיניות שהורסת את כל מאמצי השלום", וגם את חמאס ברצועת עזה, שסירב לפיוס עם פתח. הוא הביע אכזבה גם מהתבטאויות קלינטון בעניין ההתנחלויות

סוף עידן אבו מאזן או עוד תרגיל פוליטי? הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן (מחמוד עבאס), כינס הערב (יום ה') מסיבת עיתונאים מיוחדת ברמאללה, שבה תקף את ישראל ואת חמאס, והודיע כי אינו מעוניין להתמודד בבחירות לנשיאות שיתקיימו בינואר. "הודעתי לוועד הפועל של אש"ף כי אינני מעוניין להציג את מועמדותי בבחירות הקרובות", אמר. הוא הבהיר כי "ההחלטה הזו אינה לצורך מניפולציה או טקטיקה", והביע אכזבה מהצהרותיה האחרונות של ארה"ב בעניין ההתנחלויות.


מסיבת העיתונאים של אבו מאזן ברמאללה (צילום: AFP) 

 

אבו מאזן האשים את הממשלה בירושלים, ואמר כי "ישראל נוקטת מדיניות שהורסת את כל מאמצי השלום". הוא טען כי

קיים את התחייבויותיו במישור הפנים-פלסטיני - "שיפור המצב בגדה, המשך הסיוע לרצועה למרות ההפיכה של חמאס, חיזוק וביסוס השקיפות, קיום ועידת פתח ובחירת חברים חדשים לוועד הפועל". הוא הדגיש כי "במקביל נתקלנו בהפיכה של חמאס, הפיכה שלמרות הכאב שהביאה, הגבנו עליה בקריאה לאחדות פלסטינית".

 

אבו מאזן הודה לארה"ב על פעילותה בתהליך המדיני ועל עמדתה בעניין ההתנחלויות, אך עקץ את וושינגטון על ההצהרות המרוככות שהשמיעה לאחרונה בנושא מזכירת המדינה, הילרי קלינטון: "הופתענו מהדברים האחרונים של האמריקנים, שנראים כמגבים את עמדת ישראל, הממשיכה בבנייה בהתנחלויות ובקביעת עובדות בשטח". הוא הדגיש את הפעולות הישראליות בירושלים, ובעיקר את "הפגיעה במסגד אל-אקצה ובמקומות הקדושים והרס הבתים, שמאיימים להפוך את הסכסוך לסכסוך דתי".

 

אבו מאזן לישראלים: השלום בהישג יד

הנשיא הפלסטיני האשים את חמאס כי הכשילה את מאמצי הפיוס. "בחמאס נתלו תחילה בדו"ח גולדסטון, ואז בתירוצים נוספים לא חתמו על המסמך האחרון,

והשאירו את עמנו תחת המצור. האם לא הגיע הזמן שהנהגת חמאס תפסיק לשתף פעולה עם האג'נדות החיצוניות, ותשים לב לאינטרס של העם הפלסטיני?", שאל. "במדיניותה חמאס גורמת להרג עשרות פלסטינים, ומחזקת את טענת ה'אין פרטנר' אצל הצד השני".

 

נשיא הרשות ביקש להעביר גם מסר ישיר לציבור הישראלי. "השלום חשוב יותר מכל הישג פוליטי, השלום חשוב יותר מכל קואליציה פוליטית, חשוב מכל מפלגה. הסיכוי להגיע לשלום עדיין קיים, למרות הסכנות שעומדות בפני פיתרון שתי המדינות".

 

תנועת פתח צפויה לערוך הערב ברמאללה תהלוכה, שתצעד מהכיכר המרכזית בעיר אל לשכת הנשיאות במוקטעה, בדרישה מאבו מאזן שלא להתפטר, ולהציג את מועמדותו בבחירות הקרובות לנשיאות.

 

בחמאס הגיבו בזלזול-מה על כוונתו של אבו מאזן להכריז כי לא יתמודד בבחירות. בכיר הארגון, סמי אבו זוהרי, אמר עוד לפני נאום הנשיא כי הצעד של אבו מאזן נועד ללחוץ על הממשל האמריקני להתערב בתהליך המדיני, ולאלץ את ישראל להכריז באופן פומבי על הפסקת הבנייה בהתנחלויות. אבו זוהרי אמר כי "אבו מאזן ביקש להגיד להם שהוא לא מרוצה מהתנהלותם", וכי האמריקנים והישראלים "מתנכרים לו, והופכים אותו ללא יותר מכלי".

 

בפתח מתעקשים: "האלטרנטיבה לעבאס - אבו מאזן"

השמועות שנפוצו בימים האחרונים על כך שאבו מאזן מתכוון לוותר על התפקיד, קיבלו חיזוק משמעותי כבר אחר הצהריים. גורמים פלסטינים רשמיים אמרו כי הנשיא הפלסטיני הודיע למקורביו שלא ייקח חלק בבחירות בינואר, וחלקם דיברו גם על האפשרות שיפרוש לחלוטין מהחיים הפוליטיים. הוועד הפועל של אש"ף מיהר להדגיש כי אין הוא אינו מקבל את המהלך.

 

גם אחרי הנאום הערב אמרו בכירים בפתח כי מבחינתם אבו מאזן הוא הנציג היחיד של התנועה בבחירות הקרובות. אחד מדוברי התנועה, פהמי זעריר, אמר כי "האלטרנטיבה לנשיא עבאס היא אבו מאזן".

 

מנגד היו גם ברשות, כמו בחמאס, מי שהעריכו כי הודעתו הצפויה של אבו מאזן היא בעיקר ניסיון ללחוץ על הממשל האמריקני להגביר את מעורבותו בתהליך המדיני, ולאלץ את ישראל להכריז קבל עם ועדה על הפסקת הבנייה בהתנחלויות. זאת, בין השאר בעקבות ההתבטאויות המרוככות שהשמיעה בשבוע שעבר בנושא מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון.

 

במהלך פגישתה בירושלים עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמרה קלינטון כי "הקפאת הבנייה בהתנחלויות מעולם לא היתה תנאי מוקדם לתהליך. ריסון הבנייה אכן עלה, אך לא כתנאי".

 

ההצהרה הזו גררה אכזבה גדולה וביקורת רבה בקרב מנהיגי הרשות הפלסטינית ומדינות ערב, ובמהלך ביקור במרוקו נשמעה קלינטון מעט קשוחה יותר, כשהדגישה בפני שרי החוץ הערבים שאין די בריסון הבנייה הישראלי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן. מה הוא רוצה באמת?
צילום: AFP
צילום: איי פי
אבו זוהרי מחמאס. "אבו מאזן הוא רק כלי"
צילום: איי פי
מומלצים